Wikibiopedia

 

Vincent Abbadie

Vincent Abbadie (* 26 maja 1737 w Pujo, hrabstwo Bigorre; † 18 marca 1814 w Châteauneuf-sur-Loire) był francuskim chirurgiem.

Życie

Vincent Abbadie rozpoczął swoją karierę medyczną jako chirurg w kilku szpitalach w Bayonne, gdzie pracował przez kilka lat i leczył m.in. żołnierzy z tamtejszego garnizonu. Po zdaniu kilku egzaminów uzyskał dyplom niezbędny do wykonywania zawodu przez pewien czas jako chirurg morski na pełnym morzu. Następnie udał się do Paryża w 1763 roku w celu dalszego szkolenia, uczęszczał na wykłady medyczne i ostatecznie został mianowany chirurgiem w szpitalu Bicêtre na południowym przedmieściu Paryża Le Kremlin-Bicêtre. Po zakończeniu tam pracy został chirurgiem księcia Penthriève. Dzięki przychylności księcia został mianowany chirurgiem generalnym marynarki wojennej w 1768 roku.

Abbadie opublikował Précis des hernies ou desccentes (Nantes 1787), a także tłumaczenie następujących traktatów Davida Macbride'a z języka angielskiego na francuski (Paryż 1766):

Sur la fermentation des mélanges alimentaires

Sur la nature et les propriétés de l'air fixe

Sur les vertus respectives de différents antiseptiques

O szkorbucie

Sur la vertu dissolvante de la chaux vive

Literatura

L. Picard: Abbadie (Vincent). W: Dictionnaire de Biographie française. Vol. 1 (1932), sp. 48 f.

Abbadie, Vincent. W: August Hirsch (red.): Biographisches Lexikon der hervorragenden Aerzte aller Zeiten und Völker. (BÄL). Vol. 1: Aaskow-Chavasse. Urban & Schwarzenberg, Wiedeń & Lipsk 1884, s. 35.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności