Wikibiopedia

 

Leszek Czarnecki

Leszek Janusz Czarnecki (ur. 9 maja 1962 we Wrocławiu) - polski inżynier, ekonomista i przedsiębiorca. Jest uważany za jednego z najbogatszych Polaków.

Życiorys

Leszek Czarnecki uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Następnie studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej na kierunku hydraulika. Jeszcze w trakcie studiów, w 1986 r. założył swoją pierwszą firmę - TAN (hydrotechnika i inżynieria, specjalizacja prace podwodne). Szybko stał się głównym udziałowcem i sprzedał firmę swojemu partnerowi biznesowemu w 1991 roku. W tym samym roku założył Europejski Fundusz Leasingowy (EFL), którego 75% udziałów sprzedał Crédit Agricole w 2001 roku. Do 2003 r. posiadał 25% udziałów w powstałej w ten sposób spółce Credit Agricole Polska.

W 2002 r. założył Getin Holding S.A., spółkę akcyjną specjalizującą się w rynku finansowym, ubezpieczeniowym i leasingowym. W latach 2005/2006 kupił Centrum Poltegor, które pochodziło z lat 70. i było wówczas najwyższym budynkiem w centrum Wrocławia. W miejsce Centrum Poltegor zlecił budowę Sky Tower, którego inwestorem jest LC CORP, spółka akcyjna należąca do Leszka Czarneckiego.

Spółka

Przedsiębiorstwo Hydrotechniczne i Inżynieryjne TAN (sprzedane w 1991 r.)

Europejski Fundusz Leasingowy S.A. (IPO w 2001 r., sprzedany CA w 2002 r.)

TU Europa S.A. (IPO w 2000 r.)

Getin Holding S.A. (IPO w 2001 r.)

Noble Bank S.A. (IPO w 2007 r.)

LC Corp S.A. (IPO w 2007 r.)

Open Finance S.A.

Home Broker S.A.

Tax Care S.A.

Getin Noble Bank (połączenie z Noble Bank w 2010 r.)

Idea Bank S.A.

Nagrody

W 1998 r. Leszek Czarnecki został wyróżniony przez Wall Street Journal jako jeden z dziesięciu najlepszych europejskich menedżerów ("The best CEO in Central Europe"). W tym samym roku wygrał konkurs "Young Business Achiever" w Pekinie. W 2004 r. Financial Times uznał go za jedną z 25 "wschodzących gwiazd europejskiego biznesu" w 25. rocznicę transformacji gospodarczej i wejścia na ogólny europejski rynek gospodarczy. Opisał go jako "trendsettera, który będzie liderem w finansach w przyszłości".

W 2004 r. został honorowym członkiem Związku Przedsiębiorstw Leasingowych w Polsce. W listopadzie tego samego roku był jedną z czterech osób uhonorowanych przez szkołę biznesu INSEAD i francuskie Ministerstwo Finansów tytułem "Przedsiębiorcy Roku w Europie Wschodniej".

W 2005 r. został laureatem prestiżowej nagrody im. Lesława Pagi za wybitne osiągnięcia i osobisty wkład w rozwój polskich finansów.

W 2005, 2006 i 2007 roku został wybrany Graczem Roku w rankingu opublikowanym przez polską edycję magazynu Forbes.

W listopadzie 2009 r. Leszek Czarnecki otrzymał honorową nagrodę "Przedsiębiorca Roku" w głosowaniu organizowanym przez Ernst & Young. Powodem przyznania tej nagrody był fakt, że Leszek Czarnecki stworzył nowe miejsca pracy i nie zmniejszył zatrudnienia w czasie największego kryzysu gospodarczego.

W tym samym miesiącu został uhonorowany tytułem "Przedsiębiorca XX wieku" przez dziennik gospodarczy Puls Biznesu, w marcu 2010 r. otrzymał tytuł Finansisty Roku 2009 przyznany przez Gazetę Finansową, a w maju tego samego roku Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyznała mu Nagrodę im. W 2010 r. studencka fundacja BCC Forum Business Centre Club przyznała Leszkowi Czarneckiemu nagrodę za zaangażowanie w promocję i rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a w tym samym roku Polska Izba Ubezpieczeń przyznała mu medal honorowy za wieloletnie wsparcie i współpracę. W styczniu 2011 r. dziennik gospodarczy Puls Biznesu uznał go za Przedsiębiorcę Roku 2010. Otrzymał także kolejną nagrodę od Warsaw Business Journal w kategorii "Lider Biznesu Roku".

Zaangażowanie społeczne

Pierwsza edycja programu Przedsiebiorczość - inicjatywa Leszka Czarneckiego odbyła się w 2009 roku. Są to fora dyskusyjne organizowane przez najbardziej prestiżowe uczelnie w Polsce z aktywnym udziałem Leszka Czarneckiego.

W tym samym roku wystartował konkurs "Studiuję, pracuję, zarządzam". Umożliwia on młodym przedsiębiorcom nawiązanie współpracy z Leszkiem Czarneckim. W 2010 r. zakończyła się druga edycja tego konkursu, a w 2011 r. ruszyła trzecia.

Leszek Czarnecki jest również założycielem Fundacji LC Heart, która rozpoczęła swoją działalność we Wrocławiu w 2007 roku. Fundacja pomaga dzieciom i młodzieży w walce o równe szanse w życiu. Obecnie fundacja nosi imię swojego darczyńcy (Fundacja Leszka Czarneckiego).

Prywatne

Jego wielką pasją jest nurkowanie, zwłaszcza w trudnych wodach, takich jak jaskinie i związane z tym podróże. Posiada również licencję pilota.

Rekordzista w Polsce i na świecie:

Rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym - 193 metry w jaskini Boesmansgat, RPA (2003)

Rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym - 17 km w systemie jaskiń Dos Ojos na półwyspie Jukatan w Meksyku (2009). Pobił tam swój poprzedni rekord wynoszący 14 km, który ustanowił w tym samym systemie jaskiń w 2005 roku.

Zorganizował kilka wypraw nurkowych, m.in. na biegun północny (nurkowanie pod lodem), Antarktydę, atol Bikini (nurkowanie na wraku lotniskowca Saratoga, który został zatopiony przez bombę atomową) lub wycieczkę przez nieprzebyte stepy Syberii, aby zanurkować w jeziorze Bajkał.

Pisma

Biznes po prostu. Emka, 2011 ISBN 978-83-62304-07-3

Risiko im Bankgeschäft - ein neuer Blick nach der Krise. Emka, 2011. ISBN 978-83-62304-13-4

Siehe auch

Liste der reichsten Polen

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności