Wikibiopedia

 

Dieter Nuhr

Dieter Herbert Nuhr (ur. 29 października 1960 r. w Wesel) - niemiecki artysta kabaretowy, komik, autor, fotograf i prezenter telewizyjny.

Życie

Wczesne lata i edukacja

Nuhr spędził dzieciństwo w Wesel do czwartego roku życia, a następnie przeniósł się z rodziną do Düsseldorfu, gdzie później ukończył Leibniz Gymnasium. Nuhr pochodzi z rodziny katolickiej i był ministrantem. W 1981 r. rozpoczął studia artystyczne i historyczne na Uniwersytecie w Essen. W 1988 r. zdał swój pierwszy egzamin państwowy. Występy sceniczne rozpoczął w szkolnej grupie teatralnej. Pierwsze teksty do spektakli opracował podczas projektu dla grupy teatralnej w Schauspielhaus w Düsseldorfie.

Osobiste

Nuhr był członkiem-założycielem Partii Zielonych, ale obecnie określa się jako bezpartyjny.

Od 2014 roku gra w tenisa w drużynie TC Bovert w wieku 50 lat w Niederrheinliga. Nuhr mieszka z żoną w Ratingen. Mają córkę (* 1996).

Praca

Kabaret, komedia i moderacja

W 1986 r. wraz z partnerem Frankiem Küsterem założył duet kabaretowy V.E.V.-K.Barett. W 1987 r. rozpoczęli wspólne występy z programem Haben Sie sich Ihre Schranknummer gemerkt? W 1989 r. wyprodukowali program Pralle Pracht, a od 1990 r. występowali pod nieco inną nazwą V.E.V.-Kabarett z kolejnym programem Schrille Stille. Zipfeltreffen to nazwa ostatniego wspólnego programu tego duetu. Od 1994 r. Nuhr był w trasie ze swoim pierwszym solowym programem Nuhr am nörgeln!

W 1998 r. otrzymał Niemiecką Nagrodę Kabaretową za program Nuhr weiter so. W 2003 r. otrzymał Niemiecką Nagrodę Komediową za najlepszy występ na żywo. Liczne występy w telewizji sprawiły, że stał się znany nie tylko na scenie kabaretowej, np. w programach Scheibenwischer, Hüsch und Co, Die Harald Schmidt Show, Quatsch Comedy Club, Genial daneben, Schillerstraße czy 7 Tage, 7 Köpfe. Jego program Ich bin's Nuhr oglądało około pół miliona widzów. Po tym, jak w 2004 roku po raz pierwszy zaprezentował humorystyczny przegląd roku na antenie Sat.1, od 2006 roku jest obecny na antenie ZDF z podobnym programem na koniec roku. 24 października 2008 r. Nuhr po raz pierwszy poprowadził ceremonię wręczenia Niemieckich Nagród Komediowych. Od 3 listopada 2009 r. w cztery wtorkowe wieczory występował na żywo na antenie ZDF w czteroczęściowym serialu komediowym Nuhr so. W 2009 r. wziął udział w programie A Tribute to Die Fantastischen Vier z okazji dwudziestolecia istnienia grupy hiphopowej. Na kompilacji artyści z różnych kierunków wykonują utwory grupy ze Stuttgartu. W utworze Buenos Dias Messias Nuhr sam zagrał na wszystkich instrumentach i nagrał go w swoim gabinecie przy użyciu technologii stosowanej zwykle w audycjach radiowych. Od stycznia 2011 r. jest gospodarzem programu ARD "Satire Gipfel". Zastąpił Mathiasa Richlinga, którego kontrakt wygasł w grudniu 2010 r. W październiku 2014 r. zmieniono nazwę programu na nuhr im Ersten.

W 2010 r. wyprodukował dla RTL dwuczęściowy program specjalny na temat Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010, w którym w ironiczny sposób komentował temat piłki nożnej. Prowadzi również cotygodniowe programy kabaretowe dla stacji radiowej WDR 2. Od lipca 2012 r. do marca 2013 r. wraz z Ralphem Caspersem prowadził teleturniej Null gewinnt we wczesnych godzinach wieczornych w telewizji ARD. W 2012 r. Nuhr był ojcem chrzestnym tygodnia tematycznego ARD, którego tematem przewodnim było Życie ze śmiercią. Elżbiety w Berlinie, który został wyemitowany przez stację ARD 19 listopada 2012 r. W 2013 r. również wziął udział w tygodniu tematycznym, którego tematem przewodnim było Zum Glück. Jego audycja Nuhr im Glück została nagrana w Oranżerii Biosfery w Poczdamie i wyemitowana 22 listopada 2013 r. Tydzień tematyczny 2014 odbył się w listopadzie 2014 r. pod hasłem Anders als du denkst (Inny niż myślisz) i dotyczył tematu tolerancji. Na ten temat ukazała się audycja Nuhr mit Respekt (Nuhr z szacunkiem). Program RBB z udziałem Dietera Nuhra został nagrany w Muzeum Żydowskim w Berlinie i wyemitowany 20 listopada 2014 r. W 2013 r. Nuhr po raz szósty poprowadził ceremonię wręczenia Nagrody Komediowej. W październiku 2014 r. Carolin Kebekus zastąpiła go na stanowisku gospodarza po sześciu latach; w latach 2015 i 2016 był przewodniczącym jury. Nuhr jest stałym gościem programu RTL Mario Barth deckt auf! od 26 marca 2014 r., prezentując wraz z Barthem przypadki marnotrawstwa podatkowego. W 2015 r. po raz kolejny wziął udział w tygodniu tematycznym ARD. Tematem przewodnim był dom. Nuhr wygłosił audycję zatytułowaną Nuhr daheim, w której wyjaśnił słuchaczom, czym jest dla niego dom. Program został nagrany w dniu 30 września 2015 r. w Westhafen Event and Convention Center w Berlinie i wyemitowany na antenie ARD w dniu 8 października 2015 r. Również w październiku 2015 r. nowy format ARD Nuhr ab 18 wystartował z nim jako prowadzącym. W 30-minutowym programie przedstawia po czterech młodych komików na raz. W listopadzie 2016 roku Dieter Nuhr wziął udział w tygodniu tematycznym ARD Zukunft der Arbeit (Przyszłość pracy) z wkładem Nuhr auf Arbeit (Nuhr o pracy) i zastanawiał się nad pracą jako artysta kabaretowy. W czerwcu 2017 r. w ramach tygodnia tematycznego ARD 2017 zadano pytanie: "W co wierzysz? W swoim wystąpieniu w ramach tygodnia tematycznego zatytułowanego Nuhr dran glauben (Uwierz w Nuhr) Dieter Nuhr prześledził wiarę, wyjaśnił, jak powstaje, co robi, i nie tylko zadał pytanie: W co wierzymy? W listopadzie 2018 r. w ramach tygodnia tematycznego poświęconego sprawiedliwości stacja ARD wyemitowała 45-minutowy film specjalny Nuhr gerecht, w którym zajmuje się sprawiedliwością i równością szans w przyrodzie, społeczeństwie, polityce i sporcie. W ramach tygodnia tematycznego ARD w 2019 r., którego tematem była edukacja przyszłości, Nuhr w swoim artykule Nuhr Wissenswertes naświetlił temat edukacji z różnych perspektyw.

Fotografia

Poza tym Nuhr robi zdjęcia i wystawia swoją sztukę fotograficzną w galeriach i muzeach; po raz pierwszy w Hamburgu w 2008 r., w 2010 r. i ponownie w 2015 r. w Museum Ratingen, Stadtmuseum w Siegburgu oraz w Galerie Küper w Pekinie. W 2017 r. jego prace były prezentowane w Villa Stahmer w Georgsmarienhütte. Dla niego praca wizualna jest tak samo ważna jak praca na scenie - powiedział o tym.

Odbiór

Nagroda im. Jakuba Grimma 2014

W maju 2014 roku Nuhr otrzymał nagrodę Jacob Grimm Prize German Language. Jury uzasadniło to wyróżnienie, mówiąc:

Islamkritik 2014

Według Reinharda Mohra, Nuhr jest jednym z niewielu artystów kabaretowych w Niemczech, którzy w swoich programach i książkach w sposób satyryczny odnoszą się do aspektów islamu. W październiku 2014 r. muzułmanin Erhat Toka złożył skargę karną na Nuhra. Prokuratura w Osnabrück zamknęła sprawę w listopadzie 2014 r. Mohammad Gharaibeh, uczony islamski, oskarża Nuhra o eksponowanie takich problemów jak islamizm i fundamentalizm, ale przede wszystkim o wyśmiewanie się z muzułmanów i islamu za granicą, a tym samym przenoszenie powszechnych uprzedzeń na tę religię i jej wyznawców oraz promowanie odpowiednich stereotypów. Wypowiedzi Nuhra sugerowały, że postrzegał on muzułmanów w Niemczech jako cudzoziemców, którzy nie należą do kultury europejskiej.

Krytyka Thunberg 2019

W programie Nuhr im Ersten 30 września 2019 r. Nuhr odniósł się do wystąpienia Grety Thunberg na Szczycie Klimatycznym ONZ tydzień wcześniej, deklarując: "Nie będę - ponieważ moja córka chodzi na piątkowe demonstracje - dłużej grzać w pokoju dziecięcym" oraz "Jeśli nasze dzieci myślą, że możemy zasilić ten świat za pomocą odrobiny słońca i wiatru, to my, rodzice, powinniśmy postawić w pokoju dziecięcym koło chomika z dynamem". Zapytany o to, powiedział w jednym z wywiadów, że w istocie popiera piątki dla przyszłości i ochrony klimatu, ale żądania ruchu są nierealne i sprowadzają się do rozpadu światowego porządku handlowego. Doprowadziłoby to nie do śmierci milionów, lecz miliardów ludzi, a także do wybuchu trzeciej wojny światowej. W odpowiedzi na krytykę Spiegel Online napisał: "Przegranym dnia jest spokój" i zacytował Herberta Feuersteina: "Każdy ma prawo dać się nabrać". W tazie skrytykowano redakcję "Emmy" za wychwalanie Nuhra "jako buntownika przeciwko poprawności politycznej" z powodu jego uwag przeciwko Thunbergowi. Nuhr wykonywał tylko swoją pracę" - skomentował Sebastian Briellmann w "Basler Zeitung".

Wkład DFG 2020

W ramach kampanii jubileuszowej w 2020 roku Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG) opublikowała m.in. wkład dźwiękowy autorstwa Nuhra. Stwierdził w nim m.in: "Wiedza nie oznacza, że jest się w stu procentach pewnym, ale że posiada się wystarczającą ilość faktów, aby mieć dobrze uzasadnioną opinię". Dlatego słuszne jest, że naukowcy zmieniają zdanie: "To jest normalne. Nauka polega właśnie na tym, że opinia zmienia się, gdy zmieniają się fakty. I każdy, kto krzyczy: "Podążaj za nauką!", najwyraźniej tego nie zrozumiał". Po burzy w mediach społecznościowych, w której zarzucono Nuhrowi wątpliwe z naukowego punktu widzenia relatywizowanie zmian klimatycznych i pandemii COVID-19, DFG usunął ten wkład.

Spór między DFG a Nuhrem został wkrótce rozwiązany dzięki mediacji dziennikarza naukowego Rangi Yogeshwara, a artykuł w niezmienionej formie wrócił do sieci. DFG opublikowało oświadczenie, w którym przeprosiło pana Nuhra i stwierdziło: "Pan Nuhr jest osobą, która stoi pośrodku naszego społeczeństwa i jest zaangażowana w naukę i racjonalny dyskurs. Nawet jeśli jego ostrość satyryka może być dla niektórych irytująca, to właśnie taka instytucja jak DFG jest zobowiązana do wolności myśli opartej na Oświeceniu." Filozof Philipp Hübl bronił wkładu Nuhra w Deutschlandfunk Kultur, twierdząc, że satyra jest "rodzajem wzajemnej weryfikacji naszej moralności".

Dalsze działania i zaangażowanie społeczne

Zaangażowanie społeczne

Dieter Nuhr jest jednym z pierwszych sygnatariuszy apelu magazynu Emma z 2013 r. przeciwko prostytucji. Od 2006 r. wspiera organizację SOS Wioski Dziecięce. Odwiedził projekty w Sudanie, Libanie i Etiopii oraz pełni funkcję ambasadora SOS. Rozpoczął własne internetowe kampanie zbierania funduszy i przekazał zdjęcia na rzecz kampanii "SOS-Kunststück". Swoją wygraną z programu "Kto chce zostać milionerem" przekazał na rzecz Sudańskiej Wioski Dziecięcej w Chartumie. Od wiosny 2017 r. prowadził kampanię na rzecz uwolnienia niemiecko-tureckiej dziennikarki Deniz Yücel, która była więziona bez procesu przez rząd turecki pod przewodnictwem prezydenta Erdogana.

Apel o wolne miejsca na debaty

Jesienią 2020 r. był jednym z pierwszych sygnatariuszy Apelu o Wolne Przestrzenie Debaty.

17. Zgromadzenie Federalne 2022

Dieter Nuhr został nominowany przez FDP Nadrenii Północnej-Westfalii na członka XVII kadencji Zgromadzenia Federalnego i wybrany przez parlament Nadrenii Północnej-Westfalii na prezydenta Niemiec w 2022 roku.

Nagrody

1998: Niemiecka Nagroda Kabaretowa w kategorii Kabaret

2000: Bawarska Nagroda Kabaretowa - nagroda główna

2000: Morenhovener Lupe z Dni Kabaretu Morenhoven

2003: Niemiecka Nagroda Komediowa - najlepszy występ na żywo

2004: Order Osła Miasta Wesel

2006: Nagroda Kabaretu Zecka - Nagroda Główna Zecka

2006: Nominacja do Złotej Róży dla najlepszego wykonawcy telewizyjnego za czteroodcinkowy serial Gibt es intelligentes Leben?

2007: Nagroda kabaretowa Nadrenii Północnej-Westfalii "Bocholter Pepperoni

2008: Niemiecka Nagroda IQ przyznawana przez Stowarzyszenie Mensa w Niemczech

2009: Niemiecka Nagroda Komediowa - najlepszy komik

2010: Niemiecka Nagroda Komediowa - najlepszy komik

2011: Platynowa płyta dla Nuhr vom Feinsten, Nagroda Mediów dla Zdrowia za Nuhr unter uns2012: Krefelder Krähe - Nagroda Honorowa grupy kabaretowej Die Krähen Krefeld

2013: Platynowa płyta dla Ich bin's Nuhr

2013: Złota płyta za Nuhr die Wahrheit (Nuhr the Truth)

2014: Nagroda im. Jakuba Grimma w dziedzinie języka niemieckiego

2014: Nagroda honorowa Querdenker Awards w kategorii Entertainment (Rozrywka)

2015: Niemiecka Nagroda Komediowa - najlepszy komik

2016: Nagroda Münchhausena

2016: Niemiecka Nagroda Komediowa - najlepszy komik

2017: Złoty Rekord za książkę The Ultimate Guide to Everything.

2017: Order Zasługi kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia.

2019: Recklinghausen Hurz

Works

Programy sceniczne

Nuhr am nörgeln!książka towarzysząca: con anima, Düsseldorf 1995, ISBN 3-931265-02-1.nagranie dźwiękowe z 23 czerwca 1995 r. w Kom(m)ödchen, Düsseldorf: na CD, WortArt, Kolonia 1995, ISBN 3-86604-131-4. nowe wydanie: Random House Audio, Kolonia 2006, ISBN 3-86604-131-4.

Nuhr weiter soKsiążka towarzysząca: con anima, Düsseldorf 1996, ISBN 3-931265-05-6.Nagranie dźwiękowe z listopada 1996 w Haus der Springmaus, Bonn: na CD, WortArt, Kolonia 1997, ISBN 3-931780-21-X.

Nuhr nach vornBegleitbuch: con Anima, Düsseldorf 1998, ISBN 3-931265-18-8.Tonmitschnitt vom Dezember 1998 im Haus der Springmaus, Bonn: auf CD, WortArt, Köln 1999, ISBN 3-86604-133-0.

www.nuhr.deTonmitschnitt from the Halb Neun Theatre, Düsseldorf: na płycie CD, Polydor (Universal), Hamburg 2000, ISBN 3-7857-1385-1.

www.nuhr.de/2Tonmitschnitt z lipca 2002 r. w teatrze Die Wühlmäuse, Berlin: na płycie CD, Polydor (Universal), Hamburg 2002, ISBN 3-7857-1386-X.

Ich bin's Nuhr.Tonmitschnitt vom Juli 2004 im Theater Die Wühlmäuse, Berlin: na CD, Random House Audio, Kolonia 2004, ISBN 3-86604-134-9.Nagranie na żywo z 15/16 maja 2006 w Tonhalle, Düsseldorf: na DVD, WortArt, Kolonia 2006, ISBN 3-86604-269-8.

Nuhr die Wahrheit.Tonmitschnitt von Juni 2007 im Lustspielhaus, München: auf CD, WortArt, Köln 2007, ISBN 978-3-86604-485-2.Nagranie na żywo z 2009 r. w Schauspielhaus Hamburg: auf DVD, toonpool Medien, Burgwedel 2009, ISBN 978-3-8371-0058-7.

Nuhr die Ruhe. Nagranie dźwiękowe z października 2009 r. w Circus Krone w Monachium: na płycie CD, WortArt, Kolonia 2009, ISBN 978-3-8371-0302-1.

Nuhr unter uns. Tonmitschnitt auf CD, Random House Audio, Kolonia 2011, ISBN 978-3-8371-1182-8.

Nuhr ein Traum.Tonmitschnitt auf CD, Random House Audio, Kolonia 2013, ISBN 978-3-8371-2277-0.

Nur Nuhr.Tonmitschnitt auf CD, Random House Audio, Kolonia 2015, ISBN 978-3-8371-3290-8.

Nuhr hier, nur heute.Nagranie dźwiękowe na płycie CD, Random House Audio, Kolonia 2017, ISBN 978-3-8371-4024-8.

No JokeSound nagranie na CD, Random House Audio, 2019, ISBN 978-3-8371-4973-9.

Prezentacje telewizyjne

2008-2013: Niemiecka Nagroda Komediowa

Od 2011: Nuhr im Ersten (tytuł do października 2014 Satire Gipfel), program kabaretowy na kanale telewizyjnym ARD.

2011: Typisch Frau, Typisch Mann, teleturniej na kanale telewizyjnym RTL

2012: Null gewinnt, teleturniej na kanale telewizyjnym ARD

Radio

Nuhr co tydzień komentuje na antenie WDR 2 w satyrycznych krótkich wypowiedziach bieżące wydarzenia w polityce, społeczeństwie i nauce dotyczące płci.

Płyty DVD

2000: Quatsch Comedy Club - The Best Vol. 1

2001: Quatsch Comedy Club - The Best Vol. 2

2004: Nuhr w swojej najlepszej formie. Random House Audio, Kolonia 2004, ISBN 3-86604-135-7.

2006: To Nuhr

2009: Nuhr prawdę

2011: Nuhr spokojny

2013: Nuhr wśród nas

2015: Nuhr a dream

Książki

Nuhr zrzędzenie! Książka na temat programu. con anima Verlag, Düsseldorf 1995, ISBN 3-931265-02-1.

Nuhr na. Książka na temat programu. con anima Verlag, Düsseldorf 1996, ISBN 3-931265-05-6.

Nuhr do przodu. Książka do programu. con anima Verlag, Düsseldorf 1998, ISBN 3-931265-18-8.

Czy istnieje inteligentne życie? Rowohlt, Reinbek 2006, ISBN 3-499-62076-6.

Jeśli w to uwierzysz, będziesz błogosławiony. Rowohlt, Reinbek 2007, ISBN 978-3-499-62284-7.

Nuhr w drodze. Rowohlt, Reinbek 2008, ISBN 978-3-499-62358-5.

Nuhr na antenie. Pamiętnik radiowy. WortArt, Kolonia 2010, ISBN 978-3-8419-0013-5.

Zdjęcia Nuhr! Zdjęcie autorstwa Dietera Nuhr. Red.: Melanie Ehler. Kerber Verlag, Bielefeld 2010, ISBN 978-3-86678-396-6.

Ostateczny przewodnik po wszystkim. Bastei Lübbe, Kolonia 2011, ISBN 978-3-7857-6055-0 (jako audiobook 2011 ISBN 978-3-7857-4024-8 (numer 1 na liście bestsellerów "Spiegla" od 2 maja do 26 czerwca 2011 r.)).

Sekret idealnego dnia. Bastei Lübbe, Kolonia 2013, ISBN 978-3-431-03861-3 (jako audiobook 2013 ISBN 978-3-7857-4692-9 (nr 1 na liście bestsellerów "Spiegla" od 1 kwietnia do 5 maja i od 20 do 26 maja 2013 r.)).

Nuhr auf Sendung 2. Ein Radiotagebuch. WortArt, Kolonia 2016, ISBN 978-3-942454-21-6.

Ratowanie świata. Moja autobiografia. Lübbe, Kolonia 2017, ISBN 978-3-431-03959-7, dostępny także jako audiobook i e-book.

Dobrze dla ciebie!: Poradnik przetrwania w histerycznych czasach. Lübbe, Kolonia 2019, ISBN 978-3-431-04124-8, dostępny także jako audiobook i e-book.

Którędy to jest? Nieznane widoki na dość dziwny świat. Lübbe, Kolonia 2020, ISBN 978-3-431-05019-6 (książka ilustrowana ze zdjęciami z podróży).

Literatura

Melanie Ehler, Klaus Thelen (eds.): Nuhr fotografiert! Zdjęcie autorstwa Dietera Nuhr. Kerber Verlag, Bielefeld 2010, ISBN 978-3-86678-396-6 (na zlecenie miasta Ratingen, z tekstem Dietera Nuhr).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności