Wikibiopedia

 

Danuta Gleed

Danuta Gleed (* 1946 w Lusace, Rodezja Północna; † 11 grudnia 1996 w Ottawie, Ontario) była urodzoną w Afryce kanadyjską pisarką polskiego pochodzenia, która pisała głównie opowiadania i na której cześć ustanowiono Nagrodę Literacką Danuty Gleed.

Życie

Danuta Gleed urodziła się w Rodezji i dorastała w brytyjskim obozie dla przesiedleńców w Kenii, gdzie spędziła również wczesne dzieciństwo. W 1958 r. przeniosła się z rodziną do Anglii, a później do Kanady, gdzie studiowała literaturę angielską i poślubiła swojego męża Johna Gleeda.

Ukończyła studia literackie w tym samym roku co Frances Itani, Audrey Thomas, Bryan Moon i Rita Donovan. Preferowała opowiadanie jako formę literacką, choć jej własne historie często rozgrywały się na polskim tle. Jej prace pojawiały się w różnych czasopismach literackich i wygrały kilka konkursów. Jej opowiadanie Bones było nominowane do Journey Prize w 1996 roku, choć w momencie ogłoszenia nominacji już nie żyła.

Zbiór opowiadań One of the Chosen został opublikowany pośmiertnie przez BuschekBooks w 1997 roku, pod redakcją Frances Itani i Susan Zettell, po jej przedwczesnej śmierci w wieku 50 lat.

Afterlife

Jej mąż John Gleed ufundował Nagrodę Literacką im. Danuty Gleed w 1998 roku, aby uczcić pamięć swojej żony i jej ulubionej formy literatury. Wpływy ze zbioru opowiadań Danuty Gleed One for the Chosen nadal zasilają fundusz nagrody. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie przez Kanadyjski Związek Pisarzy. Ta nagroda literacka honoruje pierwszy zbiór opowiadań opublikowany w języku angielskim przez kanadyjskiego pisarza. Jej syn, malarz Jonathan Gleed (* 1977) i jego żona Christine, nazwali swoją córkę, urodzoną w 2007 roku, po swojej matce Violet Danucie Gleed.

Praca

Jeden z wybranych. Pod redakcją Frances Itani i Susan Zettell, BuschekBooks, Ottawa 1997, ISBN 0-9699904-3-X.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności