Wikibiopedia

Urban Priol

Urban Priol (* 14 maja 1961 r. w Aschaffenburgu) - niemiecki artysta kabaretowy. Oprócz licznych programów estradowych zasłynął przede wszystkim z programu kabaretowego ZDF Neues aus der Anstalt oraz innych formatów telewizyjnych.

Życie

Urban Priol urodził się 14 maja 1961 r. w Aschaffenburgu. Dzieciństwo spędził w Obernburgu nad Menem. W 1980 r. ukończył Kronberg-Gymnasium w Aschaffenburgu. Służbę cywilną pełnił w organizacji Malteser. Na uniwersytecie w Würzburgu Priol rozpoczął studia, aby zostać nauczycielem języka angielskiego, rosyjskiego i historii, ale przerwał je na krótko przed egzaminami. W 1988 r. był współzałożycielem (dyrektorem artystycznym) sceny kabaretowej Kochsmühle w Obernburgu, a od 1998 r. jest właścicielem Kabaretu im Hofgarten. Od maja 2009 r. Priol jest członkiem sieci Attac, zajmującej się problematyką globalizacji.

Kabaret

Priol po raz pierwszy wystąpił na scenie już w 1982 r. W swoim pierwszym własnym programie telewizyjnym alles muss raus (3sat, 2004-2007) oferował scenę trzem lub czterem gościom ze świata kabaretu.

W programie w kabaretowym stylu przedstawiano wydarzenia polityczne i społeczne z poprzednich tygodni.

3 sierpnia 2006 r. ZDF wyemitowała 45-minutowy fragment programu Priola “Täglich frisch” w ramach cyklu Sommersolo na antenie ZDF. Cykl trwał przez siedem tygodni i w każdy czwartek prezentowany był indywidualny program komika lub artysty kabaretowego. Oprócz programu Priola zaprezentowali się także Rüdiger Hoffmann, Bodo Bach, Bülent Ceylan, Eckart von Hirschhausen, Ole Lehmann i Ingo Oschmann.

3 grudnia 2006 r. Priol był jednym z gości w programie Menschen 2006, kabaretowym przeglądzie roku prezentowanym przez Johannesa B. Kernera. 20 stycznia 2007 r. był gościem programu ZDF Wetten, dass…?

Przez prawie siedem lat Priol prowadził polityczny program kabaretowy Neues aus der Anstalt na antenie ZDF - od stycznia 2007 do czerwca 2010, początkowo razem z Georgiem Schrammem, a po jego odejściu z Frankiem-Markusem Barwasserem alias Erwinem Pelzigiem. Scenografię spektaklu stanowiło foyer kliniki psychiatrycznej; Priol wcielił się w rolę jej dyrektora. 26 czerwca 2013 r. Priol i Barwasser ogłosili swoje odejście z serialu; ostatni odcinek ze starą obsadą został wyemitowany 1 października 2013 r. Od 4 lutego 2014 r. trwa kontynuacja serialu z Maxem Uthoffem i Clausem von Wagnerem pod tytułem Die Anstalt.

Od września do grudnia 2014 r. Priol występował wraz z Emmanuelem Peterfalvim (“Alfons”) w krótkotrwałym programie ZDF Ein Fall fürs All.Od 2002 r. Priol co roku w grudniu prezentuje satyryczny przegląd roczny TILT! jako program objazdowy. Program jest również pokazywany w telewizji, przy czym około trzygodzinna wersja sceniczna jest skrócona do jednej lub dwóch godzin. Do 2010 roku program był nadawany przez stację Bayerischer Rundfunk, od 2011 roku jest nadawany przez stację ZDF. Wersje sceniczne były również wydawane na DVD do 2013 roku.Wraz z Georgiem Schrammem pojawił się na 50. demonstracji przeciwko Stuttgartowi 21 25 października 2010 roku.Wraz z Frankiem-Markusem Barwasserem, Georgiem Schrammem i Jochenem Malmsheimerem wystąpił w 30. odcinku Anstalt 17 października 2017 roku.5 listopada 2017 roku Priol pojawił się w programie Gregora Gysiego “Missverstehen Sie mich richtig!” i opowiadał o swoim życiu.

Recepcja

Norbert Thomma napisał w Der Tagesspiegel o interakcji Priola z Georgiem Schrammem we wczesnych latach nadawania “Neues aus der Anstalt”: “Duet Priol/Schramm wydaje się bardziej zaciekły niż zawzięty Richling z ARD, który teraz chce wprowadzić komików do programu jako następcę “Scheibenwischer”, aby zastąpić politykę kłótnią. Mimo sporadycznych banałów … W marcu 2011 r. dziennikarz Hilmar Klute w felietonie dla “Süddeutsche Zeitung” (SZ) oskarżył Priola o tworzenie “kabaretu na najniższym intelektualnym mianowniku”. Jego “wulgarna satyra nacechowana językową deprawacją” jest skierowana przeciwko “rozpętanej filisterskiej burżuazji, która chce, aby wszyscy politycy poszli na szubienicę”. Kilka dni wcześniej w Süddeutsche Zeitung ukazały się dwa artykuły innych autorów ostro krytykujące występ Priola na monachijskiej demonstracji antynuklearnej.W 2014 roku Gerhard Matzig w artykule dla Süddeutsche Zeitung zatytułowanym “Tak ironiczny jak Youporn” określił nowo uruchomiony program Priola Ein Fall fürs All jako “wizytację”, a samego Priola jako “obraźliwie nudnego”. Richard Weber również skrytykował program na łamach Tagesspiegel. Z okazji występu w monachijskim Lustspielhaus Cindy Riechau napisała w “Süddeutsche Zeitung”: “Jego humor z pewnością nie należy do najsubtelniejszych, ale Priol często bezbłędnie trafia w otwarte rany, czy to na temat cynicznych metod stosowanych w celu utrzymania uchodźców z dala od Europy, czy też na temat naszego systemu podatkowego, który pod wieloma względami jest niesprawiedliwy. Lubi też być czasem dosadny”.

Ciekawostki

Priol podczas większości swoich wystąpień pije jasne, bezalkoholowe piwo pszeniczne. Półłysa głowa Priola, jego kolorowe koszule i włosy wystające do tyłu i do góry są uważane za znaki firmowe, podobnie jak dialekt Dolnego Mainlandu. Naśladuje takich polityków, jak Helmut Kohl, Gerhard Schröder, Johannes Rau, Franz Josef Strauß, Edmund Stoiber, Winfried Kretschmann i Angela Merkel.

Priol kolekcjonuje zabytkowe samochody i jest członkiem Niemieckiej Akademii Kultury Piłkarskiej.

Nagrody

Priol otrzymał wiele nagród, w tym:

1986: Passauer Scharfrichterbeil (wraz z partnerem Klausem Staabem).

1994: Złota torba kultury

1997: Byk z Salzburga

1999: Krowa Scherzheim

2000: Niemiecka Nagroda Kabaretowa w kategorii kabaret

2002: Galia w Dolnej Saksonii

2002: Nagroda Publiczności na Augsburskich Dniach Kabaretowych

2002: Niemiecka Nagroda Kabaretowa Nagroda Główna

2003: Główna nagroda Bawarskiej Nagrody Kabaretowej

2004: Kabaret Maska z Garching

2004: Morenhovener Lupe

2004: Nagroda Główna Kabaretu Zecka

2005: Nagroda Kabaretowa Północnej Nadrenii-Westfalii “Bocholter Pepperoni

2006: AZ Gwiazda Roku Gazety Wieczornej w Monachium

2007: Niemiecka Nagroda Telewizyjna w kategorii najlepsza komedia za film Neues aus der Anstalt (wspólnie z Georgem Schrammem)

2008: Nagroda Miasta Aschaffenburg w dziedzinie kultury

2009: Szwajcarska Nagroda Kabaretowa Cornichon

2011: Nagroda Honorowa Spadkobierców Tegtmeiera

2013: Nagroda na Wielkim Festiwalu Kabaretowym w Berlinie

2015: Nazwanie asteroidy jego imieniem: (233880) Urbanpriol

2015: Pszczoła z Chemnitz

2016: Honorowe członkostwo w Radzie Artystów Federalnych

2018: Ambasador dziedzictwa kulturowego Bawarii

2019: Nagroda Kabaretu Hesja (Nagroda Honorowa)

Pokrewne

Bülent Ceylan

Jürgen B. Hausmann

Guido Maria Kretschmer

Dieter Nuhr

Hagen Rether

Ralf Schmitz

Olaf Schubert

Torsten Sträter

Uwe Steimle

Kaya Yanar

Andreas Kalcker

Kurt Tepperwein

Bodo Wartke

Konstantin Wecker

B. Movie

Susanne Fröhlich

Hans Thiers

Bastian Bielendorfer

Harry G

Florian Günther

Maxi Gstettenbauer

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Georg Magirius

Gregor Sander

Markus Vahlefeld

Wolfgang Trepper

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Josef Braml

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Axel Hacke

Dora Heldt

Marc-Uwe Kling

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Felix Lobrecht

Reinhard Mey

Thilo Mischke

Michl Müller

Paluten

Andreas Rebers

Marc Raabe

Peter Prange

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Hans Söllner

Jan-Philipp Sendker

Reinhold Andert

Maxim Biller

Bernhard Brink

Fidus

Sam Feuerbach

Harald Gilbers

Max Fuchs

Christian Habekost

Imre Grimm

Peter Grimm

Rainald Grebe

Alexander Hartung

Nils Havemann

Veit Heinichen

Thomas Hohensee

Krischan Koch

Vincent Kliesch

Volker Kutscher

Harald Lesch

Hera Lind

Jochen Malmsheimer

Devin Miles

Joachim Meyerhoff

Michael Mittermeier

Rolf Miller

Stefan Merath

Stephan Michme

Ina Müller

Ivo Pala

Arne Rautenberg

Sven Ratzke

Gerhard Polt

Till Reiners

Bodo Schäfer

David Safier

Martin Schneider

Otto Scharmer

Otto Schmuck

Serdar Somuncu

Bernd Stelter

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Jann Wattjes

Stefan Homburg

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności