Wikibiopedia

 

Dasari Narayana Rao

Dasari Narayana Rao (Telugu దాసరి నారాయణరావు, * 4 maja 1947 w Palakollu, Madras, Indie Brytyjskie; † 30 maja 2017 w Hyderabad) był indyjskim reżyserem filmowym, aktorem, autorem piosenek i producentem filmowym głównie kina Telugu. Był ministrem stanu ds. węgla i kopalń w pierwszym rządzie Manmohana Singha od 2004 roku.

Życie

Jako dziecko występował na scenie. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Andhra, najpierw zatrudnił się w teatrze jako performer i pisarz. W latach 60. wyjechał do Madrasu, aby zarobić na życie w przemyśle filmowym i był asystentem scenarzystów filmowych S. Bhavanarayana i P. Padmaraju. Do swojego debiutu reżyserskiego Tata Manavadu (1972) napisał również scenariusz i dialogi. Udało mu się wezwać doświadczonych aktorów, takich jak S. V. Ranga Rao, G. Venkateshwara Rao i Anjali Devi. Oprócz filmów melodramatycznych stworzył liczne komedie z gwiazdami Telugu - Krishnamraju i Mohan Babu. W 1981 roku nakręcił swoją autobiografię z Addalą Medą i zagrał w niej samego siebie. W latach 80. Narayana Rao nakręcił również kilka filmów w języku hindi z aktorem Jeetendrą, w tym Jyoti Bane Jwala (1980), Pyaasa Sawan (1981), Prem Tapasya (1983), Zakhmi Sher (1984) i Sarfarosh (1985).

Jego film z 1982 roku Megha Sandesam, z A. Nageswara Rao w roli głównej, żonatego poety, który zakochuje się w kurtyzanie, jest jego najbardziej znanym filmem w języku Telugu poza Andhra Pradesh. Był pokazywany na kilku festiwalach filmowych - m.in. na “Panoramie indyjskiej” 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Indiach, na Festiwalu Filmowym w Taszkiencie i na Festiwalu Filmowym w Moskwie. Za ten film otrzymał National Film Award dla najlepszego filmu w języku telugu.

Znany również ze swoich satyr politycznych, Narayana Rao wyreżyserował w 1988 roku film Praja Pratinidhi, który otwarcie krytykował polityczne przywództwo N. T. Rama Rao. Zwolennik Kongresu G. Krishna zagrał w nim główną rolę.

W latach 2004-2008 Dasari Narayana Rao był ministrem stanu ds. węgla i kopalń z ramienia INC pod rządami ministra Shibu Sorena. Ze względu na sprawę łapówkarstwa i inne nieprawidłowości związane z przyznawaniem praw do wydobycia węgla z tego okresu, Centralne Biuro Śledcze prowadziło śledztwo przeciwko niemu i osobom odpowiedzialnym w Jindal Steel and Power i Hindalco Industries (Aditya Birla Group) od 2013 roku.Jego żona Dasari Padma, która zmarła przed nim w 2011 roku, była również producentem filmowym. Dasari Narayana Rao zmarł w wieku 70 lat. Jego kremacja odbyła się w jego gospodarstwie w Moinabad przy federalnej salwie honorowej.

Literatura

Rao, Dasari Narayana. W: Ashish Rajadhyaksha, Paul Willemen: Encyklopedia kina indyjskiego. New Delhi 1999, ISBN 0-85170-669-X, s. 194

Rao, Dasari Narayan. W: Sanjit Narwekar: Directory of Indian Film-Makers and Films. Flicks Books, 1994, ISBN 0-313-29284-1, s. 260 f.

Pokrewne

James Bauer

Olli Dittrich

Gísli Örn Garðarsson

Chiranjeevi

Ranveer Singh

Sidharth Malhotra

Sushant Singh Rajput

Tiger Shroff

Varun Dhawan

Dinshaw Bilimoria

Hugo Stiglitz

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności