Wikibiopedia

 

Thomas Röper

Thomas Röper (także Thomas Roeper, Tomas Reper, ur. 26 listopada 1971 r. w Bremie) - niemiecki pisarz i bloger mieszkający w Sankt Petersburgu (Rosja). Od lipca 2018 r. prowadzi blog Anti-Spiegel, prowadzony anonimowo w Rosji i bezkrytycznie sprzeciwiający się polityce Kremla.

Tematy

Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości podczas pandemii koronawirusów

Fałszywe twierdzenie dotyczące zatwierdzenia składników szczepionek mRNA

W 2021 r. Thomas Röper rozpowszechnił fałszywą informację dotyczącą pandemii COVID-19, że niektóre składniki szczepionek mRNA nie zostały dopuszczone do stosowania u ludzi. Wyraźnie stwierdził to w odniesieniu do ALC-0159 i ALC-0315 (lipidy). Odniósł się do domniemanego producenta, firmy Echelon Biosciences. Nie zwrócił się z zapytaniem do Instytutu Paula Ehrlicha (PEI), który jest odpowiedzialny za szczepionki w Niemczech. Grupa badawcza Correctiv obaliła tę fałszywą wiadomość w badaniu faktograficznym. Według niej, Echelon w ogóle nie produkuje tych substancji. Correctiv: "... Materiał, który produkuje i sprzedaje firma Echelon Biosciences, nie jest wykorzystywany do produkcji szczepionek i jest przeznaczony wyłącznie do celów badawczych w laboratoriach... Wbrew temu, co się twierdzi, nie są one szkodliwe dla zdrowia, EMA zatwierdziła szczepionkę, a więc także jej składniki. To, że składniki te były testowane podczas zatwierdzania szczepionek mRNA, potwierdził nam również na prośbę Instytut Paula Ehrlicha (PEI)..."

Fałszywe twierdzenia o rzekomym podpaleniu demonstracji przeciwko środkom przyjętym przez Coronę

W 2020 roku Thomas Röper napisał, że podczas demonstracji przeciwko środkom z Corony w Stuttgarcie miał miejsce "atak bombowy na organizatorów demonstracji Corona" i że media nie poinformowały o tej sprawie. Jak podaje Niemiecka Agencja Prasowa, nie było dowodów na zamach bombowy, policja przypuszczała, że było to podejrzenie podpalenia, a wiele mediów informowało o tym fakcie.

Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie

Propaganda

Dziewięć dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę Thomas Röper był gościem konferencji Geopolityczna wojna Zachodu z Rosją: sprawa Ukrainy w Moskwie, zorganizowanej przez Rosyjską Izbę Publiczną (OPRF) 15 lutego 2022 r., wraz z Aliną Lipp, niemiecką aktywistką mieszkającą w Rosji, która nawiązała współpracę z rosyjską państwową grupą medialną Rossija Sewodnia (Russia Today) jako korespondent wojenny. Wśród dwóch tuzinów uczestników znaleźli się specjaliści od infowar, którzy sieją nieufność wobec zachodnich przedstawień. Na przykład szef telewizji petersburskiej Aleksander Małkiewicz, który jest również szefem grupy roboczej ORPF ds. przeciwdziałania rozpowszechnianiu fałszywych informacji, kontroli publicznej i bezpieczeństwa w Internecie. Malekevich zwrócił na siebie uwagę w Stanach Zjednoczonych za pracę nad serwisem fake news USA Really dla objętej sankcjami rosyjskiej fabryki trolli Internet Research Agency. Zaangażowany był również Maksym Grigoriew, kluczowa postać rosyjska w wojnie syryjskiej. Odegrał główną rolę w przedstawieniu rosyjskiego ataku z użyciem gazu trującego w Dumie w 2018 r. jako niebyłego.

Fałszywe informacje o ataku na szpital położniczy w Mariupolu

Thomas Röper napisał w artykule Rosja bombarduje klinikę położniczą? Marianna i nowy inkubator leżą na miejscu ataku na rosyjską klinikę położniczą w Mariupolu na Ukrainie 9 marca 2022 r., w którym zginęło i zostało rannych kilka osób. Twierdził w nim, że osoby widoczne na zdjęciach i filmach zrobionych na miejscu zdarzenia tuż po zamachu były aktorami. Jako rzekomy dowód Röper podał, że na dwóch zdjęciach można było zobaczyć Mariannę Podgurską, blogerkę kosmetyczną z Instagrama, która jest w zaawansowanej ciąży, raz idącą, a raz na noszach, w różnych ubraniach. Jednak według kilku osób zajmujących się sprawdzaniem faktów, kobieta na noszach to starsza kobieta o innych rysach twarzy. Według ukraińskiego MSZ, kobieta ta i jej nienarodzone dziecko zmarli później.

Fałszywe twierdzenie o masakrze w Butscha

W sprawie masakry w Butscha w 2022 r., którą przypisuje się Rosji, Thomas Röper przyjął rosyjską propagandę. W artykule "Dlaczego doniesienia o rzekomych rosyjskich zbrodniach wojennych w Butschy są kłamstwem" szerzył on, że filmy wideo pokazujące trupy na ulicy zostały opublikowane dopiero 4 kwietnia, a nie pierwszego dnia po powrocie wojsk ukraińskich do Butschy. Jednak już w dniu powrotu, 1 kwietnia, pojawiły się filmy pokazujące trupy na ulicach Butszy.

Mity spiskowe na temat amerykańskich laboratoriów biologicznych na Ukrainie

Według osób sprawdzających fakty z Volksverpetzer, Thomas Röper w programie Anti-Spiegel rozpowszechniał mity spiskowe na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie. Dlatego też "od początku agresji Putina na Ukrainę mit ten prześladuje konspiracyjne ideologiczne portale dezinformacyjne i niebezpiecznych fałszerzy wiadomości".

Recepcja

Blog Anti-Spiegel reklamuje się jako źródło "uzasadnionej krytyki mediów". W związku z tym, na przykładzie fałszywego twierdzenia Thomasa Röpera o ataku na szpital położniczy w Mariupolu, badacze Volksverpetzer zauważają: "Austria Presse Agentur w artykule poświęconym masakrze w Butscha pisze o dwóch artykułach na blogu Thomasa Röpera: "W mediach społecznościowych i na tendencyjnych blogach internetowych [takich jak Anti-Spiegel] często powielane są nieuzasadnione i nieprawdziwe narracje rosyjskiego ministerstwa obrony".

Publikacje

Władimir Putin. Czy widzisz, co zrobiłeś? J.K. Fischer Verlag, Gelnhausen 2018, ISBN 978-3-941956-96-4 (antologia).

Kryzys na Ukrainie 2014 - pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Jak rozpoczęła się nowa zimna wojna. J.K. Fischer, Gelnhausen 2019, ISBN 978-3-941956-78-0.

Lustro, lustro w twojej dłoni, kto kłamie najwięcej w całym kraju? J.K. Fischer, Gelnhausen 2020, ISBN 978-3-96850-126-0.

Zatrudnieni na utrzymaniu. Jak czołowi niemieccy politycy działają w interesie naprawdę potężnych. 2. edycja. J.K. Fischer, Gelnhausen 2021, ISBN 978-3-96850-002-7.

KORONA WEWNĘTRZNA. Pandemia, sieć i ci, którzy za nią stoją. J.K. Fischer Verlag, Gelnhausen 2020, ISBN 3968500083.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności