Wikibiopedia

 

Dow Hoz

Dow Hoz (hebr. דב הוז; * 1894 w Orszy, Imperium Rosyjskie; † 29 grudnia 1940 w pobliżu Tel Awiwu) był syjonistycznym politykiem, działaczem związkowym i pionierem lotnictwa Jiszuwu. Był liderem socjalistycznego syjonizmu Mapai i Histadrut oraz jednym z założycieli Hagany. Historyk Zachary Lockman opisuje Hoza jako "jednego z niewielu czołowych przywódców Histadrutu, którzy poważnie interesowali się arabskimi robotnikami".

Życie

Dow Hoz wyemigrował z rodziną do ówczesnej osmańskiej Palestyny w 1906 roku. Wraz z Shaulem Avigurem, Eliyahu Golombem i Moshe Sharetem, którego siostrę Hoz później poślubił, należał do grupy, która zorganizowała nadzór bezpieczeństwa w Tel Awiwie i okolicach od 1909 roku.

Podczas I wojny światowej Hoz służył w Armii Jesieni i został skazany na śmierć za swoją działalność na rzecz zabezpieczenia żydowskich osiedli w Palestynie. Uniknął wykonania wyroku, uciekając do okupowanej przez Brytyjczyków południowej części Palestyny i dołączając tam do Legionu Żydowskiego.

W latach 1920-1930 był członkiem Centralnego Komitetu Hagany, a w latach 1931-1940 członkiem Narodowego Centrum Dowodzenia. Jako czołowa postać ruchu narodowego był członkiem grupy, która później założyła partię Achdut haAwoda. W 1935 r. został zastępcą burmistrza Tel Awiwu. Był założycielem i szefem organizacji Awiron, która wprowadziła lotnictwo do Palestyny. Organizacja szkoliła pilotów i zakładała linie lotnicze. Należała do Hagany.

Hoz został przesłuchany przez Komisję Peela jako przedstawiciel konfederacji związków zawodowych Histadrut. Kiedy członkowie komisji zapytali, czy polityka Histadrutu dotycząca "żydowskiej siły roboczej" przewidywała usunięcie arabskich pracowników, Hoz i inni przywódcy Histadrutu udzielili wymijających odpowiedzi. Hoz podkreślił w odniesieniu do żydowskiej imigracji i osadnictwa, a także żydowskiej pracy edukacyjnej i kulturalnej: "Istnieją faktyczne kwestie, którymi nie sądzimy, aby Arabowie lub arabskie związki zawodowe były zainteresowane". Zaprzeczył istnieniu konfliktu interesów między arabskimi i żydowskimi pracownikami przed komisją przesłuchującą.

W drodze powrotnej z wizyty u członków Haganah w więzieniu w Acre, Hoz zginął w wypadku samochodowym w grudniu 1940 r., w którym zginęła również jego żona Riwka Hoz, córka Tirza Hoz, szwagierka Zviah Schertoq, siostrzenica Ora Borodovsky i przyjaciel Jizchaq Ben Jaaqov. Dow Hoz został pochowany na cmentarzu Trumpeldor w Tel Awiwie.

Literatura

Hoz, Dov, w: Yaacov Shimoni: Słownik biograficzny Bliskiego Wschodu. Nowy Jork: Facts on File, 1991, s. 105.

Zaszczyty

Fede, statek z afery La Spezia, otrzymał swoją nazwę jako kryptonim Hagany podczas przeprawy do Palestyny.

Kibuc Dorot w Negewie został nazwany na cześć Dow, Riwka i Tirza Hoz.

Dawne lotnisko Sde Dow w Tel Awiwie zostało nazwane jego imieniem.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności