Wikibiopedia

 

Sri Sri Ravi Shankar

Sri Sri Ravi Shankar (श्री श्री रवि शंकर; * 13 maja 1956 jako Ravi Shankar Ratnam w Papanasam, Tamil Nadu, Indie) jest nauczycielem duchowym, ambasadorem pokoju i założycielem International Art of Living Foundation oraz International Association for Human Values. Często zwraca się do niego jedynie poprzez honorowy tytuł “Sri Sri” lub jako Gurudev (nauczyciel).

Życie

Sri Sri Ravi Shankar - dziecko rodziny bramińskiej - wcześnie wykazał zainteresowanie Wedami. Mówi się, że Ravi Shankar recytował Bhagavad Gitę w wieku czterech lat i często był pochłonięty medytacją. Jego pierwszym nauczycielem był Sudhakar Chaturvedi, który od dawna współpracował z Mahatmą Gandhim. W wieku 17 lat Ravi Shankar zdał w 1973 roku egzaminy z literatury wedyjskiej i fizyki. W latach 70-tych Ravi Shankar został zaproszony przez Maharishi Mahesh Yogi do nauczania Medytacji Transcendentalnej w jego organizacji. Był z Maharishi podczas otwarcia pierwszej Złotej Kopuły Maharishi International University. Po dziesięciodniowym przebywaniu w ciszy w 1981 roku, Sri Sri Ravi Shankar zaczął nauczać Sudarshan Kriya, które są nauczane dzisiaj podczas weekendowych warsztatów. W 1982 roku założył Fundację Art of Living, organizację pozarządową o specjalnym statusie doradczym przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, a od 1997 roku przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu na rzecz Wartości Ludzkich w Genewie w Szwajcarii.

Na całym świecie Shankar dawał liczne impulsy do realizacji projektów pomocowych i pokojowych w sektorze zdrowotnym i społecznym, w tym działań rehabilitacyjnych dla przestępców i narkomanów. Opracował również programy antystresowe dla przemysłu i handlu. W Indiach założył projekty szkolne i rolnicze uznane przez UNICEF.

Shankar jest orędownikiem pokoju i dialogu międzyreligijnego na międzynarodowych kongresach i wydarzeniach. Przemawiał m.in. na Międzywyznaniowej Konferencji na temat Terroryzmu i Etyki Globalnej (Moskwa, 2005), Milenijnym Światowym Szczycie Pokojowym Przywódców Religijnych i Duchowych (ONZ, Nowy Jork, 8 sierpnia 2000), Światowym Forum Ekonomicznym 2001 w Davos i Kongresie Niemieckiego Kościoła Protestanckiego 2011 w Dreźnie.Shankar otrzymał honorowy tytuł Yogashiromani (Koronny Klejnot Jogi) od prezydenta Indii na “Światowej Konferencji o Jodze” w New Delhi w 1986 roku.

21 kwietnia 2015 roku Shankar wygłosił wykład “The Way of Yoga” na zaproszenie wszystkich partii i grup reprezentowanych w Parlamencie Europejskim. Tam Jo Leinen zaproponował Shankara jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Trzy dni później został zaproszony do siedziby UNESCO w Paryżu na przemówienie programowe na temat “Harmonii między religiami i między kulturami”. W 1. Światowym Dniu Jogi 21 czerwca 2015 r., Shankar przemawiał na temat korzyści płynących z jogi i medytacji na zaproszenie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i poprowadził krótki warsztat w obecności sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, a także na Times Square w Nowym Jorku wkrótce potem przed 30-tysięczną publicznością.28 czerwca 2015 r., Shankar spotkał się z czołowymi członkami kolumbijskiej grupy rebeliantów FARC-EP na rozmowy pokojowe na Kubie. Wkrótce potem główny negocjator FARC Iván Márquez wezwał do zawieszenia broni od 20 lipca 2015 r. Shankar został uznany przez rząd Kolumbii za swoją pracę na rzecz pokoju najwyższym odznaczeniem Republiki - Orderem “de la Democracia Simón Bolivar”.W dniach 11 - 13 marca 2016 r. założona przez Shankara fundacja Art of Living zorganizowała w New Delhi Światowy Festiwal Kultury z okazji 35-lecia istnienia, w którym wzięło udział 3,5 mln osób ze 155 krajów. Festiwal oficjalnie otworzył premier Indii Narendra Modi. Program obejmował wkład kulturowy ze wszystkich kontynentów, przemówienia dygnitarzy oraz spotkanie przedstawicieli wszystkich religii w celu promowania pokojowego współistnienia. Niemiecka delegacja liczyła około 300 osób, w tym wiceprzewodniczący CDU Armin Laschet, posłowie do Bundestagu Frank Heinrich i dr André Hahn, a także poseł Jo Leinen i trener piłkarski Christoph Daum. W 2011 roku The Art of Living gościł już podobny festiwal na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, ale zebrało się tylko 50 000 osób.

Za pracę na rzecz pokoju na świecie i projekty społeczne prezydent Indii Pranab Mukherjee przyznał Sri Sri Ravi Shankarowi 28 marca 2016 r. drugą najwyższą indyjską nagrodę państwową “Padma Vibhushan”.

Założone organizacje i programy

Międzynarodowa Fundacja Art of Living

Założona w 1981 roku Międzynarodowa Fundacja Art of Living jest “międzynarodową, niedochodową, dydaktyczną i humanitarną organizacją”, która posiada status konsultacyjny przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Wartości Ludzkich

Założona w 1996 roku, IAHV jest “organizacją non-profit, dydaktyczną, poświęconą promocji wartości ludzkich”. Jego ostatecznym celem jest “społeczeństwo, w którym wszyscy ludzie żyją uniwersalnymi ludzkimi wartościami współczucia, zaufania, odpowiedzialności, życzliwości i braku przemocy, z poczuciem przynależności i szacunkiem dla środowiska”.Institute of Vedic Science (Ved Vignan Mahavidyapeeth lub VVM).

Założony w 1981 roku i z siedzibą w Bangalore w Indiach, instytut ten zapewnia edukację “ugruntowaną w wartościach ludzkich i integrującą bardzo starożytne dziedzictwo duchowe Indii z naszym nowoczesnym paradygmatem naukowości”.

Światowe Forum Etyki w Biznesie

W 2003 roku Sri Sri Ravi Shankar zainicjował serię globalnych dialogów na temat etyki w biznesie i jest założycielem założonej w 2010 roku Fundacji Światowego Forum Etyki w Biznesie z siedzibą w Brukseli, która gromadzi na konferencjach interesariuszy ze wszystkich sektorów społeczeństwa, aby dyskutować o etyce w sektorze publicznym i prywatnym oraz wzmacniać podstawowe wartości ludzkie. Był głównym mówcą na konferencjach w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie i siedzibie FIFA.

Inicjatywy

Sri Sri Ravi Shankar, odegrał kluczową rolę w ułatwieniu ruchu India Against Corruption w Indiach w sierpniu 2011 roku. Był kluczowym mediatorem pomiędzy Team Anna Hazare, rządem i ludźmi od momentu powstania IAC w 2010 roku jako członek założyciel oraz podczas protestów.Komentując decyzję indyjskiego Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2013 roku o przywróceniu Sekcji 377 jako konstytucyjnej, tym samym kryminalizując seks homoseksualny, Sri Sri Ravi Shankar był krytyczny. Na Twitterze napisał: “Homoseksualizm nigdy nie był uważany za przestępstwo w kulturze hinduskiej”.

Oświadczenia

Według Saarbrücker Zeitung, Sri Sri Ravi Shankar tak skomentował kryzys uchodźczy w Niemczech: “Jest to wyzwanie na wielu poziomach. Z jednej strony pomoc uchodźcom jest tylko ludzka. Z drugiej strony należy też poważnie potraktować obawy miejscowej ludności.”

Publikacje

Życie i praca. Duchowe wyzwanie. Param, Ahlerstedt 1999, ISBN 3887553438

The Art of Living. Param, Ahlerstedt 1999, ISBN 3887553438

Pytania i odpowiedzi o Boga i świat. Param, Ahlerstedt 2000

Świętowanie miłości. Akhenaton, Frankfurt 2009, ISBN 9783937883243

Pokrewne

Rako

Ottmar Hörl

Tom Gerhardt

Miguel Paulo José Maria da Silva Paranhos do Rio-Branco

Azim Premji

Bikram Choudhury

Neem Karoli Baba

Yogi Bhajan

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności