Wikibiopedia

 

Fiann Paul

Fiann Paul (ur. 1980 w Polsce) jest islandzkim wioślarzem oceanicznym, polarnikiem, artystą i mówcą. Jest odkrywcą, który pobił najwięcej rekordów na świecie i posiada najwięcej wyczynowych Rekordów Guinnessa w historii dyscypliny sportowej (łącznie 41 / 33 z nich wyczynowe), za nim plasują się Roger Federer (maks. 29 / 25, obecnie 30 / 18) i Michael Phelps (maks. 26 / 24, obecnie 23 / 20).Jest znany jako najszybszy wioślarz oceaniczny (2016) i ten, który ma najwięcej pobitych rekordów (2017) Od 2020 roku jest pierwszą i jedyną osobą, która osiągnęła Ocean Explorers Grand Slam (przejście przez pięć oceanów w łodzi napędzanej siłą mięśni na otwartym morzu). Dla porównania, około 50 osób osiągnęło Explorers Grand Slam na lądzie.Fiann otrzymał wiele najwyższych nagród w historii wioślarstwa oceanicznego, w tym największą liczbę tytułów Guinnessa “World’s First” (od 2020 roku było ich w sumie 14, co daje mu 5 więcej niż ma Reinhold Messner) Nagrody te znane są również jako “First Man in History” i są przyznawane przez Guinnessa specjalnie za eksplorację, takie jak “Pierwszy człowiek, który wiosłuje przez 5 oceanów”, “Pierwszy człowiek, który posiada aktualne rekordy prędkości na wszystkich 4 oceanach” oraz inne tytuły za to, że jako pierwszy człowiek wiosłował przez jedne z najbardziej ekstremalnych dużych wód w obu regionach polarnych.Był kapitanem wyprawy z największą liczbą pobitych rekordów, kapitanem skokowym najszybszej łodzi w historii wioślarstwa oceanicznego oraz kapitanem skokowym łodzi z ogólnym rekordem prędkości wszystkich oceanów. Od 2020 roku był także kapitanem jedynych trzech udanych pionierskich ekspedycji open-ocean muscle-powered w obu regionach polarnych.Jego osiągnięcia przyczyniły się do tego, że Islandia stała się krajem z największą liczbą rekordów świata Guinnessa Sport na mieszkańca. W 2018 roku jego rekordy stanowią 68% islandzkich rekordów Guinness Sport World Records.Fiann jest również aktywny w dziedzinie sztuki i psychologii, a uwagę przyciągnął dzięki unikalnemu połączeniu różnych dziedzin działalności.

Sport

Fiann przepłynął wszystkie trzy oceany w łodziach wioślarskich bez asysty załogi, ustanawiając rekord największej prędkości całkowitej zarówno dla Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego, Spokojnego i Arktycznego.Fiann został wprowadzony do wioślarstwa oceanicznego w 2007 roku podczas pracy dla fundacji charytatywnej trenującej sportowców w Afryce.

W 2011 roku Fiann pobił rekord wioślarstwa oceanicznego Atlantic Ocean Winds I.

W 2014 roku został pierwszym sportowcem, który jednocześnie dzierżył ogólny rekord prędkości w najszybszym wiosłowaniu przez 2 oceany (Atlantyk i Ocean Indyjski).W 2016 roku został jedynym w historii wioślarzem, który osiągnął wszystkie 3 ogólne rekordy prędkości (Atlantyk, Indyjski, Pacyfik). Za to osiągnięcie otrzymał od Guinness World Records tytuł “The first person to hold the overall speed records for rowing across all 3 oceans at the same time”, jedno z najwyższych wyróżnień w historii wioślarstwa oceanicznego.

W 2017 roku wiosłował przez Ocean Arktyczny, bijąc ogólny rekord prędkości na Oceanie Arktycznym.W 2019 roku Fiann Paul poprowadził pierwszą w historii napędzaną siłą mięśni przeprawę (poprzez wiosłowanie) przez Cieśninę Drake’a oraz pierwszą w historii wyprawę napędzaną siłą mięśni na Oceanie Południowym. Dokonał tego 25 grudnia 2019 r., a także jako pierwsza i jedyna osoba (od 2020 r.) osiągnął Ocean Explorers Grand Slam: przeprowadzenie przeprawy przez otwarte oceany w łodzi napędzanej siłą mięśni na każdym z pięciu oceanów. Podobnie pełnił rolę batsmana podczas wyprawy.

Granice oceanu

Dalsze informacje

Mierzony liczbą prób bicia rekordu i udanych wykonań, osiągnął najwyższy wskaźnik sukcesu w historii wioślarstwa oceanicznego. W wioślarstwie oceanicznym zawsze był w pozycji skoku, z której dyktowana jest prędkość łodzi. Wysiłek fizyczny Fianna w wiosłowaniu oceanicznym został porównany do przebiegnięcia około 300 maratonów z rzędu. W wywiadzie dla Washington Times wspomniał, że jego tętno spoczynkowe podczas rekordowych przepraw wynosiło 95 uderzeń na minutę, czyli dwa razy więcej niż normalne tętno. Jego rekordowy występ w świecie został zaliczony przez magazyn Grapevine do siedmiu najbardziej niezwykłych triumfów islandzkiego sportu. W tym kontekście podejrzewano go o związek z Ægirem. Obecnie jest określany jako jeden z najbardziej kompletnych wioślarzy na świecie.

Pionierstwo i eksploracje

W 2017 roku Fiann pełnił rolę kapitana, suwaka i szefa projektu Polar Row - wyprawy, która ustanowiła najwięcej rekordów w historii (11 Światowych Rekordów Guinnessa) wykorzystując jedynie siłę mięśni. Polar Row był wystawiony na działanie szerokiego zakresu warunków wiatrowych i nie używał żadnych żagli, żadnych maszyn i żadnych innych pomocy poza siłą mięśni. Polar Row składał się z 2 drużyn, Polar Row I i Polar Row II. W sumie zespoły pokonały 1250 mil morskich mierzonych w linii prostej przez Ocean Arktyczny (1440 mil lub 2316 km) i były pionierami nowych tras oceanicznych z Tromsø do Longyearbyen, z Longyearbyen do Arktycznej Półki Lodowej (79°55’500N) i z Półki Lodowej do Jan Mayen.

Antarktyczne wody otwarte

“Wiersz Niemożliwy”

W 2019 roku Fiann był kapitanem liczącej 530 mil morskich, pierwszej napędzanej siłą mięśni przeprawy przez Cieśninę Drake’a i pierwszego wiosłowania przez Ocean Południowy, którego wody zostały opisane przez biografa Ernesta Shackletona, Alfreda Lansinga, jako najbardziej przerażający odcinek morza na świecie.

Historia

Antarctic Row, projekt trasy wioślarskiej przez Antarktydę, został pomyślany w kwietniu 2017 roku. Po ukończeniu drugiej trasy wioślarskiej przez Arktykę, “Polar Row II” w sierpniu 2017 roku, Fiann ujawnił w wywiadzie dla New York Timesa, że planuje wiosłować na jeszcze trudniejszej trasie. Po pierwsze, musiał zapłacić znaczną sumę pieniędzy 18 miesięcy przed wspomnianą wyprawą, aby zapewnić sobie statek pomocniczy wymagany przez Traktat Antarktyczny i IAATO, aby w ogóle uzyskać zgodę na wypłynięcie. Prawo morskie wymaga, aby małym łodziom napędzanym siłą mięśni i prostym żaglówkom towarzyszył statek pomocniczy podczas podróży po wodach otwartych w granicach Oceanu Południowego. Fiann wspomniał, że oddał na to wszystkie swoje oszczędności.

We wrześniu 2017 roku Fiann zrekrutował pierwszych członków zespołu - Andrew Towne’a i Jamiego Douglasa-Hamiltona. Trasa była pierwotnie planowana na grudzień 2018 roku, ale została przełożona ze względu na brak dostępności statku pomocniczego. W styczniu 2019 roku Fiann zwerbował Cameron Bellamy i John Petersen, a zakończył dwuletni proces rekrutacji do zespołu w kwietniu 2019 roku z ostatnim członkiem, Colinem O’Brady, który dołączył do zespołu jako First Mate Fiann, bez wcześniejszego doświadczenia w wioślarstwie lub wioślarstwie oceanicznym. Udział Colina w wyprawie był chętnie śledzony przez Discovery Channel z kamerami i wypuszczony jako serial pod tytułem “The Impossible Row”, którego współproducentem był między innymi sam Colin O’Brady.

Na krótko przed opuszczeniem przez zespół Ameryki Południowej, nad Cieśniną Drake’a rozbił się C-130 chilijskich sił powietrznych. Obszar poszukiwań obejmował planowaną trasę wioślarską. Jako kapitan, Fiann musiał zdecydować, jak ominąć strefę wykluczenia o wymiarach 150 x 150 mil, ogłoszoną przez chilijską marynarkę wojenną. Jego plan musiał przejść jednodniowe dokładne badanie na Przylądku Horn, przeprowadzone przez urzędników marynarki wojennej. Logicznym działaniem byłoby skierowanie się na zachód wzdłuż obszaru poszukiwań, co zalecali doradcy, ponieważ wiatr i fala mają tendencję do przesuwania się na wschód tak długo, jak długo prąd przesuwa się na wschód, co z kolei z dużym prawdopodobieństwem rozszerzyłoby obszar poszukiwań dalej na wschód. Z tego właśnie powodu żeglarze przekraczający Cieśninę Drake’a również z reguły wybierają kompensację w kierunku zachodnim. Fiann jednak posłuchał swojego przeczucia, przeciwstawił się logice i postanowił mimo wszystko obrać wschodnią trasę. Okazało się, że była to słuszna decyzja, gdyż wojsko szybko przesunęło akcję poszukiwawczą w przeciwnym kierunku. Członek załogi Jamie Douglas-Hamilton nalegał, aby ta decyzja była kluczowa dla ich sukcesu.Statek Abercrombie & Kent’s Luxury Expedition Cruise zrobił objazd ze swojej trasy, aby dopingować wysiłki Fiann. Jest to ta sama linia rejsowa, która podpisała Fiann jako specjalny wykładowca gościnny latem 2020 roku, obok takich wykładowców jak Lech Wałęsa.W sumie trasa wioślarska zajęła 12 dni, 1 godzinę i 45 minut, łamiąc kilka rekordów Guinnessa. Zespół doświadczył temperatur poniżej zera, śniegu i gradu, a także gigantycznych gór lodowych, które występują tylko na Antarktydzie. Ze względu na wzburzone morze kotwica morska była stawiana pięć razy. Oprócz dni na morskiej kotwicy, spore przebiegi osiągane były pod wiatr, co odróżnia trasy siłą mięśni od tras z wiatrem handlowym. Craig Glenday, redaktor naczelny Guinness World Records, osobiście pogratulował kapitanowi Fiann Paulowi i skomentował:

“Ta trasa wioślarska jest jedną z najbardziej znaczących przygód napędzanych siłą mięśni, jakie kiedykolwiek podjęto. “Po przybyciu na Antarktydę, Fiann wyrecytował wiersz The Great Sea Song autorstwa kanadyjskiego poety eskimoskiego Uvavnuk, kuzyna Aua. W dzień Bożego Narodzenia w jednej z islandzkich gazet ukazał się artykuł o występie Fianna, zatytułowany: “Boże Narodzenie obchodzone z Ægir”. Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson osobiście pogratulował Fiann Paulowi. Od 2020 roku Fiann jest kapitanem jedynych trzech udanych pionierskich wypraw napędzanych siłą mięśni na otwartych wodach obu regionów polarnych. Chociaż Fiann wiosłował na wielu najtrudniejszych morzach świata, pod jego dowództwem nie wywróciła się ani jedna łódź.Wyprawa zbiegła się z dwiema ważnymi rocznicami - pierwszym dostrzeżeniem kontynentu antarktycznego przez Bellingshausena dokładnie 200 zim temu i podróżą Magellana 500 lat temu. Fiann powiedział, że przed tą wyprawą Antarktyda była Terra Australis Incognita dla przedsięwzięć napędzanych siłą mięśni, tak jak była dla kartografów przed Bellingshausenem.

Sztuka

Jako artysta, Fiann Paul jest organizatorem wielu islandzkich i międzynarodowych wystaw, w tym kilku dużych plenerowych instalacji artystycznych. Był jednym z dwóch twórców Dialogu, plenerowej instalacji artystycznej, w której dwie główne ulice stolicy Islandii zostały pokryte fotografiami islandzkich dzieci (2008). Był również organizatorem projektu See It, projektu zwiększającego świadomość na temat karmienia piersią, instalacji plenerowej na elewacjach ulicy Tryggvagata w centrum Reykjaviku (2011).Jako artysta wspierał również ochronę zagrożonej rasy koni występującej tylko na Wyspach Owczych. Jako fotograf udokumentował wiele swoich wypraw.

Działalność charytatywna i inna

W 2011 roku Fiann Paul i Natalie Caroline założyli Fundację Fiann Paul, dzięki której w 2013 roku wybudowano szkołę podstawową w Himalajach. W szkole uczy się 150 uczniów rocznie. Projekt jest przykładem dwóch jego głównych zainteresowań naukowych: Architektura i edukacja. Fiann ma tytuł magistra w obu dyscyplinach. Oprócz regularnej edukacji Fiann Paul spędził dwa lata w Himalajach i półtora roku w odległych rejonach Grenlandii. Uważa ten czas za seminalny etap w swoim życiu.Fiann Paul jest jednym z dwóch islandzkich członków międzynarodowego i multidyscyplinarnego stowarzyszenia zawodowego z siedzibą w USA: The Explorers Club. Niósł flagę Explorers Club podczas Polar Row na Svalbard, Arktyczny Szelf Lodowy i Jan Mayen.Obecnie (od 2017 roku) realizuje studia podyplomowe z zakresu psychologii głębi. Przechodzi szkolenie jako analityk jungowski w Instytucie C.G.Junga w Zurychu. Jego głównym przedmiotem zainteresowania w psychologii analitycznej są archetypy męskości. Prowadził wykłady, przemówienia motywacyjne i warsztaty dla młodzieży na całym świecie.

Honours

Guinness World’s Firsts / “Pierwszy człowiek na świecie”

Tytuły Rekordów Guinnessa w pionierskich osiągnięciach i eksploracjach

“World’s First” to najwyższa forma Guinness World Records, posiadanie tego tytułu nigdy nie wygasa.

Pierwszy, który wiosłuje przez cztery oceany: 2017 r.

Pierwszy, który wiosłuje przez Ocean Arktyczny z południa na północ: 2017 r.

Pierwsze zarejestrowane, kompletne, napędzane siłą mięśni przejście przez Morze Barentsa: 2017 r.

Pierwszy, który wiosłuje przez Ocean Arktyczny z północy na południe: 2017 r.

Pierwsze zarejestrowane, kompletne, napędzane siłą mięśni przejście przez Morze Grenlandzkie: 2017 r.

Pierwszy, który wiosłuje przez Ocean Arktyczny w obie strony: 2017 r.

Pierwszy, który wiosłuje przez Cieśninę Drake’a: 2019 r.

Pierwszy, który wiosłuje przez Ocean Antarktyczny: 2019 r.

Pierwszy, który wiosłuje aż do kontynentu antarktycznego: rok 2019

Pierwszy, który będzie wiosłował w obu regionach polarnych: w 2019 r.

Pierwszy, który wiosłował przez pięć oceanów (pierwszy, który ukończył Ocean Explorers Grand Slam): 2019

Inne tytuły związane z pierwszymi wynikami Guinnessa na świecie

Pierwsza osoba, która utrzymała rekord prędkości Guinnessa w przepłynięciu wszystkich trzech oceanów jednocześnie w łodzi wiosłowej: 2016 r.

Pierwsza osoba, która posiada dwa jednoczesne trzy rekordy prędkości całkowitej na różnych oceanach (trifecta): 2017 r.

Pierwszy, który dzierży rekordy prędkości biegu na czterech oceanach: 2017 r.

Najwięcej rekordów Guinnessa

Najwięcej jednoczesnych rekordów prędkości na różnych oceanach (3): 2016 r.

Najwięcej jednoczesnych rekordów prędkości na różnych oceanach (4): 2017 r.

Najwięcej jednoczesnych rekordów prędkości całkowitej w ciągu dwóch kolejnych lat (2): 2017 r.

Najwięcej ukończonych przepraw wioślarskich na otwartych morzach polarnych przez jednego wioślarza (3): 2019 r.

Wioślarz z największą liczbą rekordów szerokości geograficznej (6)

Rekordy prędkości całkowitej Guinnessa

Na każdym oceanie znajduje się wiele rekordów prędkości dla różnych tras, klasyfikacji i kategorii. Jednak ogólny rekord prędkości jest najwyższym rodzajem rekordu prędkości, jaki istnieje.

Rekordzista Guinnessa w najszybszym przepłynięciu Atlantyku (rekord prędkości całkowitej): 2011 r.

Rekordzista Guinnessa w najszybszym przepłynięciu Oceanu Indyjskiego ze wschodu na zachód (ogólny rekord prędkości): 2014 r.

Rekord Guinnessa w najszybszym przepłynięciu Oceanu Spokojnego (ogólny rekord prędkości): 2016 r.

Światowy rekord Guinnessa w najszybszym przepłynięciu Oceanu Arktycznego: rok 2017

Inne światowe rekordy prędkości Guinnessa

Rekord Guinnessa na największą liczbę kolejnych dni, w których wiosłowano na odległość ponad 100 mil (12 dni): 2011

Najszybsze wiosłowanie przez Ocean Indyjski w jednej załodze: 2014 r.

Guinness World Geographical Records

Rekordy szerokości geograficznej mogą być osiągnięte tylko w ramach tej wyprawy, w której spełnione są kryteria wioślarstwa oceanicznego dotyczące minimalnego pokonanego dystansu.

Szerokość geograficzna Guinness World Records

Najbardziej na północ wysunięty punkt startowy (78°13’N), 2017 r.

Najbardziej północna szerokość geograficzna osiągnięta przez pojazd wiosłowy (krawędź szelfu lodowego: 79°55’50”), 2017 r.

Najdalej na północ wysunięta szerokość geograficzna (78°15’20 “N) osiągnięta kiedykolwiek przez pojazd wioślarski, 2017Najbardziej na południe wysunięty start wyprawy wioślarskiej, 55°58’S: 2019

Najdalej na południe wysunięta szerokość geograficzna osiągnięta przez statek wiosłowy, 64°14’S: 2019 r.

Guinness World Records Longest Distance

Najdłuższy dystans wiosłowany podczas jednej wyprawy na otwartym Oceanie Arktycznym: 2017 r.

Najdłuższy dystans wiosłowany na otwartym Oceanie Arktycznym: 2019Najdłuższy dystans wiosłowany przez załogę na Oceanie Indyjskim: 2014

Rekordy świata w wioślarstwie oceanicznym

Wioślarz oceaniczny z największą liczbą rekordów świata, 2017 r.

Przeprawa przez ocean z największą liczbą pobitych rekordów świata, 2017 r.

Najszybsze przejście w historii, mierzone średnią prędkością dla wszystkich prób na wszystkich oceanach, 2011

Inne rekordy świata

Wyprawa, która samą siłą mięśni pobiła najwięcej rekordów świata, 2017

Inne nagrody

Od 2011: Błękitna Wstęga wioślarstwa oceanicznego

2016: zwycięzca Great Pacific Race w klasie łodzi klasycznych

2016: zwycięzca Wielkiego Wyścigu Pacyficznego we wszystkich klasach łodzi (przeciwko łodziom klasy open).

Posiadacz większości wszystkich islandzkich sportowych rekordów świata Guinnessa.

Oarlock Andersa Svedlunda od przyjaciół i rodziny Andersa Svedlunda.

Dyplom od sztabu wojskowego Jan Mayen za szczególne osiągnięcia w wioślarstwie oceanicznym

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności