Wikibiopedia

 

Lew Karol Habsburg-Lotaryński

Arcyksiążę Leo Karl Maria Kyrill Method von Habsburg-Lothringen (* 5 lipca 1893 w Pola, obecnie Chorwacja; † 28 kwietnia 1939 w Bestwina, Górny Śląsk/Polska) był oficerem armii austro-węgierskiej. Oficer armii i wojska polskiego.

Życie

Leo Karl był piątym dzieckiem i drugim synem k. u. k. Admirała arcyksięcia Karola Stefana i jego żony Marii Teresy, z domu arcyksiężnej Austrii i księżniczki Toskanii. Wczesne lata spędził na Istrii, uczęszczał do szkoły średniej w Wiedniu, a następnie przeniósł się wraz z rodziną do ich posiadłości w Saybusch w zachodniej Galicji.

Podczas I wojny światowej służył jako kapitan kawalerii na froncie wschodnim. W 1915 r. został odznaczony Orderem Złotego Runa. Podczas wojny jego ojciec i starszy brat Karl Albrecht byli kandydatami do tronu Regencyjnego Królestwa Polskiego, rządzonego przez mocarstwa centralne. Jego młodszy brat Wilhelm był uważany za pretendenta do tronu ukraińskiego w 1918 roku.

Po 1918 r. Habsburgowie Saybuschowie pozostali na swoim zamku w Żywcu w odbudowanej Polsce. Arcyksiążę Leon Karol został obywatelem polskim w 1919 r. i przyjął nazwisko Leon Karol Habsburg-Lotaryński. Po zgłoszeniu się na ochotnika w Krakowie w listopadzie 1918 r. został mianowany oficerem armii polskiej i walczył w wojnach przeciwko Ukrainie (1919) i Rosji Sowieckiej (1920). Leon odzyskał stopień kapitana w 17 Pułku Ułanów z siedzibą w Lesznie, a 28 lutego 1919 r. Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych w Warszawie zarządziło państwowy zarząd majątkiem Habsburgów. Skonfiskowane majątki rodziny w Żywcu (53 263 ha ziemi, w tym 48 446 ha lasów) i Bestwinie zostały zwrócone w 1924 r. po przekazaniu ich przez Karola Stefana polskim oficerom Leo Karlowi i Karlowi Albrechtowi. Nawet hiszpański król Alfons XIII, kuzyn Leo Karla, interweniował w tej sprawie u polskiego prezydenta, a w 1922 r. Leo poślubił w Wiedniu Marie-Klothilde von Thuillières, Comtesse de Montjoye-Vaufrey et de la Roche (1893-1978). Z małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci.

W 1934 r. otrzymał od ojca majątek Bestwina na Górnym Śląsku, gdzie zamieszkał z rodziną. Zmarł tam na gruźlicę w wieku 45 lat.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności