Wikibiopedia

 

Abdulally Esoofally

Abdulally Esoofally (Abdul Ali Yusuf Ali; * 1884 w Surat; † 1957) był indyjskim pionierem filmowym. Obok Jamshedji Framji Madana był najważniejszym projektantem wczesnego okresu kina indyjskiego.

Abdulally Esoofally, podobnie jak w tym samym czasie J. F. Madan, kupował zagraniczne odbitki filmowe i wyposażony w projektor filmowy i namiot wyświetlał je w kinie objazdowym, aż do rozdrobnienia. W ten sposób w latach 1908-1914 przemierzał Birmę, Sumatrę, Jawę, Singapur, Cejlon i Indie, rozsławiając kino w odległych miejscach.

W 1914 r. osiadł w Bombaju i nabył kina Alexandra Theatre, a później Majestic Theatre przy finansowym udziale Ardeshira Irani. Z Iranim łączyło go przedsiębiorcze partnerstwo, które trwało przez ponad 40 lat. Podczas gdy Irani zajął się produkcją filmów, Esoofally zajął się ich komercyjnym wykorzystaniem. Brał udział w założeniu w 1926 roku firmy produkującej filmy Irani - Imperial Films. W Esoofally’s Majestic Theatre 14 marca 1931 roku odbyła się premiera Alam Ara, pierwszego indyjskiego filmu dźwiękowego.

Od 1946 roku Abdulally Esoofally był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Wystawców Kinowych w Indiach.

Literatura (źródło)

Ashish Rajadhyaksha, Paul Willemen: Encyklopedia kina indyjskiego, s. 95

Pokrewne

James Bauer

Azim Premji

Gautam Adani

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności