J. R. Ackerley, pełne nazwisko Joe Randolph Ackerley (ur. 4 listopada 1896 r. w Herne Hill, Kent; zm. 4 czerwca 1967 r. w Putney pod Londynem), był brytyjskim pisarzem, dramaturgiem, poetą i redaktorem czasopism, znanym ze swojej ekscentryczności.
Ackerley był synem aktorki Netty Aylward i Arthura Rogera Ackerleya, współzałożyciela importera owoców Elders & Fyffes. Pierwszym małżeństwem Arthura była Louise Burckhardt, która została przedstawiona na obrazie Dama z różą autorstwa Johna Singera Sargenta.
Edukacja Ackerleya została przerwana przez jego służbę w I wojnie światowej, podczas której został schwytany i uwięziony w Niemczech na osiem miesięcy. W 1921 roku ukończył Magdalene College w Cambridge. Swoje wojenne doświadczenia opisał w sztuce teatralnej The Prisoners of War (1925). Pięciomiesięczna posada prywatnego sekretarza indyjskiego maharadży w 1923 r. dostarczyła materiału do jego humorystycznego Hindoo Holiday: An Indian Journal (1932).
Od 1928 roku Ackerley pracował dla British Broadcasting Corporation (BBC), gdzie w latach 1935-1959 był redaktorem wydawniczym tygodnika The Listener. Chociaż sam opublikował bardzo niewiele podczas swojego pobytu w BBC, nawiązał bliskie relacje z wieloma londyńskimi pisarzami, zwłaszcza z E. M. Forsterem, o którym napisał pośmiertny portret (1970). Przede wszystkim jednak pielęgnował czułą relację ze swoim owczarkiem, o którym napisał w 1956 roku w My Dog Tulip.
Ackerley często twierdził, że jest niezdolny do inwencji. Jego prace są najbardziej znane z nieocenzurowanej szczerości i obsesji na punkcie prawdy, co wyjaśnia również jego otwarte komentarze na temat jego homoseksualności. W 1960 roku opublikował swoją jedyną powieść, We Think the World of You (1960), opartą w dużej mierze na osobistych doświadczeniach, o nieodwzajemnionej miłości Franka, starzejącego się urzędnika państwowego, do Johnny'ego, żonatego młodego mężczyzny z klasy robotniczej. Autobiografia Ackerleya My Father and Myself (opublikowana pośmiertnie w 1968 roku) opisuje niezwykłe podwójne życie jego ojca, bogatego importera bananów, który potajemnie utrzymywał dwie rodziny w różnych miejscach. Pośmiertny zbiór korespondencji Ackerleya został opublikowany w 1975 r. jako The Ackerley Letters. W 1982 r. ustanowiono jego pamięć nagrodą PEN Ackerley Prize, która co roku honoruje autobiografię brytyjskiego autora.
Evie, Frank & Johnny, w tłumaczeniu Daniela Göske, Steidl Verlag, Getynga 1991, ISBN 9783882431896.
Hindu Holiday: An Indian Diary, w tłumaczeniu Dorothee i Daniela Göske, Steidl Verlag, Getynga 1996, ISBN 9783882434156.