Wikibiopedia

 

Tadeusz Danielewski

Tadeusz Zbigniew Danielewski (* 29 marca 1921 w Radomiu, Polska; † 6 stycznia 1993 w Los Angeles, Kalifornia) był amerykańskim reżyserem filmowym polskiego pochodzenia.

Życie

Podczas II wojny światowej wspierał polskie podziemie, a pod koniec wojny został internowany. Po wojnie studiował w Royal Academy of Dramatic Art w Londynie i założył Professional Actors Workshop w Nowym Jorku, gdzie ukończyli szkolenie tacy aktorzy jak Martin Sheen, James Earl Jones i Mercedes Ruehl. W 1961 roku Danielewski nakręcił film Wielka fala, oparty na opowiadaniu Pearl S. Buck o erupcji wulkanu i następującej po niej fali pływowej, która niszczy japońską wioskę rybacką. W 1962 roku Danielewski nakręcił film No Exit, będący adaptacją sztuki Jeana-Paula Sartre'a Społeczeństwo zamknięte. W 1965 roku Danielewski wyreżyserował anglojęzyczną wersję filmu Guide, będącego koprodukcją indyjsko-amerykańską.

Jest ojcem piosenkarki Ann Danielewski (lepiej znanej jako Poe) i Marka Z. Danielewskiego, autora książek House of Leaves i Only Revolutions.

Danielewski zmarł na raka w 1993 roku.

Filmografia

1961: Wielka fala

1962: Bez wyjścia

1965: Przewodnik

1972: España puerta abierta

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności