Wikibiopedia

 

Gautam Adani

Gautam Shantilal Adani (ur. 24 czerwca 1962 w Ahmedabad, Gujarat) jest indyjskim przedsiębiorcą oraz założycielem i prezesem Adani Group. Grupa Adani jest największym operatorem portów oraz jednym z wiodących operatorów lotnisk i firm logistycznych w Indiach. Konglomerat infrastrukturalny z siedzibą w Ahmedabad jest również największym w Indiach producentem węgla i największym jego sprzedawcą. Pod koniec lata 2022 roku, Adani został uznany za najbogatszego miliardera w Azji; jego fortuna została oszacowana na 146 miliardów dolarów.Oprócz swojego bogactwa, Adani jest również uważany za politycznie powiązany i jeden z najbardziej wpływowych ludzi w kraju. Ma on między innymi bliskie kontakty z premierem Indii Narendrą Modim.

Życie

Gautam Adani urodził się w 1962 roku. Jego rodzice byli dżinami i zajmowali się handlem tekstyliami, mieli w sumie ośmioro dzieci i oryginalnie pochodzili z wioski w północnej części Gujarat. Po porzuceniu studiów na Uniwersytecie Gujarat jako nastolatek, aby studiować ekonomię, przeniósł się do Bombaju i pracował w handlu diamentami, zanim wrócił do swojego rodzinnego stanu.

W 1985 roku rozpoczął import polimerów pierwotnych dla przemysłu drobnego. W 1988 roku Adani założył Adani Exports Limited, która obecnie znana jest jako Adani Enterprises Limited - spółka holdingowa Adani Group. Firma początkowo zajmowała się handlem produktami rolnymi i energetycznymi.

W 1991 roku polityka liberalizacji gospodarczej okazała się korzystna dla jego firmy i zaczął rozszerzać działalność o handel towarami i tekstyliami. W 1995 roku Grupa Adani rozpoczęła eksploatację portu Mundra. Przedsiębiorca finansował rozwój swojej grupy, korzystając z wysokich pożyczek.Tymczasem Adani Group stała się międzynarodową firmą, która jest jedną z największych w kraju. Grupa posiada obecnie kopalnie w Indiach, Indonezji i Australii oraz dostarcza węgiel do Bangladeszu, Chin i Azji Południowo-Wschodniej.

W 2015 r. jego grupa weszła w obszar wytwarzania energii wiatrowej i słonecznej, zakładając spółkę zależną Adani Green Energy. Cena akcji tej firmy wzrosła o 8000 procent od 2017 do 2022 roku, a w maju 2022 roku została uznana za najbardziej wartościową pojedynczą firmę w Grupie Adani.

Osobiste

Jest żonaty z Priti Adani i ma dwóch synów. Adani jest prezesem Fundacji Adani, którą prowadzi głównie jego żona. Fundacja prowadzi projekty na cele charytatywne w różnych stanach Indii.

Adani przeżył ataki w Mumbaju w 2008 roku jako zakładnik w hotelu Seafront Taj. W 1997 roku był już ofiarą porwania.

Kontrowersje

Jego australijska firma górnicza była krytykowana za wpływ na środowisko naturalne Wielkiej Rafy Koralowej i duże zużycie wody. W 2022 roku plany Adaniego dotyczące przejęcia popularnego antyrządowego nadawcy New Delhi Television spotkały się z podejrzliwością.

Pokrewne

Azim Premji

Abdulally Esoofally

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności