Wikibiopedia

 

Mabel Esther Allan

Mabel Esther Allan (*11 lutego 1915; † 14 maja 1998) była brytyjską autorką książek dla dzieci, napisała około 130 książek.

Mabel Esther Allan urodziła się w Wallasey w zachodniej Anglii. Już w wieku ośmiu lat podjęła decyzję, że zostanie pisarką; jej ojciec kupił jej biurko i nauczył ją pisać na maszynie. Kiedy rodzina się przeprowadzała, dostała nawet własny pokój do pisania.

W latach 30. opublikowała kilka opowiadań, ale jej twórczość przerwała II wojna światowa. Allan służyła w Kobiecej Armii Lądowej, cywilnej organizacji, która organizowała pracę kobiet w polu podczas I i II wojny światowej, zastępując mężczyzn powołanych do wojska i uczyła w szkole w Liverpoolu. W 1948 roku wysłała swojemu wydawcy rękopis The Glen Castle Mystery, dzięki czemu zaczęła się seria jej zawodowych sukcesów.

Chociaż jak wielu pisarzy jej czasów często wykorzystywała gatunek podręczników, była zwolenniczką A. S. Neilla, który stworzył koncepcję wychowania propagującą wolność i samodyscyplinę u dzieci. Jej książki były po części opowieściami szkolnymi, po części odgrywał w nich rolę balet – szczególnie w książkach o Cindy Adams, które napisała pod pseudonimem Jean Estoril. Poza tym korzystała z nazwisk Priscilla Hagon i Anne Pilgrim.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności