Wikibiopedia

 

William Aiton

William Aiton (ur. 20 lutego 1793 w Kew) - brytyjski botanik. Jego oficjalnym skrótem botanicznym jest "Aiton" (Ayton), a w przeszłości był też "Ait" (Ayit).

Życie

William Aiton został wyszkolony przez botanika Philipa Millera, a następnie jego asystenta. W roku 1754 udał się na Hawaje. Po powrocie został głównym ogrodnikiem Chelsea Physic Garden, drugiego najstarszego ogrodu botanicznego w Anglii. W 1759 roku został przełożonym Ogrodu Botanicznego w Kew, którego z nieustępliwą gorliwością wspierał królewską szczodrość, do najbogatszego na świecie.

Jego Hortus Kewensis, or, a catalogue the plants cultivated in the Royal Botanic Garden at Kew (Londyn 1789, trzy tomy z ilustracjami) zawiera opis 6000 roślin, w tym 14 nowych gatunków i prawie 500 nowych gatunków. Krótkie, dokładne i bezpieczne cechy sprawiają, że to dzieło jest wzorem. Wydawcą drugiej edycji tego dzieła, opublikowanej w latach 1810-1813, był jego syn William Townsend Aiton (1766.1849), który był ogrodnikiem i poszedł za ojcem jako naczelnik Ogrodu Botanicznego w Kew.

Satysfakcja

Według Williama Aiton nazwano Aitonia Thunb. z rodziny mahońowatych (Meliaceae).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności