Wikibiopedia

 

Vincenz Koffsky

Vincenz Koffsky, także zlatynizowany Vincentius Koffsky, polski Wincenty Koffski lub Kowski, (* w XV wieku; † 1488 w Gdańsku) był autorem alchemicznym.

Według Karla Christopha Schmiedera, który odtworzył poglądy starszych autorów w swojej historii alchemii z 1832 roku, był rodowitym Polakiem i zmarł jako dominikanin w klasztorze w Gdańsku w 1488 roku. To czyni go najwcześniej znanym polskim alchemikiem. Jego dzieło Kamień filozoficzny, datowane na 1478 r., zostało rzekomo znalezione w krużganku Czarnego Klasztoru w 1560 r. w ramach reformacji (Schmieder), a następnie rozpowszechnione w formie kopii (po raz pierwszy wydrukowanej w 1608 r.) i przetłumaczone na język niemiecki w 1612 r. (po raz pierwszy opublikowane w 1681 r.).

Według Schmiedera należy on do szkoły Basiliusa Valentinusa (którego Schmieder wraz z innymi autorami datuje na XV wiek), ponieważ uczy używania "antymonu". Według nowszych badań, imię i życiorys autora są fikcyjne i stanowią pseudonim grupy autorów bliskich różokrzyżowcom. Nawet redaktor Benedictus Figulus, pod którego redakcją Tractatus Koffsky'ego ukazał się po raz pierwszy w 1608 r., jest zaliczany do kręgu pierwszych Różokrzyżowców, a idee przedstawione w dziele są bliskie ideom Fama Fraternitatis.

Pisma

Vincentius Koffsky: Hermetische Schriften: denen wahren Schülern und Nachfolgern unserer geheimen Spagirischen Kunst zum Nuz beschrieben und hinterlaßen den 4. Oct. 1478, 2 vols, Nuremberg: Stein 1786

Vincenz Kofsky: Ein außführlicher schöner und außbündiger Bericht von der Ersten Tinctur-Wurtzel und auch materia prima dess gebenedenten uhralten Steins der Weisen, Danzig 1681 (wydane przez Bruno Tanckena, wydrukowane przez Johanna Friedricha Gräfena)

wydrukowana również z tekstem Pseudo-Lulla i Alphidiusa w: Trinum Chymicum oder Drey Chymische Tractätlein, Strasbourg 1699

Łaciński oryginał w: Benedictus Figulus: Thesaurinella Olympica Aurea Tripartita (z pismami Bernhardusa Trevisanusa, Paracelsusa), Frankfurt 1608, 1682 (jako Tractatus de prima materia veterum lapidis philosophorum)

Literatura

John Ferguson, Bibliotheca Chemica, t. 1, Glasgow 1906, s. 477f.

Włodzimierz Hubicki, O Wincentym Koffskim i jego traktacie, Kwartalnik historii nauki i techniki, t. 1, 1956, s. 259-281 (polski, O Wincentym Koffskim i jego traktacie), pdf

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności