Wikibiopedia

 

Wiesław Likus

Bracia Likus to polscy przedsiębiorcy z Krakowa. Leszek Robert (* 1964), Tadeusz (* 1958) i Wiesław Likus (* 1956) inwestują w nieruchomości, hotele, restauracje, domy towarowe i sklepy odzieżowe. Posiadają również udziały w firmach zajmujących się przetwórstwem i handlem tytoniem. Z łącznym majątkiem wynoszącym około 640 mln zł zajęli 29. miejsce wśród najbogatszych Polaków w 2013 r. według corocznie aktualizowanej listy najbogatszych w polskiej edycji magazynu Forbes.

Import i produkcja

Rodzeństwo Likus rozpoczęło handel tekstyliami, komputerami i innymi produktami elektronicznymi z Chin i Tajwanu w latach 80-tych. W latach 90. działalność handlowa została rozszerzona o papierosy, produkty alkoholowe i farmaceutyki. Zyski z działalności handlowej bracia zainwestowali w fabrykę papierosów i filtrów w Jaworniku w powiecie myślenickim, a poprzez spółkę Merkury S.A. kontrolują Fabrykę Cygar i Cygaretek Mercury Sp. z o.o. oraz przejętą z prywatyzacji w 1997 r. spółkę Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne "Polski Tytoń" SA. Przejęto również Zakłady Piwowarskie Głubczyce S.A. w Głubczycach.

Hotele i restauracje

Od połowy lat 90. przedsiębiorcy zaczęli inwestować w luksusowe nieruchomości. Specjalizowali się w zabytkowych budynkach, które przekształcali głównie w butikowe hotele. Pierwszym takim projektem był hotel "Pod Różą" w Krakowie w 1997 roku. Następnie powstał "Copernicus" w Krakowie (gość w 2003 r.: George W. Bush) oraz "Stary". Ten ostatni otrzymał nagrodę "Prix Villégiature" za najlepszy wystrój wnętrz hotelu w Europie w 2007 roku. Wyremontowano "Monopol" w Katowicach (gościł m.in. Davida Beckhama, Cristiano Ronaldo, członków zespołu Deep Purple i Phila Collinsa) oraz kolejny "Monopol" we Wrocławiu. Przejęli również "Grand Hotel" w Łodzi. W 2009 r. przejęli budynek Prudential w Warszawie, w którym w przyszłości, po gruntownym remoncie, również będzie mieścił się hotel. Rodzinny biznes hotelarski prowadzony jest przez holding Liwa Sp. z o.o.

W tym samym czasie otwarto restauracje (spółka holdingowa: Likus Restauracje Sp. z o.o.). Niektóre nagradzane restauracje są prowadzone pod nazwami takimi jak "Ristorante Amarone", "Restauracja Concept", "Restauracja Copernicus", "Restauracja Concept 13", "Ristorante Cristallo", "Cafe Monopol", "Restauracja Pod Rozą" i "Restauracja Trzy Rybki" - głównie w hotelach należących do spółki.

Handel detaliczny

Rodzina Likus jest właścicielem trzech domów towarowych i galerii handlowych: pasaży handlowych Rynek 13 w Krakowie i Monopol w Katowicach, a także od 2012 roku czterokondygnacyjnego luksusowego Domu Handlowego VitkAc w warszawskim budynku Wolf Bracka. Prowadzi również sklepy pod następującymi markami: "Vinoteka 13", "Diesel", "Likus Concept Store" i "Likus Home Concept".

Nieruchomości

Działalność deweloperska i zarządcza w Warszawie jest prowadzona przez spółkę holdingową Wolf Immobilien Polen S.A. Oprócz domów towarowych Wolf Bracka zlokalizowanych przy Alejach Jerozolimskich, remontowanego budynku Prudential Tower oraz nowoczesnego, samodzielnie zrealizowanego budynku biurowego przy ulicy Marszałkowskiej, który jest obecnie wynajmowany bankowi HSBC, portfel obejmuje dwie inne nieruchomości biurowe w Warszawie. W Krakowie rodzina posiada nieruchomość wielofunkcyjną przy ulicy Miodowej 33.

Hotele, centra handlowe, restauracje i inne firmy zatrudniają około 3 000 osób.

Wiesław Likus, absolwent Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jest przedsiębiorczą głową rodziny. W 2012 r. zainwestował również w giełdowego brokera dzieł sztuki i firmę zajmującą się bankowością dzieł sztuki Abbey House S.A. Jego syn Arkadiusz Likus (* 1979) prowadzi luksusowe domy towarowe vitKac. Bracia Tadeusz i Leszek są odpowiedzialni za stronę techniczną i artystyczną prowadzonych przez siebie hoteli. Leszka Likusa wspiera jego żona Katarzyna (* 1968).

Zobacz także

Lista najbogatszych Polaków

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności