Wikibiopedia

 

Germán Efromovich

Germán Efromovich (ur. 28 marca 1950 r. w La Paz, Boliwia) jest biznesmenem posiadającym obywatelstwo brazylijskie, kolumbijskie i polskie. Efromovich był dyrektorem generalnym Avianca Holdings w latach 2004-2019. Jego wartość netto szacuje się na 1 mld USD.

Życie

W poszukiwaniu nowego domu jego żydowscy rodzice wyjechali z Polski do Ameryki Południowej po II wojnie światowej, najpierw do Boliwii, gdzie się urodził, a później do Chile, gdzie Germán Efromovich wychowywał się w Arica od 1955 roku i w São Paulo w Brazylii od 1964 roku. Jest absolwentem dawnej Faculdade de Engenharia Industrial (FEI) w stanie São Paulo, gdzie studiował inżynierię mechaniczną.

Kariera

Jego kariera obejmuje sprzedaż encyklopedii, dubbingowanie meksykańskich filmów na język portugalski i posiadanie szkoły w São Bernardo do Campo, gdzie w latach 80. uczył lidera związków zawodowych Luiza Inácio Lulę da Silvę, który później został prezydentem Brazylii. Początkowo pracował przy testowaniu materiałów dla brazylijskiej państwowej firmy naftowej Petrobras, a następnie skierował swoje ambicje biznesowe na budowę i dzierżawę platform wiertniczych. Po zatonięciu jednej z tych platform w morzu i późniejszym sporze prawnym z firmą ubezpieczeniową i państwowym Petrobras, zwrócił swoją uwagę na biznes lotniczy. Stało się to dość przypadkowo, ponieważ jeden z klientów nie był w stanie zapłacić gotówką, więc zamiast tego zostawił dwa samoloty jako zabezpieczenie. To był początek firmy taksówek powietrznych. Wraz ze swoim młodszym o pięć lat bratem José Efromovichem założył OceanAir; początkowo przewozili pracowników przemysłu naftowego w Macaé do iz Rio de Janeiro.

Inne obszary działalności firmy obejmują elektrownie, stocznie i produkty dla przemysłu medycznego.

Avianca i Synergy Group

W 1998 r. Efromovich założył brazylijskie linie lotnicze OceanAir, które w kwietniu 2010 r. zostały przemianowane na Avianca Brazil. W 2004 r. kupił kolumbijskie linie lotnicze Avianca za 64 mln USD i przejął 220 mln USD długu i zobowiązań leasingowych. Obecnie linie dysponują flotą ponad 150 dużych samolotów.

Posiada kontrolę i udziały w swojej firmie Synergy Group, konglomeracie przemysłowym założonym w 2003 roku. Firma świadczy usługi w zakresie poszukiwania ropy naftowej i obsługuje krajowe linie lotnicze. Firma jest również zaangażowana w wytwarzanie energii, ropę naftową i telekomunikację. Siedziba firmy znajduje się w Rio de Janeiro. Efromovich jest również zaangażowany w Wayraperú, VIP Ecuador i Avianca (Brasil) poprzez spółkę Synergy Aerospace Corp. z siedzibą w Bogocie, która jest właścicielem Avianca Holdings.

Pod koniec 2004 r. firma Efromovicha zgodziła się nabyć większościowy pakiet udziałów w Avianca, która w tym czasie znajdowała się pod ochroną postępowania upadłościowego. Synergy Group nabyła następnie pozostałe udziały w Avianca w 2005 roku, a w lutym 2010 roku Avianca i TACA połączyły się, tworząc AviancaTaca. Spółka holdingowa AviancaTaca osiągnęła w 2011 roku zysk w wysokości 202 miliardów pesos (114 milionów USD). Po fuzji Avianca była drugą największą linią lotniczą w regionie pod względem przychodów, za chilijsko-brazylijską LATAM Airlines Group.Efromovich jest dyrektorem Pacific Rubiales Energy Corp i Pacific Stratus Energy od 16 czerwca 2007 roku. Był dyrektorem zarządzającym AviancaTaca (Avianca Holding od 2013 r.) w latach 2004-2019 i został zmuszony do ustąpienia wiosną 2019 r. pod naciskiem United Airlines. Powodem były "niespełnione warunki" pożyczki w wysokości 456 mln USD udzielonej Avianca przez United.Efromovich był członkiem Rady Gubernatorów Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) do 2019 r. Efromovich jest prezesem włoskiej linii lotniczej Aeroitalia, która została założona w 2022 roku.

Kontrowersje

W dniu 5 listopada 2017 r. afera Paradise Papers, seria poufnych dokumentów elektronicznych dotyczących inwestycji offshore, ujawniła, że Efromovich i spółka zależna Synergy Group, Avianca Holdings, byli powiązani z konglomeratem offshore wykorzystywanym w działalności holdingowej samolotów z oddziałami na Bermudach, w Panamie i na Cyprze. 19 sierpnia 2020 r. Efromovich i jego brat José zostali aresztowani w São Paulo w ramach operacji Car Wash pod zarzutem wręczenia łapówek w wysokości około 40 milionów reali kierownictwu Petrobras i Transpetro w latach 2009-2013. Oba aresztowania zostały przeprowadzone jako środek zapobiegawczy, a bracia zostali umieszczeni w areszcie domowym z powodu pandemii Covid-19. Efromovich utrzymywał, że jest niewinny, ale brazylijski sąd rozpoczął proces we wrześniu 2020 roku. Nakaz aresztowania obu braci został zniesiony 11 listopada 2020 r. w następstwie wniosku habeas corpus złożonego przez ich obronę, a zakaz zbliżania się i środki zapobiegawcze zostały utrzymane w mocy. Germán i José Efromovich zostali uniewinnieni w 2021 r.

Private

W uznaniu jego zaangażowania w inwestycje w Avianca i duże pola naftowe, w 2005 r. otrzymał obywatelstwo kolumbijskie. Jego rodzina była pochodzenia żydowskiego i pochodziła z Polski, dlatego w 2012 r. uznano jego polskie obywatelstwo na zasadzie pochodzenia. Germán ma młodszego o pięć lat brata, José Efromovicha, z którym pracuje. Jest żonaty z Hildą Efromovich, ma trzy córki i mieszka na przemian w São Paulo i Bogocie.

Znany jest z prostych nawyków. Podczas lotów międzynarodowych podróżuje w klasie ekonomicznej, nie ma prywatnego odrzutowca, a jego samochód w 2005 roku miał ponad cztery lata. Efromovich ma kanał na YouTube, za pośrednictwem którego publikuje filmy od 2021 roku.

Zobacz także

Lista najbogatszych Polaków

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności