Wikibiopedia

 

Chaim Kreiswirth

Chaim Kreiswirth (ur. 1918 w Wojniczu; zm. 30 grudnia 2001) był polsko-belgijskim ortodoksyjnym rabinem i przez długi czas Wielkim Rabinem Antwerpii. Był założycielem i Rosz Jesziwy Merkaz HaTora w Jerozolimie.

Wczesne życie

Kreiswirth urodził się w Wojniczu w 1918 roku jako syn rabina Avrohoma Yosefa Kreiswirtha.

Kreiswirth studiował Torę i spędził trochę czasu w głównych szkołach Tory w Polsce i na Litwie. Kiedy złożył podanie do jesziwy Chachmej Lublin, został egzaminowany przez jej Rosz Jesziwę, rabina Meira Szapiro.

Niemiecka inwazja na Polskę w 1939 r. zmusiła Kreiswirtha do ucieczki. Po przybyciu na Litwę ożenił się z córką rabina Avrohoma Grodzinskiego. Para uciekła do Palestyny.

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej Kreiswirth powrócił do Polski i podjął próbę powrotu żydowskich dzieci do judaizmu, które były chronione przez Kościół katolicki na czas wojny, ale miały pozostać pod opieką Kościoła katolickiego.

Kreiswirth wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1947 roku i kierował Hebrew Theological College w Skokie jako Rosz Jesziwa.

W 1953 roku Kreiswirth udał się do Antwerpii, aby odbudować zniszczoną społeczność żydowską. Rabin Kreiswirth poświęcił resztę swojego życia odbudowie społeczności w Antwerpii i Belgii. Był między innymi Av Beth Din Antwerpia. Został pochowany na Har HaMenuchot.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności