Wikibiopedia

 

Alexander Hochberg

Alexander I. Friedrich-Wilhelm Georg Konrad (Conrad)-Ernst-Maximilian von Hochberg, 5(9). Książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron Fürstenstein, urodzony jako Aleksander Pszczyński (* 1 lutego 1905 w Londynie; † 22 lutego 1984 na Majorce) był niemiecko-polskim arystokratą, biznesmenem i oficerem brytyjskiego Secret Intelligence Service. W 1984 r. krótko pełnił funkcję głowy rodu Hochberg von Pless.

Życie

Hochberg był synem Hansa Heinricha XV księcia Pless i jego żony Daisy z Pless. Po I wojnie światowej Hochberg został obywatelem polskim. Jako spadkobierca fortuny rodziny Pless był jednym z najbogatszych właścicieli ziemskich w kraju.

W 1927 r. ojciec wysłał go do Londynu, by studiował bankowość na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po dwóch latach Alexander przerwał studia i rozpoczął staż w Barclays w Londynie w 1929 roku. Z inicjatywy matki zaręczył się z księżniczką Ileaną z Rumunii, ale strona rumuńska zerwała zaręczyny w 1930 r. po tym, jak dowiedziała się o homoseksualnym romansie z 1924 r. Po niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. Hochberg wyemigrował do Paryża, gdzie wstąpił do Polskiej Armii Zachodniej, z którą służył w Afryce Północnej i we Włoszech.

Po ucieczce Hochberg został uznany przez narodowosocjalistyczną policję za wroga państwa: Wiosną 1940 r. Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie - który błędnie podejrzewał, że przebywa on w Wielkiej Brytanii - umieścił go na specjalnej liście poszukiwanych G.B., liście osób, które nazistowski aparat nadzoru uważał za szczególnie niebezpieczne lub ważne, dlatego też miały one otrzymać specjalny priorytet w przypadku udanej inwazji i okupacji Wysp Brytyjskich przez Wehrmacht, w celu ich wytropienia i aresztowania przez specjalne oddziały SS podążające za siłami okupacyjnymi.Po II wojnie światowej Hochberg osiadł w Pollença na Majorce.

Hochberg został 5. księciem Pless 26 stycznia 1984 r., zastępując swojego brata Hansa Heinricha XVII. Po jego śmierci, jego bratanek Bolko Hochberg von Pless (1936-2022) zastąpił go jako głowa rodziny.

Rodzina

Poprzez swojego wuja George'a Cornwallisa-Westa, młodszego brata swojej matki, Hochberg był spokrewniony z politykiem Winstonem Churchillem, którego matka była żoną Cornwallisa-Westa w swoim drugim małżeństwie, więc wujek Hochberga stał się ojczymem brytyjskiego polityka, który w ten sposób stał się (tymczasowo) pasierbem Hochberga.

Literatura

Gothaisches Genealogisches Taschenbuch der Fürstlichen Häuser (Hofkalender) 1942, t. 179, III Abt. A (Uradel), Justus Perthes, Gotha 1941, s. 418.

Genealogisches Handbuch der Fürstlichen Häuser 2004, t. XVII, t. 133 kompletnej serii GHdA, Abt. III A, C. A. Starke, Limburg an der Lahn 2004, s. 501. ISBN 978-3-7980-0833-5. ISSN 0435-2408

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności