Wikibiopedia

 

Donald Adamson

Donald Adamson (ur. 15 marca 1939 w Culcheth, Cheshire) - brytyjski historyk, krytyk i tłumacz literatury francuskiej (Honoré de Balzac, Guy de Maupassant).

Biografia

Urodzony jako syn rolnika, w 1959 roku Adamson otrzymał stopień licencjata artystycznego w Magdalen College na Uniwersytecie w Oksfordzie i w latach 1959-1960 uzyskał stypendium Zaharoffa. W 1971 roku Adamson otrzymał tytuł doktora Doktora Filozofii Uniwersytetu w Oksfordzie, napisanego przez Jeana Sezneca w All Souls College, pod tytułem Balzac and the Visual Arts.

W latach 1969-1989 wykładał w Goldsmith College na Uniwersytecie w Londynie, zanim w 1989 roku został mianowany wykładowcą gościnnym na Uniwersytecie w Cambridge. Jest także Fellowem Royal Society of Literature (FRSL), Towarzystwem Antyquaries of London (FSA) i Royal Historical Society (FRHistS).

Politycznie zaangażował się w promowanie muzeów, galerii i bibliotek Zjednoczonego Królestwa i z powodzeniem zaangażował się w tworzenie Narodowego Funduszu Dziedzictwa Memorialnego. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.W 2012/13 był mistrzem Curriers Company.

Czcionki (wybór)

Adamson opublikował badania Pascala, Oskara Kokoschki i francuskiego romansu:

Monographie wg Genesis of Le Kuzyn Pons w Oksfordzie w 1966 r.

Blaise Pascal: Matematician, Physicist, and Thinker about God ., Londyn i Nowy Jork w 1995 r.

Les Romantiques français devant la peinture espagnole.już, Londyn 1989Napisy w Oskarze Kokoschka at Polperro.już, w The Cornish Banner, listopad 2009 r., str. 19.33

w: A Historical Study, Amsterdam 2005, s. 405.0421

Nagrody

Knight of Justice des British Order of Saint John

oficer francuskiego Ordre des Arts et des Lettres

Rycerz francuskiego Ordre des Palmes Académiques

Krzyż zasługi Maltańskiego Zakonu Rycerskiego Wojennego Województwa Melitenowego Województwa Świętego;Justice of the Peace (City of London)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności