Wikibiopedia

 

Nisargadatta Maharaj

Nisargadatta Maharaj, zwany także Sri Nisargadatta Maharaj (* w marcu 1897 w Bombaju; † 8 września 1981; nazwisko cywilne Maruti Shivrampant Kambli), mieszkał w Bombaju (obecnie Mumbai). Był czczony przez wielu Hindusów i przybyszów ze świata zachodniego jako oświecony i duchowy mistrz. Był ceniony przez swoich studentów za bezpośredni i nieformalny styl nauczania. Największą sławę przyniosła mu książka I Am That, zbiór rozmów z nagrań magnetofonowych, która została przetłumaczona na wiele języków. Jego nauczanie oparte jest na Advaita Vedanta.

Życie

Jego ojciec Shivrampant najpierw pracował jako służący w Bombaju, a później na małej farmie w Kandalgaon, małej wiosce w Maharashtrze. Maruti (jak brzmi jego rodowe imię) miał 18 lat, gdy zmarł jego ojciec; opuścił wioskę i udał się do Bombaju, gdzie krótko pracował jako sekretarz. Następnie został ulicznym sprzedawcą, co później przerodziło się w mały biznes. W 1924 roku poślubił swoją żonę Sumatibai, z którą miał trzy córki i syna. Później otworzył sklep z bidi, w którym sprzedawał ręcznie skręcane papierosy z liści betelu. Dopiero w wieku średnim zaczął wykazywać oczywiste zainteresowanie sprawami duchowymi.

Miał przyjaciela o imieniu Yashwantrao Bagkar, który pewnego dnia zaaranżował spotkanie pomiędzy nim a guru tego ostatniego, Śri Siddharameshwar Maharaj. Nisargadatta został przyjęty jako uczeń przez Śri Siddharameshwara Maharaj i został wtajemniczony w medytację i nauki duchowe. Siddharameshwar Maharaj należał do tradycji Navnath Sampradaya, linii dziewięciu mistrzów (patrz poniżej) i był oświeconym mistrzem.

Śri Siddharameshwar Maharaj zmarł trzy lata później w 1936 roku, w tym czasie Nisargadatta opuścił rodzinę i swój sklep z bidi i zaczął prowadzić życie wędrownego ascety. Nie minęło jednak wiele czasu, gdy wrócił do Bombaju, uświadomiwszy sobie po drodze, że prawdę można zrealizować i żyć jak zwykły domownik. Wznowił swoje mieszczańskie życie i działalność gospodarczą jako drobny przedsiębiorca, a pozostały wolny czas poświęcił na filozoficzne rozmowy z zainteresowanymi gośćmi, poruszające kwestię własnej tożsamości i samowiedzy.

Poprzez te rozmowy oraz system pytań i odpowiedzi, Śri Nisargadatta Maharaj (często nazywany również po prostu Maharajem) opracował metodę prowadzącą słuchacza bezpośrednio do samoświadomości (oświecenia). Istniejące dziś publikacje opierają się głównie na nagraniach tych rozmów oraz na ustnych tradycjach jego osobistych uczniów.

Bob Adamson, Stephen Wolinsky i Robert Powell to wyznawcy jego nauk, którzy również napisali o nim książki. Ramesh Balsekar przyjmował interesantów aż do swojej śmierci w 2009 roku i wydał liczne książki. Bliski przyjaciel Śri Nisargadatty Maharaja, który był również uczniem Śri Siddharameshwara Maharaja, Ranjit Maharaj, nauczał w Bombaju, Europie i Stanach Zjednoczonych aż do swojej śmierci w 2000 roku.

Oświecenie

Nisargadatta podkreśla, że oświecenie polega na przezwyciężeniu przywiązania do tego, co nierzeczywiste i tym samym oddaniu rzeczywistości jej miejsca:

Stwierdza jednak, że nie ma do tego żadnych warunków ani koniecznych działań:

Dla Nisargadatty indywidualność (vyakti) jest projekcją wewnętrznej jaźni (vyakta), która z kolei powstaje z Absolutu (avyakta). Wewnętrzne ja i Absolut są jednym:

Trzeba osiągnąć stan czystej obserwacji:

Konieczne jest obserwowanie siebie, aby uświadomić sobie oddzielenie jaźni od nie-ja:

Śri Nisargadatta Maharaj nie wydaje się przywiązywać dużej wagi do sekt, kultów i wyznań, nawet swoich własnych. W odpowiedzi na pytanie pytającego, który chciał dołączyć do kultu Navanatha Sampradaya, odpowiedział:

Karma

W karmie Nisargadatta Maharaj widzi wyraz dobroczynnego prawa, uniwersalnej tendencji do równowagi, harmonii i jedności. Podkreśla, że wszystkie te cierpienia są dziełem samego siebie i stwierdza, że w mocy człowieka jest położenie im kresu.

Karma, jego zdaniem, jest tylko magazynem niespełnionej energii, niespełnionych, źle rozumianych pragnień i lęków. Ten sklep jest ciągle uzupełniany przez nowe pragnienia i lęki. Jednak nie musi tak być zawsze:

Kult Nath Sampradaya, znany później jako Navanath Sampradaya (tradycja dziewięciu mistrzów) jest uważany za naukę, która podobno zaginęła w czasach prehistorycznych. Jego wyznawcy wierzą, że kult wywodzi się z nauk mitycznego Rishi Dattatreya, który podobno był inkarnacją świętej Trimurti (trójcy) Brahmy, Vishnu i Shivy. Duchowe osiągnięcia tego jasnowidza są również wspomniane w Bhagavatapuranie, Mahabharacie, a także w niektórych późniejszych Upaniszadach.

Guru Nath uważają, że całe stworzenie składa się z Nada (dźwięków akustycznych, czyli boskiej zasady) i Bindu (światła, czyli zasady fizycznej) oraz z najwyższej rzeczywistości Śiwy, z której te dwie zasady pochodzą. Według nich zbawienie dla człowieka polega na zjednoczeniu indywidualnej duszy z Sziwą i przy pomocy procedury Laya doprowadzeniu do rozpuszczenia ludzkiego ego, poczucia ego-istoty.

Metody Guru Nath są proste i bezpośrednie. Podczas gdy śpiewanie świętych pieśni i czczenie obrazów są częścią tradycji kultu, jego nauki podkreślają, że najwyższa rzeczywistość może być zrealizowana tylko we własnym duchowym sercu. Nauka Nath Sampradaya stara się zjednoczyć ścieżki bhakti (oddania), jnany (wiedzy), karmy (działania) i dhyany (zanurzenia) w jedną królewską ścieżkę.

Istnieje wiele podgrup Nath Sampradaya (patrz też zakony hinduistyczne), Nisargadatta należał do Kadasiddha Sampradaya.

Prace

Am. Tl.1. Wydawnictwo J. Kamphausen, 2002, ISBN 3-933496-03-9

Jestem. Tl.2. Wydawnictwo J. Kamphausen, 1997, ISBN 3-933496-31-4

Jestem. Tl.3. Wydawnictwo J. Kamphausen, 2003, ISBN 3-933496-68-3

The Ultimate Medicine Noumenon Verlag, 2009, ISBN 978-3-941973-00-8

Nektar nieśmiertelności Noumenon Verlag, 2011, ISBN 978-3-941973-11-4

Zanim byłem, jestem Wydawnictwo Noumenon, 2011, ISBN 978-3-941973-03-9

Literatura

Stephen Wolinsky: I Am This One: Encounters with Sri Nisargadatta Maharaj. VAK Verlag, Kirchzarten koło Freiburga 2002, ISBN 3-932098-90-0

Ramesh S. Balsekar: Pointers - Pathbreaking Conversations with Sri Nisargadatta Maharaj. Wydawnictwo J. Kamphausen, 2002, ISBN 3-933496-44-6

Filmy

Stephen H. Wolinsky: I Am That I Am. Doświadczaj nauk Śri Nisargadatty Maharadża. DVD - 150 min.

Przebudź się do Wiecznego. Nisargadatta Maharaj: Podróż odkrywania siebie. Fundacja Inner Directions, VHS NTSC - 57 min.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności