Wikibiopedia

 

Azim Premji

Azim Premji (ur. 24 lipca 1945 w Bombaju) - indyjski przedsiębiorca; jest miliarderem i jedną z najbogatszych osób w Indiach.

Azim Premji jest szyickim muzułmaninem i etnicznym Gujarati. Był studentem inżynierii na Uniwersytecie Stanforda, kiedy dowiedział się o nagłej śmierci ojca w 1966 r., a następnie przejął rodzinną firmę zajmującą się produkcją oleju roślinnego. Pod jego kierownictwem jego firma, Wipro, rozszerzyła swoją działalność na branżę oprogramowania i jest obecnie największym na świecie niezależnym dostawcą badań i rozwoju oraz największą indyjską firmą outsourcingową.

Premji zajął 48 miejsce na corocznej liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes w 2015 roku, z osobistym majątkiem 19,1 miliarda dolarów.W 2022 roku jego majątek wynosił 9,8 miliarda dolarów.Premji jest żonaty i ma dwóch synów. Jego fundacja charytatywna, Azim Premji Foundation, ma na celu promowanie i poprawę edukacji szkolnej w Indiach. W 2005 roku otrzymał Padma Bhushan, a w 2011 Padma Vibhushan.

Od 2020 roku krążyły niemieckojęzyczne e-maile z oszustwami, rzekomo obiecujące odbiorcy duże sumy pieniędzy w imieniu Premji’ego. Przed nimi ostrzega rzeczywista działalność charytatywna Azima Premji.

Pokrewne

Alexandre de Carvalho Kaneko

Chiranjeevi

Gautam Adani

Abdulally Esoofally

Mohnish Pabrai

Billy Arjan Singh

Sri Sri Ravi Shankar

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności