Wikibiopedia

 

Michael Mittermeier

Michael Fritz Mittermeier (* 3 kwietnia 1966 r. w Dorfen) - niemiecki komik i pisarz. W swoich programach łączy nowoczesny stand-up comedy z elementami klasycznego kabaretu.

Życie

Po ukończeniu szkoły średniej w Gars am Inn Mittermeier rozpoczął studia politologiczne i amerykanistyczne na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. W 1994 r. napisał pracę magisterską na temat amerykańskiego stand-up comedy.

Początek kariery zawodowej

Michael Mittermeier, który w dzieciństwie pobierał prywatne lekcje gry na fortepianie i gitarze, finansowane przez rodziców, muzykował na ulicy z gitarą, sprawdzając w ten sposób swoje umiejętności muzyczne przed spacerującą publicznością. Inspiracją dla Mittermeiera, jako twórcy piosenek humorystycznych, był amerykański komik Jerry Lewis. Po raz pierwszy wystąpił w telewizji w wieku 15 lat, 13 czerwca 1981 r., w programie ZDF Scooter wraz z bratem. W 1987 r., po występach na festiwalach strzeleckich, przygotowywał swoją pierwszą treść, ponieważ chciał "zostać artystą w jakiejś formie". 21 lipca 1987 r. w Monachium, na koncercie w Hali Olimpijskiej zespołu U2, którego był fanem od młodości, stał w pierwszym rzędzie i był świadkiem, jak Bono śpiewał piosenkę People Get Ready zespołu Impressions. Kiedy jednak Bono dwa razy źle zagrał na gitarze, a potem zapytał publiczność, czy ktoś umie grać na gitarze, Mittermeier zabrał głos i został wciągnięty na scenę przez ochronę. Po krótkim pokazaniu mu przez Bono trzech akordów, Mittermeier zagrał utwór razem z Bono. Ten gościnny występ jeszcze bardziej zachęcił Mittermeiera do kontynuowania kariery solowego artysty estradowego. W 2001 r. Mittermeier wystąpił jako support U2 w berlińskiej Waldbühne, spontanicznie zastępując zespół Söhne Mannheims, którego backline uległ uszkodzeniu z powodu deszczowej pogody. W 2007 roku Mittermeier wręczył Bono Nagrodę Specjalną za Globalne Zaangażowanie jako laudator podczas rozdania nagród Echo 2007.

Kariera artystyczna

Michael Mittermeier stał się znany dzięki programowi Zapped (1996) i odbył tournée po Niemczech, Austrii i Szwajcarii, biorąc udział w różnych komediowych programach telewizyjnych, a także w Wetten, dass...? Najbardziej znane fragmenty Zapped to parodie reklam Yogurette i AOK, a także programu Aktenzeichen XY ... ungelöst oraz amerykańskiego serialu MacGyver. To ostatnie stało się powtarzającym się gagiem. W bieżących programach wielokrotnie pojawiają się też aluzje do MacGyvera.

Inne spektakle sceniczne Mittermeiera nosiły tytuły: Wahnsinnlich (1990), Back to Life (2002), Paranoid (2004), Safari (2007), Achtung Baby (2010), Blackout (2013), Wild (2015), Lucky Punch (2018) i 13 (2022). Spopularyzował termin "tramp stamp" i odniósł sukces dzięki projektowi muzycznemu Mittermeier vs. Guano Babes (Małpy Guano, które z powodów kontraktowych nie mogły używać swojej normalnej nazwy zespołu) oraz wspólnemu singlowi Kumba Yo! Od 1992 r. Mittermeier regularnie występuje na scenie w stand-upowym klubie Quatsch Comedy Club w Berlinie, którego jest właścicielem wraz z Thomasem Hermannsem i aktorem grającym postać Atze Schrödera. W 2001 r. Michael Mittermeier ponownie spotkał się z U2 podczas koncertu w berlińskiej Waldbühne: ponieważ próba dźwięku zespołu Söhne Mannheims nie mogła się odbyć z powodu burzy i w związku z tym ich występ musiał zostać odwołany, Mittermeier, który był na widowni, został zatrudniony jako stand-in support. Mittermeier spontanicznie wykonał fragmenty swojego aktualnego programu Back to Life. W latach 2004 i 2005 Mittermeier występował w języku angielskim w nowojorskich klubach komediowych. 2 lipca 2005 r. Mittermeier wraz z Anne Will poprowadził w Berlinie koncert Live8. Pod koniec 2006 r. zakończył program Paranoid, a od kwietnia 2007 r. odbył tournée po Niemczech i Austrii z programem stand-upowym Stand Up! - Freestyle Comedy z Michaelem Mittermeierem. 7 lipca 2007 r. wystąpił w Hamburgu na Live Earth Ala Gore'a.

Mittermeier jest również współautorem piosenki Exorcize Your Funky Little Demon z Tito & Tarantulą, która znalazła się na wydanym w 2001 r. albumie Mittermeier & Friends, a także współpracował z Badesalz, Sashą i The King. Jego program Safari miał premierę 2 października 2007 r. w wyprzedanym budynku Circus Krone w Monachium. W dniach 22 i 23 października 2008 r. w Circus Krone nagrano również płytę DVD należącą do Safari. Podczas pokazu 14 października 2009 r. w Monachium DVD zostało nagrodzone potrójnym złotem. W filmie Disneya z 2009 r. Hexe Lilli - Der Drache und das magische Buch Michael Mittermeier podkłada głos pod animowanego smoka Hektora. Ponownie wcielił się w tę rolę w sequelach Hexe Lilli - Die Reise nach Mandolan (2011) i Hexe Lilli rettet Weihnachten (2017). Na początku 2010 r. Mittermeier pojechał do Kapsztadu w RPA i jako pierwszy komik z Niemiec wziął udział w tamtejszym międzynarodowym festiwalu komediowym. Film dokumentalny Michael Mittermeier in Cape Town, który powstał podczas tej podróży, został wyemitowany 11 czerwca 2010 r. Odwiedził on również tamtejszy projekt społeczny Vulamasango w ramach RTL Spendenmarathon.

W 2011 r. jako jedyny niemiecki artysta wystąpił na festiwalu Just for Laughs w Kanadzie.

Mittermeier napisał książkę Achtung Baby! o narodzinach swojej córki i swoich doświadczeniach jako ojca, która ukazała się 22 lutego 2010 r. Achtung Baby! to także tytuł jego programu scenicznego, którego premiera odbyła się 18 października 2010 r. w Circus Krone w Monachium. W październiku 2010 r. ukazał się film This Prison Where I Live, dokumentujący podróż Mittermeiera do Birmy wraz z Rexem Bloomsteinem, by porozmawiać z uwięzionym komikiem Zarganarem o jego losie. Rok później Zarganar został zwolniony z więzienia, między innymi za namową Mittermeiera. Od 2011 roku Mittermeier występuje z Xavierem Naidoo, Reą Garvey i Sashą jako niemiecki Rat Pack. Od jesieni 2013 r. jest w trasie koncertowej w Niemczech, Austrii i Szwajcarii ze swoim programem Blackout. W 2012, 2014 i styczniu 2014 r. zagrał pojedyncze koncerty w języku angielskim w Londynie. Kolejne przedstawienia w języku angielskim odbyły się w RPA i Rosji. Jesienią 2015 r. wystąpił pod tytułem "The Blackout" na niewielkim tournée po Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Atlancie i Chicago przy wsparciu Goethe-Institut. Angielski program jest zaadaptowaną wersją jego ostatniego niemieckiego programu, wzbogaconą o bloki napisane specjalnie dla amerykańskiej publiczności.

Rodzina

Od 1998 r. Michael Mittermeier jest żonaty z piosenkarką Gudrun Allwang, znaną również pod pseudonimem Somersault. Para mieszka w Pullach im Isartal z córką Lilly, urodzoną w styczniu 2008 r., która została przedstawiona publiczności jako pośrednia główna bohaterka książki Mittermeiera i programu na żywo Achtung Baby! Od lipca 2021 r. rodzina wspólnie tworzy podcast Synapsy Mittermeiera Mikado - Rozmowy z 14-latkiem. Starszy brat Mittermeiera, Alfred Mittermeier, również jest artystą kabaretowym. Jego ojciec Josef pracował jako licytator.

Zaangażowanie społeczne

Mittermeier wspiera kampanię Deine Stimme gegen Armut (Twój głos przeciwko ubóstwu), organizację ONE zajmującą się polityką rozwojową oraz projekt Vulamasango, który pomaga dzieciom i młodzieży z townshipów w Kapsztadzie. Mittermeier jest aktywny politycznie na scenie i poza nią, określa siebie jako politycznego lewicowca i jest wyborcą Partii Zielonych, dla której, jak twierdzi, nie ma alternatywy.25 kwietnia 2008 r. Michael Mittermeier opowiedział się za ochroną własności intelektualnej jako współsygnatariusz listu otwartego do kanclerza w całostronicowym ogłoszeniu w Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung i Tageszeitung. Mittermeier jest również orędownikiem praw człowieka. Był ojcem chrzestnym inicjatywy "Ein Logo für Menschenrechte" (Logo dla praw człowieka) i przewodniczył prezentacji tej inicjatywy 3 maja 2011 r.

Nagrody za sprzedaż muzyki

Uwaga: Nagrody w krajach z tabel lub rubryk wykresów można znaleźć w tych samych tabelach lub rubrykach.

Nagrody dla artystów

Ptak kabaretowy z Grazu

1988

Prix Pantheon

1996: Nagroda Publiczności Beklatscht & Ausgebuht (oklaski i buczenie)

2017: Nagroda Specjalna Jury Reif & Bekloppt

Złota Europa

1998: Kategoria Komedia

Niemiecka Nagroda Komediowa

1999: Najlepszy komik (Nagroda Publiczności)

2000: Najlepszy komik (Nagroda Publiczności)

2002: Najlepsza komedia na żywo za "Powrót do życia

2004: Najlepsza komedia na żywo

2008: Najlepszy komik

2015: Najlepszy solowy program telewizyjny za "Michael Mittermeier na żywo! Blackout"

Eins Live Krone (WDR)

2000: Najlepszy komik

2001: Najlepszy komik

2012: Najlepszy komik

ECHO Pop

2001: Kategoria Komedia

Arosa Schneestern, Nagroda Publiczności na Festiwalu Humoru w Arosa

2000

Nagroda Kabaretu Zecka

2005: Nagroda główna

Wielki Festiwal Kabaretu

2009: Nagroda Berlińska

Arosa Humour Filler, Nagroda Jury Festiwalu Humoru w Arosa

2009

Ybbsiade

2018: Ybbs fun bird

Niemiecka Nagroda Kabaretowa

2021: Kategoria Stand-Up Comedy

Zobacz także

Lista najlepiej sprzedających się nagrań komediowych w Niemczech

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności