Wikibiopedia

 

Bikram Choudhury

Bikram Choudhury (* 10 lutego 1946 w Kalkucie) to jeden z najbardziej znanych mistrzów jogi i założyciel jogi Bikram, która nosi jego imię. Choudhury był przedmiotem pozwów cywilnych o napaść seksualną i dyskryminację mniejszości rasowych i seksualnych. W 2017 roku sąd nakazał mu zapłacić jego byłej prawniczce Minakshi “Micki” Jafa-Bodden 7 milionów dolarów, a także przyznał jej kontrolę nad jego biznesem jogi. Choudhury uciekł jednak do Indii nie płacąc jej. Od tego czasu kontynuuje szkolenie nauczycieli jogi poza USA w takich krajach jak Hiszpania i Meksyk.

Życie

Bikram Choudhury pisze w swoich książkach, że praktykował jogę jako młody chłopak i był uczniem Bishnu Charan Ghosha. Mówi też, że w wieku 13 lat został mistrzem Indii w jodze i bronił tego tytułu przez trzy lata. Według własnego oświadczenia Bikram Choudhury doznał poważnej kontuzji kolana podczas podnoszenia ciężarów w 1966 roku i po wyzdrowieniu udał się do Bombaju, gdzie rozwinął swoją jogę Bikrama z ustaloną sekwencją 24 asan i dwóch ćwiczeń oddechowych.

W 1973 roku Bikram Choudhury wyjechał do Kalifornii, gdzie w Los Angeles założył “Bikram Yoga College of India”. W 1978 roku wydał książkę Bikrama “Beginning Yoga Class”.W międzyczasie w USA i Europie powstało ponad 1200 szkół jogi Bikrama, do których przyjmowani są tylko nauczyciele jogi, którzy odbyli odpowiednie szkolenie w jednej z jego szkół.

Bikram Choudhury zainicjował również w swojej szkole w Los Angeles zawody jogi, które po swoim nauczycielu nazywa “Bishnu Charan Ghosh Yoga Asana Championship”. Uczestnicy muszą wykonać pięć asan obowiązkowych i dwie asany własnego wyboru, oceniane pod względem budowy ciała, stroju, stylu i wykonania asan.

Krytyka

Choudhury opatentował w USA swoją specjalną sekwencję Āsan (nie pozycji jako takich), co spowodowało krytykę ze strony amerykańskich środowisk jogi.Z drugiej strony twierdzi, że posiada własność intelektualną sekwencji nauczanych ruchów. “Bikram Yoga” jest zarejestrowany jako znak towarowy UE. Nie ustanawia to jednak żadnego prawa do sekwencji ruchów jako takich. Poprzez publikację spisanych nauk Bishnu Charan Ghosha (YOGA-CURE) przez jogina Mukula Duttę, udowodniono, że postawy i ich sekwencja nie zostały opracowane przez Bikrama, ale są tworem, a więc kopią nauk jego mistrza Bishnu Charan Ghosha.Bikram Choudhury wykazał się częściową nieznajomością historii jogi. Twierdził, że Patańdżali żył ponad 4000 lat temu i przekazał 84 asany, choć w Jogasutrach Patańdżalego nie jest opisana ani jedna asana. Twierdzi też, że zawody jogi mają w Indiach dwutysiącletnią tradycję.

Spory sądowe

Minakshi Jafa-Bodden pracowała dla Bikram od 2011 do marca 2013 roku; w marcu 2013 roku twierdzi, że została nagle i bezprawnie zwolniona. Jafa-Bodden opisuje ciągłe dyskryminujące, agresywne i uwłaczające zachowanie Bikrama wobec kobiet, homoseksualistów i wszystkich innych mniejszości. Stwierdziła, że pracując dla Bikrama była zarówno świadkiem, jak i ofiarą tego zachowania. Inna instruktorka jogi złożyła skargę na gwałt w marcu 2013 roku.Według stanu na styczeń 2014 roku, Bikram miał do czynienia łącznie z 5 sprawami sądowymi oskarżającymi go o molestowanie seksualne i gwałt. Dwie byłe zwolenniczki doniosły na niego w maju 2013 roku. Jedna ze skarżących opisuje kultową atmosferę, w której najbliżsi zwolennicy Bikrama pomagali mu rekrutować młode i atrakcyjne kobiety na szkolenie nauczycieli jogi, udostępniając je Bikramowi. W 2015 roku pojawiło się sześć zarzutów o napaść seksualną przeciwko Bikramowi Choudhury.W ramach wstępnego dochodzenia w sprawie zarzutów, Bikram wyróżniał się w przesłuchaniach widocznym brakiem samokontroli i kontrowersyjnymi wypowiedziami. Na przykład podczas jednego z przesłuchań, gdy powiedziano mu, że według jego wypowiedzi nie lubi trzech rzeczy, odpowiedział:

“Nie, nie mam. Nie trzy, a cztery rzeczy. Zawsze mówiłam, że nie lubię zimnej pogody, zimnego jedzenia, zimnego serca i zimnej cipki”. (Niemiec: “Nie, to jest złe. Nie trzy, a cztery rzeczy. Zawsze mówiłem, że nie lubię zimnej pogody, zimnego jedzenia, zimnego serca i zimnej cipki.”)W 2016 roku Choudhury otrzymał nakaz zapłaty 7 milionów dolarów odszkodowania oraz bólu i cierpienia za molestowanie i dyskryminację w sprawie Jafa-Bodden.Wypłata odszkodowania nie nastąpiła do dnia dzisiejszego (stan na 20 listopada 2019 roku). Bikram opuścił USA krótko po ogłoszeniu wyroku. W jego późniejszym rozwodzie z żoną część majątku przeszła na nią. Niektóre z 5 pozwów o molestowanie seksualne i gwałt zostały rozstrzygnięte.

Publikacje

Zajęcia z jogi dla początkujących Bikrama. Los Angeles 1978. niemiecki: Bikram Yoga. The Practice Book. Monachium 2005, ISBN 3-7787-8179-0.

The Guru Behind Hot Yoga Shows the Way to Radiant Health and Personal Fulfillment. Harper Collins 2007. niemiecki: Der Weg zu Gesundheit und innerer Zufriedenheit. Riva, 2008, ISBN 978-3-936994-93-3.

Literatura

Mathias Tietke: Drzewo genealogiczne jogi. Theseus Verlag, Stuttgart 2007, ISBN 978-3-89620-199-7, s. 108-110.

Wilfried Huchzermeyer: Das Yoga-Lexikon. wydanie sawitri, Karlsruhe 2009, ISBN 978-3-931172-28-2.

Pokrewne

Sri Sri Ravi Shankar

Yogi Bhajan

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności