Wikibiopedia

 

Pierre-Louis Agie

Pierre-Louis Agie, także Agis, (ros. Пётр Петрович Ажи; * 1752 we Francji; † 10 Marchjul. / 22 March 1828greg. w Sankt Petersburgu) był francusko-rosyjskim rzeźbiarzem, odlewnikiem i naganiaczem.

Życie

Agie dorastał we Francji i został rzeźbiarzem. W 1781 r. udał się do Petersburga na ogólne zaproszenie Katarzyny II. W 1796 r. Agie został mianowany mistrzem klasy rzeźby ozdobnej w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych (IACh). Uczył tam rzeźby, a w szczególności odlewania i rzeźbienia figur z brązu. Michała, został mianowany Akademikiem Rzeźby Ozdobnej w 1800 roku. Po rozwiązaniu klasy rzeźby ozdobnej Agie pozostał w IACh i miał kilku uczniów (do 1812 r.).

Agie miała swój własny warsztat. Oprócz prac dla Zamku św. Michała, był również odpowiedzialny za projekt rzeźbiarski Pałacu Anichkowa i Pałacu Michajłowskiego, a także Katedry Kazańskiej i Katedry św. Współpracował z architektem i rzeźbiarzem Andriejem Woronichinem. Agie stworzył popiersie Katarzyny II jako Minerwy. Opuścił Rosję tylko na czteroletnie wakacje za granicą w latach 1804-1808. W latach 1816-1818 Agie stworzył pomniki dla katedry Andrieja we wsi Grusino w pobliżu dworu hrabiego Aleksieja Arakczejewa w guberni nowogrodzkiej.

Agie był masonem i członkiem Loży Masońskiej Palestyny, do której należało wielu Francuzów mieszkających w Petersburgu. Agie zmarł na paraliż i nie miał spadkobierców. Rzeźba Agiego została sprzedana przez Christie's w 2017 roku.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności