Wikibiopedia

 

Bahman Pestonji Wadia

Bahman Pestonji Wadia lub Bomanji Pestonji Wadia (* 8 października 1881 w Mumbai, Indie; † 20 sierpnia 1958 w Bangalore, Indie) był indyjskim/amerykańskim teozofem. Był najpierw członkiem Towarzystwa Teozoficznego w Adyarze, a później Zjednoczonej Loży Teozofów. Często jego nazwisko jest skracane do BP Wadia, B.P. Wadia lub po prostu BPW.

Życie i praca

Dzieciństwo, młodzież i zawód

Wadia urodził się 8 października 1881 roku w Bombaju, jako najstarszy z 4 dzieci Pestonji Cursetji Wadia i Mithabai Wadia. Jego ojciec był właścicielem firmy tekstylnej, a rodzina była zamożna. Po uczęszczaniu do szkoły podstawowej i średniej w Bombaju, w 1900 roku zapisał się do miejscowego college'u. Zanim jednak mógł rozpocząć studia, zgodnie z życzeniem ojca musiał przyjąć pracę w brytyjskiej firmie tekstylnej. Cztery tygodnie później zmarł jego ojciec, a Wadia, choć w dużej mierze nieprzygotowany i niezainteresowany, przejął biznes tekstylny ojca. Gdy pojawiła się korzystna okazja, w 1904 roku sprzedał firmę. Z dochodów ze sprzedaży utrzymywał matkę i rodzeństwo, nad którymi zgodnie z indiańską tradycją musiał sprawować opiekę jako najstarszy męski członek rodziny, i odtąd poświęcił się teozofii. W 1928 roku poślubił Zofię Camacho (1911-1986), która razem z nim działała na rzecz teozofii.

W Towarzystwie Teozoficznym Adyar

.

Poprzez przyjaciela rodziny Wadia zetknął się w młodym wieku z teozofią Towarzystwa Teozoficznego Adyar (Adyar-TG) i polubił ją. W 1903 roku wstąpił do Loży Mumbai w Adyar-TG, a w 1908 roku przeniósł się do Adyar, do siedziby Adyar-TG. Tam szybko awansował, zostając szefem Wydawnictwa Teozoficznego i zastępcą redaktora czasopisma Theosophist. Idąc za przykładem Annie Besant, ówczesnej przewodniczącej Adyar-TG, zaangażował się w indyjski ruch niepodległościowy i był blisko Indyjskiego Kongresu Narodowego. Tam w 1918 roku zorganizował pierwszy związek zawodowy pracowników tekstylnych - Madras Textile Workers' Union, którego został również przewodniczącym. W 1919 r. wraz z Besant podjął podróż do Europy, m.in. po to, by odwiedzić tamtejsze loże TG w Adyarze, ale także by reprezentować interesy indyjskiego ruchu niepodległościowego w Londynie. Wadia ostatecznie przedłużył podróż do USA i Kanady, gdzie wygłaszał wykłady i odwiedzał loże TG. W Los Angeles zetknął się ze Zjednoczoną Lożą Teozofów (ULT), którą w 1909 roku założył Robert Crosbie.

Teozofia Heleny Bławatskiej zmieniała się i rozwijała przez lata w TG w Adyarze, natomiast ULT był ściśle nastawiony na literalną interpretację Bławatskiej. Wadia już wcześniej w Adyarze skarżył się, że nauczanie nie odpowiada już dokładnie sformułowaniom Założycielki i był niezadowolony z tego stanu rzeczy. W ULT znalazł teraz teozofię, która w dużej mierze odpowiadała jego ideałowi "czystej nauki". Pod koniec 1919 roku wrócił do Indii i w następnych latach próbował przekonać Annie Besant i Adyar-TG do zmiany kierunku podobnego do ULT, ale nie został wysłuchany. W związku z tym 18 lipca 1922 r. zrezygnował z pracy w Adyar-TG, udał się do Los Angeles i wstąpił do ULT.

W Zjednoczonej Loży Teozofów

Nastrój wyjazdu

Kiedy Wadia po raz pierwszy odwiedził Zjednoczoną Lożę Teozofów (ULT) w Los Angeles w listopadzie 1919 roku, jej założyciel Robert Crosbie zmarł dopiero 25 czerwca tego roku. Chociaż ULT został utworzony bez hierarchicznej organizacji, a sam Crosbie był tylko zwykłym członkiem, wszędzie brakowało jego przewodniej ręki i już myślano o rozwiązaniu ULT. Wadia, który również był tylko zwykłym członkiem ULT, wniósł do zrezygnowanego zespołu od 1923 roku nową odwagę i impet, wzmocnił jego pewność siebie i ponownie skierował organizację na kurs ekspansji. Promował istniejące grupy studyjne i powoływał do życia nowe grupy poprzez wykłady i pisemne nauki.

Ekspansja

Jeszcze w 1923 roku założył kilka nowych lóż na wschodnim wybrzeżu USA, a w 1925 roku udało mu się założyć pierwszą lożę poza USA w Wielkiej Brytanii. Następnie w 1928 r. we Francji i jako konkurencja dla Adyar TG w jego własnym kraju, w 1929 r. w Bombaju powstała Loża. Od 1930 roku wydawał nowe czasopismo "The Aryan Path", przeznaczone specjalnie dla Indii. 11 sierpnia 1945 r. Wadia założył w Bangalore The Indian Institute of World Culture (IIWC), siostrzaną organizację ULT specjalnie dostosowaną do warunków indyjskich. W czasie jego pracy dla ULT powstały inne loże w USA, Indiach, Holandii i Belgii. W sumie za czasów Wadii organizacja osiągnęła spore rozmiary i rozprzestrzeniła się na cały świat. Głównie dzięki jego zaangażowaniu ULT jest dziś (2006) jednym z najważniejszych Towarzystw Teozoficznych na świecie.

Śmierć i nekrolog

Wadia zmarł 20. Sierpień 1958 w wieku 76 lat w Bangalore. Następnego dnia jego ciało zostało skremowane zgodnie z hinduską tradycją, a prochy rozrzucone w rzece Kaveri. Był członkiem PEN Clubu. W Bangalore jego imieniem nazwana jest ulica, B.P. Wadia Road.

Prace

Wzrost poprzez służbę. The Theosophical association of New York, New York 1922.

Problemy polityki krajowej i międzynarodowej. Stowarzyszenie Teozoficzne w Nowym Jorku, Nowy Jork 1922

Studia nad "Tajną doktryną". Theosophy Co. (India), Bombaj 1963 r.

Budynek domu. Indian Institute of World Culture, Bangalore 1959

Wewnętrzny władca. Stowarzyszenie Teozoficzne w Nowym Jorku, Nowy Jork 1922

Teozofia i nowa myśl. The Cosmopolitan press, Bombaj 1907 r.

Tak słyszałem, prowadząc artykuły z "Aryjskiej ścieżki". Indian Institute of World Culture, Bangalore 1959

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności