Wikibiopedia

 

Laure-Adelaide Abrantès

Laure-Adelaide Abrantès lub Laure (Laurette) Junot, Duchesse d'Abrantès, z domu Permon (* 6 listopada 1784 w Montpellier; † 7 czerwca 1838 w Paryżu) była damą dworu napoleońskiego i francuską pisarką.

Życie

Abrantès pochodziła ze starej korsykańskiej rodziny i była córką Charlesa Permona i greckiej matki. Z powodu wydarzeń politycznych jej rodzina, podobnie jak Bonapartowie, udała się na wygnanie do Paryża. Kiedy w 1789 r. wybuchła tam rewolucja, ona i jej rodzina uciekli do Tuluzy.

W samym środku rządów terroru, Abrantès powróciła do Paryża w 1794 roku. Tam po raz pierwszy zobaczyła młodego generała Napoleona Bonaparte w jednym z salonów. W swoich wspomnieniach przedstawiła później imponującą relację z tego spotkania i wrażenie, jakie wywarł na niej przyszły cesarz.

W 1800 roku, w wieku 16 lat, Abrantès poślubiła generała Andoche Junota, jednego z adiutantów Napoleona. Z małżeństwa tego urodziło się czworo dzieci: Josephine (* 1802), Constance (* 1803), Louis Napoléon (* 1807) i Andoche Alfred (* 1810). Napoleon był już wtedy Pierwszym Konsulem, podarował młodej parze w pełni umeblowany dom i był tam stałym gościem.

Kiedy generał Junot został wysłany do Portugalii jako ambasador, Abrantès podążył za nim. Para powróciła do Francji w 1806 roku i osiedliła się w Paryżu. Tam, w centrum władzy, kariera generała Junota prowadziła go przez stopnie "Général de division", "Grand Officer of the Legion of Honour", "Military Governor of Paris" i "Commander of the 1st Military Division", aż do nobilitacji jako "Duke of Abrantes". Ponadto cesarz nadał im posiadłości w Westfalii, Prusach, Hanowerze i we Włoszech.

Ponieważ Napoleon był regularnym gościem w Junot, odbywały się tam coraz większe przyjęcia, które szybko stały się sławne. Na te wieczorne przyjęcia zawsze zapraszano haute volee, ale świta cesarza i wojskowi (aż do marszałka Francji włącznie) byli zawsze nieproporcjonalnie licznie reprezentowani. Jej obowiązki jako damy dworu oznaczały, że Abrantès często spędzała czas z cesarzową Joséphine de Beauharnais. Ze względu na swoją urodę, ekstrawagancję i bliskość z rodziną cesarską, Abrantès została nazwana przez współczesnych "femme fatale de Paris".

Jego porażki militarne w Hiszpanii i Portugalii wkrótce doprowadziły generała do ruiny finansowej. Dlatego w depresyjnym nastroju popełnił samobójstwo 29 lipca 1813 r., rzucając się z okna. Abrantès była w stanie utrzymać swój dotychczasowy styl życia przez pewien czas i wyróżniała się jako gospodyni. Kiedy jednak Napoleon abdykował po bitwie pod Paryżem (31 marca 1814 r.), zerwała ze swoimi zobowiązaniami społecznymi, sprzedała swój pałac i przeniosła się do mieszkania z dziećmi.

Ponieważ w tym czasie Abrantès miała już za sobą udany debiut jako pisarka, jej mieszkanie stopniowo przekształciło się w salon literacki. Wiele wielkich paryskich talentów, uczonych, poetów, muzyków i artystów spotykało się tam regularnie na herbatę i wymianę pomysłów. To właśnie na jednym z takich spotkań w 1829 roku poznała młodego pisarza Honoré de Balzaca. Utorowała mu drogę do społeczeństwa, była z nim widziana na wielu przyjęciach, przyjęciach i przedstawieniach teatralnych i miała z nim namiętny romans.

W ostatnich latach życia Abrantès była coraz mniej zdolna do samodzielnego utrzymania się. Pomimo gorączkowej pracy jako pisarka, zmarła w całkowitym ubóstwie na poddaszu w Paryżu 7 czerwca 1838 roku w wieku prawie 54 lat.

Greckie pochodzenie Napoleona

W swoich wspomnieniach księżna Abrantès, sama w połowie Greczynka, wysunęła teorię o greckim pochodzeniu Napoleona: Zgodnie z nią, jego nazwisko rodowe w oryginalnej wersji "Buonaparte" reprezentuje italianizowaną formę greckiego imienia "Kalomero" (= dobra część), które z kolei można prześledzić wstecz do Mani na południu Peloponezu. Mówi się, że członkowie Kalomero wyemigrowali do Włoch po podboju Cesarstwa Bizantyjskiego przez Turków w XVI wieku i ostatecznie osiedlili się na Korsyce, gdzie zmienili nazwę na "Buonaparte". W rzeczywistości italianizacja greckich nazwisk nie była rzadkością wśród bizantyjskich uchodźców.

Omawia również związek między tą rodziną a bizantyjskim domem cesarskim Komnenów, który rządził Bizancjum do 1185 r., A nawet imperium Trebizondy do 1461 r.

Recepcja

Oprócz swoich "pamiętników", które są znane do dziś, Abrantès napisała także kilka powieści i sztuk teatralnych. Wspomnienia te zostały napisane w latach 1830-1834 i są uważane za jej najważniejsze dzieło. Ponieważ zostały napisane na podstawie subiektywnych odczuć, nie mogą oczywiście sprostać obiektywizmowi naukowemu, ale nie są pozbawione zainteresowania jako kulturowe świadectwo epoki napoleońskiej.

Dzieła (wybór)

Les femmes celèbres de tous les pays, leurs vies et leurs portraits. Lachevardiere, Paryż 1834 (wspólnie z Józefem Straszewiczem)

Pamiętniki lub wspomnienia historyczne o Napoleonie, Rewolucji, Dyrektoriacie i Restauracji ("Mémoires"). Księgarnia Peters, Lipsk 1831/36 (18 tomów).

Memoirs on the Restoration or: Historical Memorabilia from the Restoration, the Revolution of 1830 and the first years of Louis Philipp's reign ("Mémoires"). Hochhausen & Fournes, Lipsk 1836/38 (7 tomów).

Les salons révolutionaires. Edition France-Empire, Paris 1989, ISBN 2-7048-0617-9 (reprint wydania Paris 1830).

Salony Paryża ("Salons de Paris"). (7 vols.)

Literatura

Susan P. Conner: Laure Permond Junot, Duchesse d'Abrantès, 1784-1838, University Press, Tallahassee, Fl. 1977.

Karl G. Jacob: Wkład w historię Francji. Opublikowane przez Vogel, Lipsk 1866.

Jacques Presser: Napoleon. Das Leben und die Legenden ("Napoléon, histoire et legende"). Manesse-Verlag, Zurich 1990, ISBN 3-7175-8156-2.

Jean Tulard: Napoleon albo mit zbawiciela. A biography ("Napoléon ou le mythe du saveur"). Ullstein, Frankfurt/M. 1982, ISBN 3-548-27514-1.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności