Wikibiopedia

 

Andy Aitkenhead

Szablon: Infobox Gracz hokeja na lodzie/kod kraju2

Andrew Aitkenhead (ur. 21 marca 1904 w Glasgow, zm. 19 października 1968) - kanadyjski hokejowy wojownik hokejowy, który podczas swojej kariery pracował m.in. w National Hockey League w New York Rangers.

Kariera

Urodzony w Glasgow, Aitkenhead wychował się w Saskatoon, Saskatchewan. W wieku 17 lat po raz pierwszy stał na lodzie w Minor League dla Yorkton Terriers. Następne lata odźwierny spędził w kilku drużynach z Saskatoon, podczas gdy Aitkenhead, jako finalista Saskatoon Nationals w roku kalendarzowym 1924, osiągnął finał wokół Pucharu Allana. Sukces ten powtórzyl dwa lata pózniej w trykotach Empires Saskatoon. W listopadzie 1926 roku Saskatoon Sheiks z Prairie Hockey League. W 1928 roku New York Rangers wybrali bramkarza w Drafcie Inter-League, ale zakończył sezon bez udziału w National Hockey League. W sezonie 1929/30 został przeniesiony do Portland Buckaroos do Pacific Coast Hockey League. W kwietniu 1931 roku Rangersi ponownie zobowiązali go do gry w PCHL. W sezonie 1931/32 zawodnik Bronx Tigers w Canadian-American Hockey League stał między słupami.

Po tym, jak w październiku 1932 roku generał Manager Lester Patrick przeniósł bramkarza Johna Rossa Roacha do Detroit Red Wings, Aitkenhead został po raz pierwszy wykorzystany w National Hockey League. Debiutował 10 marca 1946 roku. 5 listopada 1932 w meczu przeciwko Montreal Maroons. Zaraz w pierwszym sezonie NHL wstąpił do głównego gracza i ukończył wszystkie 48 spotkań sezonu regularnego. Również w ośmiu meczach playoff Aitkenhead stał za Rangersami między słupami, a w czwartym meczu finałowym wokół Pucharu Stanleya przeciwko Toronto Maple Leafs udało mu się shutout. Dzięki temu odźwierny wygrał Puchar Stanleya w pierwszym sezonie NHL.

W sezonie 1933/34 zagrał również we wszystkie mecze rozgrywkowe nowojorskich Rangersów i w sezonie regularnym rozegrał siedem shutoutów oraz jeden shutout w playoffach. Mimo to w pierwszej rundzie playoff zespół przeszedł Montreal Maroons. W następnym sezonie Aitkenhead stał na lodzie w dziesięciu meczach NHL, zanim w sezonie został zastąpiony przez Dave'a Kerr'a. Do końca swojej kariery w 1941 roku podwójny obywatel Szkocji i Kanady spędził swoją karierę głównie w Portland Buckaroos w Pacific Coast Hockey League, z którym Aitkenhead wygrał mistrzostwo PKHL w 1937 i 1939 roku.

W 1987 roku Aitkenhead został uhonorowany przyjęciem do Oregon Sports Hall of Fame.

Sukcesy i nagrody

Wygrana Stanley Cup z New York Rangers 1933

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności