Wikibiopedia

 

Ilona Karmel

Ilona Karmel Zucker (ur. 14 sierpnia 1925 w Krakowie; zm. 30 listopada 2000 w Cambridge (Massachusetts)) - polsko-amerykańska pisarka.

Życie

Ilona Karmel była córką Hirscha Karmela i Mity Rosenbaum. Po zajęciu Polski przez Niemców ona i jej starsza siostra Henryka zostały uwięzione wraz z matką w krakowskim getcie, a następnie przeniesione do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, do obozu pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej i wreszcie do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie zmarła jej matka, a ona sama doznała poważnego urazu nogi.

Po wyzwoleniu przez ponad dwa lata leczyła się w niemieckich i szwedzkich szpitalach. W 1948 r. wyjechała za siostrą do USA, gdzie już wcześniej potajemnie publikowała wiersze napisane podczas pobytu w obozie koncentracyjnym.

Karmel ukończyła studia licencjackie z języka angielskiego w Radcliffe College. W latach 1979-1995 była starszym wykładowcą kreatywnego pisania w Massachusetts Institute of Technology i została uhonorowana przez uniwersytet za dobre nauczanie. MIT Writing Prize została nazwana jej imieniem.

Jej pierwsza powieść Stephania, która koncentrowała się na jej pobycie w szpitalu, była wielokrotnie tłumaczona. Jej powieść An Estate of Memory, opublikowana w 1969 roku, początkowo nie została dobrze przyjęta, ale została ponownie opublikowana przez Feminist Press New York w 1986 roku z posłowiem Ruth Klüger, a także ukazała się w niemieckim tłumaczeniu w 1997 roku.

Karmel była żoną fizyka Francisa Zuckera (1922-1999), który uciekł z Austrii w 1938 roku. Często towarzyszyła mu w jego podróżach służbowych do Niemiec.

Dzieła

Jakub Appenszlak, Henryka Karmel, Ilona Karmel: Śpiew za drutami. poezje. Nowy Jork, Stowarzyszenie Przyjaciół Naszej Trybuny, 1947

Henia Karmel-Wolfe, Ilona Karmel: A wall of two : poems of resistance and suffering from Kraków to Buchenwald and beyond. Übersetzung Fanny Howe. Herausgeber Arie Alexander Galles, Warren Niesluchowski. Berkeley : University of California Press, 2007

Fru Holm. W: Mademoiselle, sierpień 1950, S. 203

Stephania. Boston, Houghton Mifflin, 1953

Posiadłość pamięci. 1969

Posiadłość pamięci. Nachwort Ruth K. Angress. New York: Feminist Press at the City University of New York, 1986.

Aurelia Katz und die anderen : Roman. Übersetzung Dieter Turck. Nachwort Ruth Klüger. Frankfurt nad Menem: Insel, 1997

Literatur

S. Lilian Kremer: Karmel, Ilona, w: David Patterson (Hrsg.): Encyclopedia of Holocaust literature. Westport, Conn.: Oryx Press, 2002, ISBN 1-57356-257-2, S. 81-83.

Catherine Daligga: Ilona Karmel, bei: Jewish Women's Archive (JWA), 2009

Sara R. Horowitz: Ilona Karmel. W: Jewish-American Women Writers: A Bio-bibliographical and Critical Sourcebook, pod redakcją Ann R. Shapiro. Westport: Greenwood Press, 1994

Ilona Karmel. NYTimes Book Review, 21 września 1969, S. 38

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności