Wikibiopedia

 

Stanisław Czaykowski

Hrabia Stanisław Michel Adam Frédéric Marie Czaykowski (* 10 czerwca 1899 Haga, Holandia; † 10 września 1933 na Autodromo Nazionale Monza) był polskim kierowcą wyścigowym.

Kariera

Stanisław Czaykowski (według innych źródeł także Stanisłas Czaykowski lub Stanislaus Czaykowski) brał udział w kilku wyścigach Grand Prix i wyścigach samochodów sportowych w latach 1930-1933. Swoje dwa zwycięstwa wyścigowe świętował podczas Grand Prix Maroka w Anfie w 1931 r. i Trophée de Provence w 1932 r.

10 września 1933 r. Czaykowski zginął podczas Gran Premio di Monza 1933, gdy jego Bugatti Type 54 wypadło z toru na osławionej Curva Sud, zaledwie 50 metrów od miejsca, w którym kilka minut wcześniej w kolizji zginęli dwaj Włosi Baconin Borzacchini i Giuseppe Campari. Jego samochód przewrócił się, a głowa Polaka uderzyła w leżący w trawie kamień. Bugatti stanęło do góry kołami na poboczu toru, grzebiąc pod sobą Czaykowskiego, zapaliło się i doszczętnie spłonęło. Wszelka pomoc przyszła zbyt późno dla Stanisława Czaykowskiego; przypuszczano, że zmarł już z powodu ciężkich obrażeń głowy, zanim spłonął na śmierć.

Największy wypadek w historii Formuły 1 miał miejsce w tym samym miejscu w 1961 roku podczas Grand Prix Włoch, kiedy Wolfgang Graf Berghe von Trips wjechał w widzów i zabił 15 osób.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności