Wikibiopedia

Harry G

Harry G (* 30 maja 1979 w Regensburgu; w cywilu Markus Stoll) - niemiecki komik, artysta kabaretowy i aktor pochodzący z Bawarii.

Życie i kariera

Markus Stoll, urodzony w Górnym Palatynacie, chodził do szkoły w Ratyzbonie, a część młodości spędził nad jeziorem Schliersee w Górnej Bawarii. Po ukończeniu szkoły średniej studiował zarządzanie przedsiębiorstwem w Innsbrucku i Buenos Aires. Po ukończeniu studiów Markus Stoll najpierw rozpoczął pracę w venture capital, a następnie założył własną firmę zajmującą się marketingiem w mediach społecznościowych. Już w tym czasie Markus Stoll zaczął kręcić swoje pierwsze humorystyczne filmiki i publikować je na portalu wideo YouTube. Sygnał do rozpoczęcia kariery komika i artysty kabaretowego dał mu monachijski Oktoberfest. Jego filmik na YouTube z okazji rozpoczęcia Oktoberfestu w 2013 r., w którym żartuje z osobliwości festiwalu i jego gości, był początkiem jego postaci Harry’ego G. W maju 2014 r. Stoll odbył tournée po Niemczech w roli zrzędliwego Bawarczyka Harry’ego G ze swoim pierwszym programem na żywo Leben mit dem Isarpreiß.

Jesienią 2016 r. wyruszył w trasę ze swoim programem scenicznym #HarrydieEhre po Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zarówno w swoim 90-minutowym programie scenicznym, jak i w teledyskach, Harry G porusza codzienne problemy i spotkania w Bawarii, które musi z siebie wyrzucić. Od 2020 roku jest w trasie po Niemczech, Austrii i Szwajcarii ze swoim nowym programem scenicznym Hoamboy.

Harry G pojawia się również codziennie na antenie Antenne Bayern od października 2014 r. z programem Granteln is schee - Mit Harry G, a także co tydzień na antenie Rock Antenne. Jesienią 2015 r. przeszedł do Radia Gong 96,3, gdzie jego audycji można było słuchać co tydzień. Od 2020 r. występuje w programie Bayern 3 z cotygodniową komedią. Od lutego 2015 r. Harry G jest członkiem obsady programu komediowego Grünwald Freitagscomedy na antenie Bayerischer Rundfunk u boku Güntera Grünwalda. Jako aktor występuje gościnnie w serialu ZDF Die Rosenheim-Cops w roli Freddy’ego Hautzenbergera oraz jako Nibbsy w serialu ARD München 7. Pełni on również funkcję właściciela warsztatu Baslinger w Dahoam to Dahoam. W latach 2018 i 2019 Stoll wystąpił gościnnie w każdej z adaptacji książek Rity Falk Sauerkrautkoma i Leberkäsjunkie. Od 2020 r. gra główną rolę w serialu Amazona Der Beischläfer.

Filmografia

2018: Sauerkrautkoma

2019: Leberkäsjunkie

od 2020: Der Beischläfer (serial TV)

Programy na żywo

2014: Życie z Isarpreißem

2016: #HarrytheHonour

2020: Hoamboy

DVD

2016: Życie z Isarpreißem - na żywo

2018: #HarrydieEhre - Live in Munich

CD

2016: Życie z Isarpreiß - na żywo

2017: Unter Deppen - książka audio

2019: Boazn Kini (singiel)

Literatura

2017: Unter Deppen: Vom Leben mit den Isarpreißn und anderen Rindviechern, współautor: Tommy Krappweis, Piper Verlag 2017, ISBN 3-49230-807-4

Pokrewne

Bülent Ceylan

Sascha Grammel

Jürgen B. Hausmann

Markus Krebs

Rüdiger Maas

Dieter Nuhr

Hagen Rether

Martin Rütter

Ralf Schmitz

Martina Schwarzmann

Torsten Sträter

Uwe Steimle

Kaya Yanar

Bodo Wartke

Flying Uwe

Gerburg Jahnke

Monika Gruber

Marcel Ostertag

Thomas Röper

$ick

Wolfgang Trepper

Dietmar Wischmeyer

Olli Dittrich

HandOfBlood

Marc-Uwe Kling

Michl Müller

Paluten

Andreas Rebers

Urban Priol

Hans Söllner

Chris Tall

Sven Bensmann

Tom Gerhardt

Christian Habekost

Imre Grimm

Rainald Grebe

Jochen Malmsheimer

Michael Mittermeier

Rolf Miller

Sven Ratzke

Gerhard Polt

Till Reiners

Martin Schneider

Serdar Somuncu

Bernd Stelter

Wilke Zierden

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności