Wikibiopedia

 

Solomon J. Buchsbaum

Salomon Jan "Sol" Buchsbaum (* 4 grudnia 1929 w Stryju; † 8 marca 1993 w Morristown (New Jersey)) był polsko-amerykańskim fizykiem i menedżerem naukowym. Zasiadał w Komitecie Doradczym Prezydenta USA ds. Nauki i Technologii za rządów Richarda Nixona i przewodniczył mu za prezydentów Ronalda Reagana i George'a H.W. Busha. Był także wiceprezesem Bell Laboratories od 1979 roku, odpowiedzialnym między innymi za systemy technologiczne.

Życie

Buchsbaum stracił rodziców podczas Holokaustu w Polsce i przeżył (wraz z siostrą), ponieważ został ukryty w katolickim sierocińcu. Jako nastolatek wyemigrował do Kanady, gdzie pracował w fabryce i zdobył stypendium na studiowanie fizyki i matematyki na Uniwersytecie McGill, mimo że nie uczęszczał do szkoły. W 1952 r. uzyskał tytuł licencjata, w 1953 r. tytuł magistra, a w 1957 r. obronił doktorat w Massachusetts Institute of Technology na podstawie pracy zatytułowanej Interaction of Electromagnetic Radiation with a High Density Plasma. Od 1958 r. pracował w Bell Laboratories, gdzie zajmował się fizyką plazmy i ciała stałego oraz posiadał osiem patentów.

W latach 1972-1977 przewodniczył Defence Science Board. Zasiadał również w zarządach MIT, Uniwersytetu Stanforda, Rand Corporation, Argonne National Laboratory, Draper Laboratory i Sandia National Laboratories. Za czasów prezydenta Jimmy'ego Cartera przewodniczył Radzie Doradczej ds. Badań Energetycznych i był doradcą Inicjatywy Obrony Strategicznej.

W 1962 roku Buchsbaum został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. W 1986 r. otrzymał National Medal of Science i był członkiem National Academy of Sciences i National Academy of Engineering. W 1973 roku został wybrany do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki.

Literatura

William F. Brinkman, D. Allan Bromley: Solomon J. Buchsbaum (nekrolog). W: Physics Today. Vol. 46, No. 11, 1993, pp. 102-104, doi:10.1063/1.2809109.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności