Wikibiopedia

 

Edward Dębicki

Edward Dębicki (ur. 4 marca 1935 w Kałuszu) - polski muzyk romski.

Życie

Rodzice Edwarda Dębickiego, Franciszka Raczkowska i Władysław Krzyżanowski, byli wędrownymi polskimi muzykami romskimi. Dorastał na zachodniej Ukrainie, która do 1939 r. należała do Polski. Podczas II wojny światowej rodzina była zagrożona rasistowskimi prześladowaniami ze strony niemieckich okupantów Polski z jednej strony i antypolskimi zamieszkami ukraińskich nacjonalistów z drugiej.

Po zakończeniu wojny rodzina osiedliła się na Śląsku. W 1953 r. uczęszczał do szkół muzycznych w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, a w 1955 r. założył grupę muzyczną Kcham, przemianowaną w latach 60. na Terno. Dębicki prowadził grupę na akordeonie. Skomponował około dwustu piosenek.

W 1993 roku Dębicki wydał tomik wierszy pod tytułem Teł nango bolipen (rom. Pod gołym niebem). W 2004 r. napisał autobiograficzną powieść Totenvogel.

Wyróżnienia

Jest honorowym obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego, a w 2012 r. otrzymał Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Twórczość (wybór)

Teł nango boliben. Pod gołym niebem. Przekład Jerzy Ficowski. Szczecin : Wydawn. Promocyjne "Albatros", 1993

Ptak umarły. 2004

Ptak śmierci. Wspomnienia. Zawiera również Bronisława Wajs: Krwawe łzy. Co przeżyliśmy wśród Niemców na Wołyniu w 43 i 44 roku. Tłumaczenie z języka polskiego Karin Wolff. Friedenauer Presse: Berlin 2018

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności