Wikibiopedia

 

Harilal Gandhi

Harilal Mohandas Gandhi (hindi: हरीलाल गांधी, Harīlāl Gāndhī; * między marcem a czerwcem 1888 w Rajkot, Indie; † 18 czerwca 1948 w Bombaju) był najstarszym synem Mohandasa Gandhiego.

Życie

Jak to było powszechne w ówczesnych Indiach, również Harilal Gandhi został w młodym wieku wydany za mąż. Po śmierci żony w 1918 roku Gandhi chciał się ożenić po raz drugi, ale było to nietypowe. Już i tak napięte relacje między ojcem a synem ucierpiały jeszcze bardziej w kolejnych latach.

Harilal Gandhi w 1936 roku przeszedł na islam i przyjął nazwisko Abdullah Gandhi. Ten czyn bardzo zranił jego hinduskiego ojca, który był przekonany, że syn przeszedł na islam nie z powodu wiary, ale z powodów materialnych. Harilal Gandhi pojawiał się później na spotkaniach muzułmańskich, na których miano prozelityzować hindusów. Na jednym z takich spotkań ktoś obraził jego ojca. Harilal Gandhi tak się rozgniewał, że w złości zranił mówcę. Był tak rozczarowany, że nawrócił się z powrotem na hinduizm.

Ostatecznie ojciec pozbawił go spadku. Stał się bezdomnym alkoholikiem i zmarł na gruźlicę w czerwcu 1948 roku, kilka miesięcy po śmierci ojca.

Literatura

Książka Mahatma kontra Gandhi indyjskiego autora Dinkara Joshiego w formie powieściowej opisuje życie Harilala Gandhiego i jego trudne relacje z ojcem. Została wydana w języku niemieckim przez LangenMüller Verlag w 2009 roku. Oryginalne wydanie angielskie ukazało się w 2007 roku nakładem Jaico Publishing House, Bombaj pod tytułem Mahatma Vs Gandhi. Powstała też sztuka teatralna i wersja filmowa (Gandhi My Father).

Chandulal Bhagubhai Dalal: Harilal Gandhi: A Life, 2007, ISBN 8125030492

Arthur Koestler: To był koniec Harilala. W: Der Spiegel 33/1961 v.9.8.1961, s. 49

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności