Bracia Likus to polscy przedsiębiorcy z Krakowa. Leszek Robert (* 1964), Tadeusz (* 1958) i Wiesław Likus (* 1956) inwestują w nieruchomości, hotele, restauracje, domy towarowe i sklepy odzieżowe. Posiadają również udziały w firmach zajmujących się przetwórstwem i handlem tytoniem. Z łącznym majątkiem wynoszącym około 640 mln zł zajęli 29. miejsce wśród najbogatszych Polaków w 2013 r. według corocznie aktualizowanej listy najbogatszych w polskiej edycji magazynu Forbes.
Rodzeństwo Likus rozpoczęło handel tekstyliami, komputerami i innymi produktami elektronicznymi z Chin i Tajwanu w latach 80-tych. W latach 90. działalność handlowa została rozszerzona o papierosy, produkty alkoholowe i farmaceutyki. Zyski z działalności handlowej bracia zainwestowali w fabrykę papierosów i filtrów w Jaworniku w powiecie myślenickim, a poprzez spółkę Merkury S.A. kontrolują Fabrykę Cygar i Cygaretek Mercury Sp. z o.o. oraz przejętą z prywatyzacji w 1997 roku spółkę Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne "Polski Tytoń" SA. Przejęto również Zakłady Piwowarskie Głubczyce S.A. w Głubczycach.
Od połowy lat 90. przedsiębiorcy zaczęli inwestować w luksusowe nieruchomości. Specjalizowali się w zabytkowych budynkach, które przekształcali głównie w butikowe hotele. Pierwszym takim projektem był hotel "Pod Różą" w Krakowie w 1997 roku. Następnie powstał "Copernicus" w Krakowie (gość w 2003 r.: George W. Bush) oraz "Stary". Ten ostatni otrzymał nagrodę "Prix Villégiature" za najlepszy wystrój wnętrz hotelu w Europie w 2007 roku. Wyremontowano "Monopol" w Katowicach (gościł m.in. Davida Beckhama, Cristiano Ronaldo, członków zespołu Deep Purple i Phila Collinsa) oraz drugi "Monopol" we Wrocławiu. W Łodzi przejęto "Grand Hotel". W 2009 r. przejęli budynek Prudential w Warszawie, w którym w przyszłości, po gruntownym remoncie, również będzie mieścił się hotel. Rodzinny biznes hotelarski prowadzony jest przez holding Liwa Sp. z o.o.
W tym samym czasie otwarto restauracje (spółka holdingowa: Likus Restauracje Sp. z o.o.). Niektóre nagradzane restauracje są prowadzone pod nazwami takimi jak "Ristorante Amarone", "Restauracja Concept", "Restauracja Copernicus", "Restauracja Concept 13", "Ristorante Cristallo", "Cafe Monopol", "Restauracja Pod Rozą" i "Restauracja Trzy Rybki" - głównie w hotelach należących do spółki.
Rodzina Likus prowadzi trzy domy towarowe i galerie handlowe: pasaże handlowe Rynek 13 w Krakowie i Monopol w Katowicach, a także od 2012 roku czterokondygnacyjny luksusowy Dom Handlowy VitkAc w warszawskim budynku Wolf Bracka. Prowadzi również sklepy pod następującymi markami: "Vinoteka 13", "Diesel", "Likus Concept Store" i "Likus Home Concept".
Działalność deweloperska i zarządcza w Warszawie jest prowadzona przez spółkę holdingową Wolf Immobilien Polen S.A. Oprócz domów towarowych Wolf Bracka zlokalizowanych przy Alejach Jerozolimskich, Prudential Tower, który jest obecnie remontowany, oraz nowoczesnego, samodzielnie wybudowanego budynku biurowego przy ulicy Marszałkowskiej, który jest obecnie wynajmowany bankowi HSBC, portfel obejmuje dwie inne nieruchomości biurowe w Warszawie. W Krakowie rodzina posiada nieruchomość wielofunkcyjną przy ulicy Miodowej 33.
Hotele, centra handlowe, restauracje i inne firmy zatrudniają około 3 000 osób.
Wiesław Likus, absolwent Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest przedsiębiorczą głową rodziny. W 2012 roku zainwestował również w notowaną na giełdzie firmę brokerską i bankową Abbey House S.A. Jego syn Arkadiusz Likus (* 1979) prowadzi luksusowe domy towarowe vitKac. Bracia Tadeusz i Leszek są odpowiedzialni za stronę techniczną i artystyczną prowadzonych przez siebie hoteli. Leszka Likusa wspiera jego żona Katarzyna (* 1968).
Lista najbogatszych Polaków