Wikibiopedia

 

John Eric Adair

John Eric Adair (ur. 18 maja 1934 r.) jest brytyjskim i pierwszym na świecie emerytowanym profesorem studiów nad przywództwem na University of Surrey.

Kariera

Adair służył w Egipcie jako dowódca plutonu w Scots Guards. Później został jedynym brytyjskim żołnierzem służącym w Legionie Arabskim, gdzie został adiutantem beduińskiego pułku. Po zakończeniu kariery wojskowej został marynarzem i pracował na trawlerze rybackim. Później pracował jako pielęgniarz na sali operacyjnej i studiował na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów został instruktorem historii wojskowości i przywództwa w Akademii Wojskowej Sandhurst (RMAS). Został dyrektorem studiów w St George's House, Windsor Castle. Dwa lata później został zastępcą dyrektora Industrial Society, gdzie wprowadził swoją koncepcję przywództwa skoncentrowanego na działaniu. W 1979 r. Adair został mianowany pierwszym na świecie profesorem nauk o przywództwie na Uniwersytecie w Surrey. W latach 1981-1986 Adair współpracował z Johnem Harvey-Jonesem nad strategiczną reorganizacją ICI, pomagając jej stać się pierwszą brytyjską firmą, która osiągnęła zysk w wysokości miliarda funtów szterlingów. W trakcie swojej kariery Adair uzyskał tytuł Master of Letters na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz tytuł doktora filozofii na King's College London.

Prace i wpływ

Adair jest najbardziej znany ze swojej pracy nad przywództwem, które jego zdaniem różni się od zarządzania i jest umiejętnością, której można się nauczyć, podobną do tej opisanej przez Warrena Bennisa. W modelu Adaira, Action Centred Leadership, trzy nakładające się na siebie okręgi są pokazane jako główne zadania przywództwa. Okręgi zawierają zadania:

wykonać zadanie

budowanie i utrzymywanie zespołu razem

wspierać jednostkęAdair wymienia funkcje przywódcze, które powinien spełniać lider:

Definiowanie zadania - zadania muszą być podzielone na jasne (SMART) instrukcje.

Planowanie: Planowanie wymaga poszukiwania alternatyw i jest idealnie realizowane z otwartym umysłem w zespołach wielofunkcyjnych.

Informowanie: Informowanie zespołu jest podstawową funkcją, którą musi pełnić lider.

Kierowanie: Dobry lider kieruje sobą, deleguje i skutecznie monitoruje delegowane zadania.

Ocena: Lider musi nauczyć się oceniać konsekwencje swoich działań.

Motywacja: Adair przypisuje motywację sześciu czynnikom (bądź zmotywowany, wybieraj zmotywowanych ludzi, wyznaczaj realistyczne, ambitne cele, pamiętaj, że postęp motywuje, nagradzaj sprawiedliwie i dawaj uznanie).

Organizacja: Dobrzy liderzy organizują siebie, swój zespół i organizację.

Być przykładem: Dobrzy liderzy żyją zgodnie ze swoim credo wobec jednostek i zespołów, a według Adaira funkcje te muszą być stale rozwijane i praktykowane, aby odnieść sukces jako lider w dłuższej perspektywie. Adair jest uważany za jednego z wiodących brytyjskich ekspertów w kwestiach przywództwa i to nie tylko ze względu na aktywną komercjalizację jego pomysłów. Pracuje jako konsultant dla brytyjskich sił zbrojnych i szkockiej policji.

Wyróżnienia

Adair otrzymał stypendium w St Paul's School na Uniwersytecie w Cambridge. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Historycznego. Otrzymał tytuł doktora honoris causa chińskiego uniwersytetu za wybitne badania i wkład w przywództwo.

Bibliografia (wybór)

Adair opublikował ponad 40 książek, z których część została przetłumaczona na kilka języków.

The Pilgrims' Way: Shrines and Saints in Britain and Ireland (Droga pielgrzymów: sanktuaria i święci w Wielkiej Brytanii i Irlandii), 1978

The Art of Creative Thinking: How to be Innovative and Develop Great Ideas (Sztuka kreatywnego myślenia: jak być innowacyjnym i rozwijać wspaniałe pomysły), 1990

Strategie podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, 1997

Zarządzanie czasem i rozwój osobisty, 1999

Inspiring Leadership: Learning from Great Leaders, 2002

The John Adair Handbook of Management and Leadership (Podręcznik zarządzania i przywództwa Johna Adaira), 2004

Rozwiń swoje umiejętności przywódcze, 2007

Strategic Leadership, 2011

The John Adair Lexicon of Leadership: The Definitive Guide to Leadership Skills and Knowledge, 2011

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności