Wikibiopedia

 

Krystian Bala

Krystian Bala (* 1973) jest polskim pisarzem, fotografem i skazanym mordercą.

W 2003 roku opublikował swoją pierwszą powieść Amok, której bohater Chris jest znudzonym intelektualistą, który wyszydza i wyśmiewa tradycyjne wartości polskiego społeczeństwa. Po licznych eskapadach seksualnych i aktach wandalizmu popełnianych pod wpływem alkoholu, w końcu zabija swoją dziewczynę bez powodu i nigdy nie zostaje złapany.

W 2005 r. Bala został aresztowany w Chojnowie pod zarzutem udziału w zabójstwie polskiego biznesmena w 2000 r., którego sprawcy nie zostali jeszcze zidentyfikowani. Bala sprzedał telefon komórkowy należący do ofiary za pośrednictwem internetowego domu aukcyjnego Allegro, a oficer śledczy zauważył podobieństwa między morderstwem opisanym przez Balę w jego powieści a rzeczywistą zbrodnią. Okazało się również, że ówczesna dziewczyna Bali znała ofiarę morderstwa i że Bala wyrażał uczucie zazdrości. Po procesie poszlakowym, Bala został uznany winnym morderstwa we wrześniu 2007 roku i skazany na 25 lat więzienia. Po złożeniu apelacji sąd apelacyjny orzekł, że konieczny jest nowy proces, ponieważ dowody były niewystarczające, a Bala pozostał w więzieniu do tego czasu.

W grudniu 2008 r. Bala został ponownie uznany za winnego i przywrócono mu wyrok 25 lat więzienia. Sprawa kryminalna została podjęta w serialu telewizyjnym Killers: Behind The Myth w odcinku Bala: The Novel Killer.

Prace

Bala, Krystian: Amok. Croma, Wrocław 2003, ISBN 83-8897840-3.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności