Wikibiopedia

 

Jacob Samuel Minkin

Jacob Samuel Minkin, rosyjski Джейкоб Самуэль Минкин (ur. 1885 w Święcianach, Polska, Imperium Rosyjskie; zm. 1962 w Tel Awiwie, Izrael) był polsko-amerykańskim rabinem, kapelanem szpitalnym i ekspertem w dziedzinie chasydyzmu.

Życie i twórczość

Jacob S. Minkin urodził się w rosyjskiej Polsce i zdobył wykształcenie w Pradze. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1904 roku, uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Columbia w 1908 roku i został wyświęcony w Żydowskim Seminarium Teologicznym w 1910 roku, gdzie w 1935 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Przez osiem lat był autorem odnoszącej sukcesy kolumny zatytułowanej News of the Jewish World, która ukazywała się w wielu gazetach. Później zrezygnował z pracy rabina w Ontario (Kanada), Rochester (Nowy Jork) i Nowym Jorku, aby bardziej poświęcić się badaniom akademickim i pisaniu. Pracował w niepełnym wymiarze godzin jako żydowski kapelan w szpitalu Fordham w Nowym Jorku i napisał biografie wybitnych żydowskich osobistości starożytności i średniowiecza, studium kształtowania się nowoczesnego umysłu, życia i myśli wielkich żydowskich filozofów oraz The Romance of Hassidism, jedną z pierwszych książek w języku angielskim na temat historii i założycieli ruchu chasydzkiego. Był współredaktorem Jewish Book AnnualGershom Scholem podkreśla, że pisma Minkina na temat chasydyzmu w Polsce, wraz z pismami Simona Dubnowa, Martina Bubera i S. A. Horodezky'ego, dały mu głębszy wgląd w naturę tego dziwnego ruchu niż jakikolwiek inny etap rozwoju żydowskiego mistycyzmu.

Publikationen (Auswahl)

Romans chasydyzmu. Nowy Jork 1935

Benjamin Disraeli: studium charakteru. Nowy Jork: Bloch Pub. Co., 1914.

Herod: A Biography. 1936Hérode roi des juifs. Payot Ed., Paris, 1937Abarbanel and the Expulsion of the Jews from Spain. Behrman's Jewish Book House NY, wydanie 1, 1938 r.

Świat Mojżesza Majmonidesa: z wyborami z jego pism. Nowy Jork [u. a.] : Yoseloff, 1957

The Shaping of the Modern Mind. Życie i myśl wielkich żydowskich filozofów. Thomas Yoseloff. New York. 1963

Gabriel da Costa. Buntownik i marzyciel. Nowy Jork, Londyn, 1969

Nauki Majmonidesa. Jason Aaronson, Northvale, NJ, 1987Beitrag in: Simon Noveck (red.): Wielcy myśliciele żydowscy XX wieku. Edycja z notami wprowadzającymi. New York, 1974 (Unter den Beitragenden: Louis Finkelstein, Samuel M. Blumenfield, Jacob S. Minkin).

Literatur

Bezalel Gordon (2nd ed): Jacob Samuel Minkin (1885-1962) - Encyclopaedia Judaica

Pamela Susan Nadell, Marc Lee Raphael: Conservative Judaism in America: A Biographical Dictionary and Sourcebook. 1988, S. 190 f.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności