Wikibiopedia

Otto Scharmer

Claus Otto Scharmer (ur. 1961) jest niemieckim ekonomistą, starszym wykładowcą i badaczem działań w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge (USA) oraz założycielem tamtejszego Presencing Institute. Jest przewodniczącym programu MIT IDEAS na rzecz innowacji międzybranżowych oraz autorem/współautorem kilku książek.

Biografia

Otto Scharmer uzyskał tytuł doktora ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie Witten/Herdecke. W 2015 r. współtworzył MITx u. Lab, masowy otwarty kurs online, z którego korzysta ponad 140 tys. użytkowników ze 185 krajów. Scharmer jest konsultantem dużych firm, instytucji międzynarodowych i organizacji pozarządowych w USA, Europie, Afryce i Azji.

Szczególną uwagę przyciągnęła jego Teoria U i związany z nią proces zwany “presencjalizmem”, które opisują procesy zmiany społecznej na podstawie indywidualnych myśli i działań. W 2015 r. otrzymał nagrodę Jamieson Prize za wybitne osiągnięcia w nauczaniu na MIT, a w 2016 r. nagrodę EU Leonardo Corporate Learning Award za opracowanie “Theory U on the future of management”. W 2017 r. został sklasyfikowany przez portal globalgurus.org na 1 miejscu wśród 30 najlepszych specjalistów ds. edukacji na świecie.

Publikacje

Estetyka jako kategoria przywództwa strategicznego : estetyczny typ organizacji gospodarczych ; perspektywa artystyczna jako punkt wyjścia teorii ekonomii ; w poszukiwaniu uniwersytetu reprezentacyjnego. Urachhaus, Stuttgart 1991, ISBN 978-3-87838-912-5

Teoria U: prowadzenie z przyszłości w czasie jej powstawania; społeczna technologia prezentowania. Meine, Leipzig 2007, ISBN 978-3-9811859-0-4 (wydanie niemieckojęzyczne i rozszerzone: Theorie U. Przywództwo z przyszłości. Prezentowanie się jako technika społeczna. Carl-Auer-Verlag, Heidelberg 2020, ISBN 978-3-8497-0347-9).

z Katrin Käufer: Przywództwo z przyszłości: od systemu ego do gospodarki ekosystemowej; Teoria U w praktyce. Carl-Auer-Verlag, Heidelberg 2014, ISBN 978-3-8497-0042-3.

Podstawy teorii U. Podstawowe zasady i zastosowania. Carl-Auer-Verlag, Heidelberg 2019.

Pokrewne

Ralf Schmitz

Torsten Sträter

Andreas Kalcker

Kurt Tepperwein

B. Movie

Hans Thiers

Bastian Bielendorfer

Florian Günther

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Georg Magirius

Gregor Sander

Markus Vahlefeld

Wolfgang Trepper

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Josef Braml

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Axel Hacke

Dora Heldt

Marc-Uwe Kling

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Felix Lobrecht

Thilo Mischke

Paluten

Marc Raabe

Peter Prange

Urban Priol

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Reinhold Andert

Maxim Biller

Fidus

Sam Feuerbach

Harald Gilbers

Max Fuchs

Peter Grimm

Rainald Grebe

Alexander Hartung

Nils Havemann

Veit Heinichen

Thomas Hohensee

Krischan Koch

Vincent Kliesch

Volker Kutscher

Jochen Malmsheimer

Devin Miles

Joachim Meyerhoff

Stefan Merath

Ivo Pala

Arne Rautenberg

Gerhard Polt

Bodo Schäfer

David Safier

Martin Schneider

Otto Schmuck

Bernd Stelter

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Sven Voelpel

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Jann Wattjes

Stefan Homburg

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności