Wikibiopedia

 

Donald Watts Davies

Donald Watts Davies (* 7 czerwca 1924 w Treorchy; † 28 maja 2000 w Esher, Anglia) był brytyjskim fizykiem i jednym z pionierów technologii informatycznych.

Życie

Davies dorastał w Portsmouth i studiował w Imperial College w Londynie. Od 1943 roku pracował nad badaniami jądrowymi na Uniwersytecie w Birmingham. W 1947 roku nawiązał kontakt z grupą kierowaną przez Alana Turinga (odkrywcę maszyny Enigma i twórcę maszyny Turinga), która pracowała nad rozwojem komputera Pilot ACE - jednego z pierwszych na świecie cyfrowych urządzeń do przetwarzania danych.

Począwszy od 1963 r. Davies opracował metodę przełączania pakietów, która od tego czasu jest wykorzystywana do wymiany danych w Internecie.

Davies propagował również zdecentralizowaną strukturę sieci - w przeciwieństwie do struktur pierścieniowych i gwiaździstych preferowanych we wczesnych latach sześćdziesiątych (patrz także Paul Baran i Historia Internetu).

W 1979 r. Davies zrezygnował z wyższego stanowiska w National Physical Laboratory i zwrócił swoją uwagę na coraz bardziej palące problemy bezpieczeństwa w Internecie. Przeszedł na emeryturę w 1984 roku, ale nadal pracował jako konsultant.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności