Wikibiopedia

 

Severin von Jaroszynski

Severin von Jaroszynski (* 20 grudnia 1789p. 20; † 30 sierpnia 1827 w Wiedniu) był polskim szlachcicem, który został stracony za rabunek i zabójstwo Johanna Conrada Blanka.

Życie

Młodość

Severin von Jaroszynski pochodził z zamożnej rodziny Jaroszyńskich. Urodził się w jednym z majątków swoich rodziców na Podolu, które po rozbiorach Polski w 1793 i 1795 r. stało się częścią guberni podolskiej w Imperium Rosyjskim.

Do trzynastego roku życia mieszkał w domu, a następnie spędził około pięciu lat w szkole z internatem w Warszawie, po czym w wieku 18 lat przeniósł się do Wiednia, gdzie renomowana placówka edukacyjna Pleban przyjęła go na kolejne cztery i pół roku. W jego pokoju uczyli go między innymi profesorowie Conrad Blank (matematyka) i Johann Schindler (malarstwo). Uzdolniony językowo Jaroszyński uczył się także francuskiego i włoskiego.s. 20

Kariera

Severin wrócił do domu w wieku około 23 lat, gdzie wkrótce zmarł jego ojciec. Severin i jego brat byli dobrze utrzymywani z części majątku rodziców. Dwa lata po śmierci ojca ożenił się. Jaroszyński został ojcem trójki dzieci. Pełnił funkcję marszałka powiatu mohylowskiego w Polsce. Jaroszyński był rycerzem Zakonu św. Anny i Zakonu Maltańskiego. s. 20

Kryzys

Pomimo pozornie dobrej sytuacji finansowej i kariery politycznej, Jaroszyński musiał żyć znacznie ponad stan. Miał wysokie długi w wysokości ponad miliona polskich guldenów, których spłatę przejął jego brat. Według raportu podolskiego wicegubernatora do carewicza z 8 czerwca 1827 r. jego długi wynosiły co najmniej 290 tys. rubli. Znacznej sumy brakowało również w oficjalnym skarbcu, którym musiał zarządzać jako marszałek powiatu mohylowskiego.s. 20Jaroszyński wkrótce został oddzielony od żony i rodziny.

Ucieczka do Wiednia

Powrócił do Wiednia w czerwcu 1826 roku, rzekomo w celu odwiedzenia łaźni w Baden pod Wiedniem. W rzeczywistości kontynuował swoje wystawne życie, uzyskał fałszywy tytuł hrabiego i uzyskał dostęp do wiedeńskiej socjety dzięki drogim zaproszeniom. Jego wizytówka nosiła tytuł "Le Comte Sévérin Jaroszynsky, Marechal de Mohilev, etc.". Był w stanie zaimponować damom wymyślonymi tytułami wojskowymi, medalami rzekomo otrzymanymi od samego cara i swoim eleganckim wyglądem, podczas gdy współcześni, tacy jak człowiek teatru Ferdinand Raimund, również patrzyli na niego sceptycznie ("... Czy nie mówiłem ci, że worek z wiatrem pochodzi z daleka, ale nie jest daleko ..."). 86/87Po tym, jak gotówka, którą przywiózł ze sobą, została wykorzystana w ciągu kilku miesięcy, a jego nadzieje na wysokie wygrane w grach hazardowych nie spełniły się, Jaroszyński wkrótce ponownie znalazł się w poważnych tarapatach finansowych z powodu długów i zastawów. Próbował obejść prośby rządu o oficjalne rozliczenia, udając chorobę pod koniec wakacji. W końcu wielki książę Konstanty, który rezydował w Warszawie, nakazał mu powrót do domu siłą za pośrednictwem rosyjskiej ambasady w Wiedniu.s. 20 W sytuacji, którą uważał za beznadziejną, Jaroszyński postanowił rozwiązać swoje problemy, popełniając przestępstwo.

Murder of Blank

Jaroszyński pamiętał profesora Conrada Blanka, który dwanaście lat wcześniej uczył go matematyki. Zakładał, że posiadał akcje złota i srebra, ale podczas pierwszych kontaktów z Blankiem dowiedział się, że Blank zabezpieczył się na starość za pomocą akcji bankowych i obligacji i zdeponował je u przyjaciela jako środek ostrożności. Podobno on również chciał nabyć takie papiery wartościowe i obawiał się, że zostanie oszukany. Jaroszyński poprosił o pokazanie różnych oryginałów, aby być po bezpiecznej stronie. Niczego nie podejrzewający Blank pokazał mu tylko kilka mniejszych papierów wartościowych na pierwszych spotkaniach, co zniechęciło Jaroszyńskiego, który był już zdecydowany popełnić morderstwo, do popełnienia przestępstwa. Gdy 13 lutego 1827 r. Blank pokazał swojemu byłemu uczniowi bardziej wartościowe dokumenty z portfela ośmiu pięcioprocentowych obligacji o wartości nominalnej 6 100 guldenów, ten wyciągnął nóż kuchenny i zamordował go kilkoma cięciami i pchnięciami. Zabrał papiery wartościowe i natychmiast zamienił je na gotówkę. Otrzymał około 5 400 guldenów za papiery wartościowe, wykorzystał je do spłaty niektórych swoich długów, zakupu pierścionka i sfinansowania swojego pożegnalnego bankietu. s. 26

Oświecenie, osąd i egzekucja

Kiedy zwykle niezawodny Blank nie pojawił się na wykładzie, jego mieszkanie zostało otwarte i znaleziono jego mocno zmasakrowane ciało. Chociaż władze śledcze podejrzewały morderstwo na tle rabunkowym, początkowo nie miały dowodów na zaginięcie kosztowności. Potem pojawiła się lista papierów wartościowych Blanka, ale znów szukano na próżno.

Jednak dokumenty, które Jaroszyński przekazał anonimowo jako zapłatę, szybko naprowadziły ich na jego trop i został aresztowany zaledwie cztery dni później, 16 lutego, podczas swojej wielkiej imprezy pożegnalnej. Przypadkowo przy tej samej okazji obecni byli przedstawiciele rosyjskiej ambasady, którzy chcieli przekonać Jaroszyńskiego do powrotu.

Jaroszyński zaprzeczył popełnieniu przestępstwa, ale powiedział współwięźniowi w areszcie, że prawdopodobnie był widziany przez kobietę podczas wizyt w Blank. Kobieta, która wkrótce została zidentyfikowana jako doręczycielka gazet, mówiła o mężczyźnie ubranym w rzucający się w oczy niebieski płaszcz, który wydawał jej się niesamowity i którego rozpoznała podczas przesłuchania.

Po sensacyjnym, niejawnym procesie, wyrok śmierci został wykonany publicznie 30 sierpnia tego samego roku w miejscu egzekucji "Neuer Wiener Galgen" na Wzgórzu Wiedeńskim. Liczbę gapiów, którzy obserwowali to wydarzenie na ulicach i w miejscu egzekucji, szacuje się na ponad 200 000, nie licząc tych, którzy mogli obserwować smutną procesję ze swoich okien.s. 39 Jednak ta liczba z powieści "Therese Krones" Adolfa Bäuerle nie jest inaczej wymieniana we współczesnych raportach.

Społeczeństwo

Do jego niezliczonych znajomych należała popularna wiedeńska aktorka Therese Krones, której styl życia był również uważany przez opinię publiczną za wystawny. Sprawa morderstwa wyrzuciła niczego niepodejrzewającą 25-letnią kochankę Jaroszyńskiego z jej błyskotliwej kariery. Zniknęła z życia towarzyskiego Wiednia i chciała wstąpić do klasztoru. Po kilku miesiącach błagań Ferdinandowi Raimundowi udało się sprowadzić ją z powrotem do teatru.

Karl Haffner pisał o tej sensacyjnej sprawie kryminalnej w swojej pracy o Johannie Nestroyu i Wenzelu Scholzu.

Reportaż

Nawet podczas egzekucji sędzia śledczy skomentował, że sprawa "przetoczyła się przez prawie całą Europę, chociaż została zniekształcona w najbardziej bezwstydny sposób".s. 39Sprawa Jaroszyńskiego do dziś zajmuje literaturę. Relacjonowanie samej zbrodni, śledztwa, skazania i publicznej egzekucji Jaroszyńskiego przy ogromnym współczuciu jest uważane za doskonały przykład dziennikarstwa sensacyjnego, które unikało prawdziwego relacjonowania faktów na rzecz szukającego rozgłosu, przesadnego oburzenia. Charakteryzuje się podkreślaniem szczegółów z życia prywatnego znanych osób - w tym przypadku popularnej i zazdrosnej aktorki Krones - oraz mitologizowaniem tajemniczego świata, który jest obcy zwykłemu obywatelowi - w tym przypadku teatrowi.s. 18 Należy również wspomnieć, że Carl Haffner zaadaptował materiał w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku nie tylko w powieści, ale także w dramatycznym obrazie gatunkowym ze śpiewem i tańcem (rodzaj popularnej operetki, że tak powiem). ORF wyprodukował dokumentalne słuchowisko radiowe o tej dawno minionej sprawie, które zostało zrekonstruowane przez autora Andreasa Klonera przy pomocy transkrypcji przesłuchań i artykułów prasowych.

Literatura

Zgony. W: Christian Daniel Beck: Allgemeines Repertorium der neuesten in- und ausländischen Literatur für 1827. Verlag Carl Cnobloch, Leipzig 1827, s. 390; Textarchiv - Internet Archive.

63 Blank. W: Friedrich August Schmidt, Bernhardt Friedrich Voigt: Neuer Nekrolog der Deutschen. Verlag Bernhardt Friedrich Voigt, Ilmenau 1829, vol. 5, part 1, p. 168 ff.; Textarchiv - Internet Archive.

Carl Haffner, J. Pfundheller: Severin von Jaroszynski oder Der Blaumantel vom Trattnerhof (Dramatisches Genrebild mit Gesang und Tanz). Wallishausser, Wiedeń 1854, 1856 i 1862.

Constantin von Wurzbach: W artykule jego ofiary Blank. W: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. Część 1. Universitäts-Buchdruckerei L. C. Zamarski (dawniej J. P. Sollinger), Wiedeń 1856, s. 422-425 (wersja zdigitalizowana).

Carl Haffner: Scholz und Nestroy: Roman aus dem Künstlerleben. Wydane przez Herm Markgraf, Wiedeń 1866, s. 84 (archiwum tekstu - Internet Archive).

Morderca dziewczynek Hugo Schenk: wielkie austriackie sprawy kryminalne. W: Michael Kirchschlager (red.): Historische Kriminal-Bibliothek. Wydanie 1. Kirchschlager Verlag, Arnstadt 2007, ISBN 978-3-934277-15-1, s. 24 (204 s., ograniczony podgląd w Google Book Search - w tym zabójstwo profesora Blanka przez Jaroszyńskiego na s. 13-44).

Barbara Tumfart: Rozerwana na strzępy przez bezwzględnego bandytę. Wiedeńska sprawa kryminalna Jaroszyńskiego w rzeczywistości i fikcji. W: Claude D. Conter (red.): Literatura i prawo w Vormärz. Aisthesis Verlag, Bielefeld 2010, ISBN 978-3-89528-772-5, s. 137 i nast., uwagi wstępne s. 18; aisthesis.de (PDF; 911 kB)

Sulzberg. W: Franz Joseph Weizenegger, Mathias Merkle (red.): Vorarlberg, aus den Papieren des in Bregemz verstorbenen Priesters Franz Joseph Weizenegger. Wagner'sche Buchhandlung, Innsbruck 1839, s. 44; Text Archive - Internet Archive.

Spojrzenie w przeszłość (Johann Conrad Blank). W: J. S. Ebersberg (red.): Der Österreichische Zuschauer, Wiedeń 1837.

Różne wiadomości. W: Oesterreichischer Beobachter, Wiedeń, 1 września 1827, s. 1102, opublikowane przez Antona Straußa; Archiwum tekstów - Internet Archive.

Gerhard Robert Walter von Coeckelberghe-Dützele: Gruszka. W: Anton Köhler (red.): Curiositäten- und Memorabilien-Lexicon von Wien. Wiedeń 1848, s. 217; Archiwum tekstów - Internet Archive.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności