Wikibiopedia

 

Georges Abadie

Georges Abadie (* 21 listopada 1924 w Tarbes, Département Hautes-Pyrénées; † 23 października 2017 w Neuilly-sur-Seine) był francuskim prawnikiem i urzędnikiem administracyjnym, który był między innymi członkiem Trybunału Konstytucyjnego (Court constitutionnel) w latach 1992-2001.

Życie

Studia, członek ruchu oporu i urzędnik państwowy

Po ukończeniu szkoły Abadie studiował w renomowanym paryskim Instytucie Studiów Politycznych Sciences Po (Institut d'études politiques de Paris) i był członkiem ruchu oporu podczas II wojny światowej, za co brał udział w wyzwoleniu Francji w jednostkach bojowych FFC (Forces françaises combattantes), za co został odznaczony Croix de guerre 1939-1945. Ukończył dalsze studia w zakresie literatury i prawa, uzyskując licencjat.

Abadie, który był również absolwentem Centrum Współczesnych Studiów Afrykańskich i Azjatyckich CHEAM (Centre des hautes études sur l'Afrique et l'Asie modernes), następnie wstąpił do służby cywilnej i początkowo był kolejno szefem gabinetu prefektów departamentu Gironde, departamentu Vienne i departamentu Haute-Saône. Od czerwca 1954 r. do lutego 1955 r. był szefem gabinetu Jeana Raffarina, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa, a następnie, od czerwca 1957 r. do maja 1958 r., szefem gabinetu Jeana-Raymonda Guyona, sekretarza stanu w Ministerstwie Budżetu.

Następnie pełnił funkcję podprefekta (sous-préfet) okręgu Nontron, okręgu Vervins, okręgu Djidjelli w Algierii, okręgu Bastia i okręgu Tulon, a także sekretarza generalnego ds. gospodarki departamentu Pyrénées-Atlantiques i regionu Owernia. Po objęciu stanowiska dyrektora ds. bezpieczeństwa publicznego pełnił funkcję generalnego płatnika i skarbnika (Trésorier Payeur Général) departamentu Haute-Loire i departamentu Orne.

Prefekt i członek Trybunału Konstytucyjnego

Ostatecznie Abadie został prefektem (préfet) departamentu Savoie w 1976 r., a następnie departamentu Manche w latach 1977-17 maja 1982 r., po czym został prefektem regionu Owernii (préfet de région) od 17 maja 1982 r. do 27 marca 1985 r., a następnie prefektem regionu Akwitanii od 27 marca 1985 r. do 11 sierpnia 1986 r. Następnie pełnił funkcję nadzwyczajnego członka Rady Stanu (Conseil d État). Następnie pełnił funkcję nadzwyczajnego członka Rady Stanu (Conseil d'État), która jest nie tylko najwyższym sądem administracyjnym, ale także organem doradczym rządu w kwestiach prawnych. Był także specjalnym przedstawicielem (Chargé de mission) przy ministrze delegowanym ds. budżetu.

W dniu 25 lutego 1992 r. Abadie został nominowany przez prezydenta François Mitterranda na dziewięcioletnią kadencję członka Trybunału Konstytucyjnego (Court constitutionnel). Stanowisko to piastował od 5 marca 1992 r. do 5 marca 2001 r.

Za swoją wieloletnią służbę został mianowany Conseiller d'Etat honoraire i préfet de région honoraire, a także Wielkim Oficerem Legii Honorowej.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności