Wikibiopedia

 

Keith Edward Abbott

Keith Edward Abbott (ur. 24 kwietnia 1873 w Odessie) - brytyjski dyplomata, który przez wiele lat pracował na Wschodzie. W tym czasie nadał sobie imię również jako badacz Armenii i Persji.

Życie

Keith Edward Abbott był piątym synem Henry'ego Alexiusa Abbotta z Blackheath w stanie Kent, emerytowanego kupca w Kalkucie, a jego żona Margaret, córka szkockiego prawnika Williama Welsha. Jego starszymi braćmi były: generał dywizji Augustus Abbott (1804. ; Augustus Abbott (1804 1867), generał dywizji Frederick Abbott (1805. ) oraz generał dywizji James Abbott (1807. ; Saunders Saunders Alexius Abbott (1811. 1818. ) i Saunders Saunders Alexius Abbott (1811. 18. 18. 18. 1894).

W latach 1835-1837 Keith Edward Abbott przebywał w Erzurum w północno-wschodniej części Imperium Osmańskiego i prawdopodobnie pracował tam jako pracownik brytyjskiego konsulatu. W maju 1837 roku wyjechał z Erzurum do Täbris. Nie wybrał bezpośredniej trasy do Täbris, lecz poprowadził go na północnym łuku nad Kars i Ani. Podczas podróży przedstawił wiele obserwacji barometrycznych, dzięki czemu mógł zbadać hipsometryczny stan tego miasta. W 1841 został mianowany konsulem brytyjskim w Teheranie. Stamtąd w 1842 roku przeniósł się do Täbris.

W październiku 1849 r. w Teheranie odbyła się dziewięciomiesięczny wyjazd do zbadania Persji. W trakcie tej wycieczki dotknął najpierw miasta Kaszan, Isfahan, Yazd, Kerman i Bam. Następnie udał się na zachód do Schiras i dotarł do Buschehr nad Zatoką Perską. Następnie popłynął do Zamku al-Arab i Tygrysa do Bagdadu. Stamtąd ostatnia część jego podróży przez Kermanszah i Hamadan doprowadziła go ponownie do rozpoczęcia działalności w Teheranie.Szczególnie w środkowej części swojej trasy Abbott podróżował po południowych i centralnych Persjach, które były jeszcze słabo zbadane przez Europejczyków. Jako jeden z pierwszych Europejczyków przeszedł między innymi z Bam w przełęczy Deh Bekri Baris do równiny Dżiruft, którą do tego czasu zachodni podróżnicy nazwali Marco Polo. Poprzednia metropolia Dżiruft, znana jako Camadi w raporcie podróży Polo, rozpoznała Abbotta w ruinach Szahra Daquianusa, który znajdował się na starym tarasie rzecznym na północy wspomnianej równiny. Abbott starannie nagrywał wrażenia zdobyte w trakcie podróży i w znacznym stopniu przyczynił się do stworzenia mapy Persji. Zauważył na przykład położenie miasta Niris na południowo-wschodnim brzegu jeziora Niris, podczas gdy wiele ówczesnych map błędnie zlokalizowało je na północnym brzegu jeziora. Długo jednak nie doceniano jego zasług, a jego wyniki badań nie zostały uwzględnione w mapach współczesnych, które w związku z tym w dalszym ciągu w dość błędny sposób odtwarzały regiony przejeżdżające przez Abbott. W kwietniu 1854 r. Abbott został mianowany konsulem brytyjskim w Täbris i pozostał tam do 1856 r. między Anglią a Persją. Po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między tymi dwoma państwami powrócił do Täbris w lipcu 1857 r. jako brytyjski konsul generalny. Podczas swojej wieloletniej służby w Persji opublikował wiele cennych sprawozdań na temat jego gospodarki, handlu i społeczeństwa. Szach dał mu zakon słońca i lwa. Od lipca 1868 r. Abbott England był konsulem generalnym w Odessie. Zmarł w 1873 roku.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności