Wikibiopedia

 

Damon Albarn

Damon Albarn (ur. 24 marca 1968 w Londynie) - brytyjski muzyk i piosenkarz. Jest muzyczną głową Blur (obok Grahama Coxona), Gorillaza i projektu The Good, the Bad & the Queen.

Życie

Albarn dorastał w Essex, gdzie pod koniec lat siedemdziesiątych jego ojciec został zatrudniony na uniwersytecie w Essex. Tam Albarn uczęszczał do Stanway Comprehensive School, gdzie poznał Grahama Coxona. W 1987 roku Albarn przeniósł się do Londynu, gdzie grał między innymi z zespołem Two.s a Crowd. W 1989 roku założono zespół Seymour, który rok później został przemianowany na Blur. Od 2001 roku, wraz ze swoim byłym partnerem mieszkaniowym, Dziedzicem Tank-Girl, Jamie Hewlett i jego kreskówką Gorillaz, odnieśli sukcesy na całym świecie.

Albarn mieszka w dzielnicy Notting Hill w Londynie i ma córkę urodzoną w 1999 roku. Albarn jest wegetarianinem.2014 poinformował, że był uzależniony od heroiny w okresie największych sukcesów Blur w połowie lat 90-tych, chociaż narkotyk uczynił go bardziej kreatywnym, ale jednocześnie izolacją społeczną, a ostatecznie wszelkie formy uzależnienia są złe.Od stycznia 2021 roku Albarn, który ma miejsce zamieszkania w Reykjaviku, posiada obywatelstwo islandzkie.

Działalność

W 1997 roku Albarn był w filmie z gangsterami Face. Dwa lata później napisał z Michaelem Nymanem na soundtracku dla Ravenousa lub umiera. W roku 2000 wraz z islandzkim kompozytorem Einar Örn Benediktsson napisał ścieżkę dźwiękową do filmu 101 Reykjavík.

W dniu 26 lipca 2007 r. W ramach pierwszej edycji BBC electricproms zaprezentowano projekt The Good, the Bad & the Queen. Według własnych danych zespół nie ma prawdziwego nazwiska. Składa się z Damona Albarna z Tony'ego Allena (Fela Kuti), Paula Simonona (The Clash) i Simona Tonga (The Verve).

Albarn skomponował operę o nazwie Monkey: Journey to the West. Jamie Hewlett pomagał mu w projektowaniu i animacji, reżyserował Chen Zi-Sheng. Projekt zakończył się sukcesem i w 2011 roku z dr Dee: An English Opera następcą.Bobby Womacks Album 2012, The Bravest Man in the Universe, został wyprodukowany przez Albarna. Obaj pojawili się wspólnie na Glastonbury Festival 2013, Womack towarzyszył w swoim występie Albarn na pianinie. Albarn współpracował również z Martijnem Teerlinckem (alias The Child of Lov) nad jego debiutanckim albumem z 2013 roku. W kwietniu 2014 roku ukazał się pierwszy solowy album Everyday Robots. W 2015 roku wraz z Kolektywem Africa Express przedstawił afrykańską wersję Terry Rileys In C.

Solodiskografia

Albumy

Dr Dee: An English Opera (2012)

Everyday Robots (2014 r.)

The Nearer the Fountain, More Pure the Stream Flows (listopad 2021)

The Marvelous Dream (2012)

Everyday Robots (2014 r.)

Heavy Seas of Love (2014)

Pan Tembo (2014)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności