Wikibiopedia

 

Ruth Heinrichsdorff

Ruth Heinrichsdorff (także Ruth Blatt, ur. w 1906 r. w Königshütte, Cesarstwo Niemieckie; zm. w 2001 r. w Australii) była niemiecką bojowniczką ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi.

Życie

Ruth Koplowitz była córką handlarza drewnem Heinricha Koplowitza, którego bratem był germanista Oskar Seidlin (1911-1984). Dora Fabian była kuzynką. Uczęszczała do szkoły w Königshütte, a od 1919 r. w Beuthen, studiowała język niemiecki i literaturę, historię i filozofię na uniwersytetach we Fryburgu Bryzgowijskim, Monachium, Lipsku i Frankfurcie nad Menem. W 1931 r. obroniła doktorat na temat Friedricha Hölderlina. Koplowitz była zaangażowana w działalność lewicowych grup studenckich. W 1930 roku poznała

Czerwonej Grupy Studenckiej we Frankfurcie ze studentem germanistyki Paulem Heinrichsdorffem (ur. 1907), pobrali się w 1932 r. i zaangażowali w działalność Socjalistycznej Partii Pracy Niemiec (SAP). Po przekazaniu władzy narodowym socjalistom w 1933 r. pomogli funkcjonariuszowi SAP Paulowi Wassermannowi uciec z Niemiec. W maju 1933 r. udało im się również wyemigrować do Anglii, gdzie Paul Heinrichsdorff znalazł pracę jako nieodpłatny wykładowca w University College w Southampton. Ponieważ Heinrich Koplowitz wspierał córkę finansowo (ze swojego rodzinnego miasta Königshütte / Królewska Huta, które stało się polskie w 1922 roku), była ona w stanie zapewnić dobrowolne wsparcie uchodźcom z Niemiec i wziąć udział w założeniu nowego oddziału SAP w Londynie. Ruth Heinrichsdorff pisała na maszynie do pisania biuletyn SAP "The OTHER Germany", którego pierwszy numer został wydany przez tymczasowego londyńskiego kierownika SAP Eugena Brehma w kwietniu 1934 r.; była odpowiedzialna za kolejne numery.

Heinrichsdorffowie próbowali rozpocząć międzynarodową kampanię wspierającą członków SAP Edith Baumann, Maxa Köhlera i Klausa Zweilinga, którzy zostali aresztowani w Niemczech, a także pomóc finansowo Walterowi Fabianowi i Dorze Fabian. Ruth i Paul Heinrichsdorff rozstali się we wrześniu 1934 r., a Paul Heinrichsdorff wrócił do Berlina pod koniec 1934 r., aby pracować jako nauczyciel w żydowskiej szkole i przygotować się do emigracji do Palestyny. Ona udała się do Paryża, by pracować blisko kierownictwa partii SAP.

W Wielkanoc 1935 r. Ruth Heinrichsdorff odbyła konspiracyjną podróż z Paryża do Bazylei, stamtąd do Pragi, a następnie do swoich rodziców w Königshütte. Podróż miała być kontynuowana przez Berlin do Londynu, ale na granicy polsko-niemieckiej w pobliżu Bytomia czekało na nią gestapo, ponieważ jej plany zostały zdradzone przez informatora w Paryżu. Proces o zdradę stanu rozpoczął się 31 marca 1936 r. przed Sądem Ludowym w Berlinie. Paul został skazany na 18 miesięcy więzienia, które odbywał w więzieniu sądowym Kantstraße w Charlottenburgu, Ruth na pięć lat więzienia, które odbywała, czasami w odosobnieniu, w więzieniu dla kobiet Jauer na Śląsku.

Przeżyła uwięzienie i zdołała wyemigrować do Szanghaju w 1940 roku, gdzie również musiała przetrwać okres japońskiej okupacji. Wyszła za mąż za bojownika ruchu oporu Maxa Blatta (1905-1981), który działał w grupie Neu Beginnen. Po zakończeniu wojny wyjechali do Australii, gdzie znalazła pracę jako nauczycielka języków nowożytnych.

W 1985 r. studentka Anna Funder pobierała u niej lekcje niemieckiego i zainspirowała się do napisania książki o śmierci Ernsta Tollera i Dory Fabian oraz Mathilde Wurm w Londynie w 1935 roku. W 1996 roku, w wieku dziewięćdziesięciu lat, Ruth Blatt mieszkała w Caulfield North, Glen Eira City w obszarze metropolitalnym Melbourne i udzieliła informacji brytyjskiej badaczce emigracji Charmian Brinson. Zmarła w 2001 r. W 2011 r. ukazała się powieść Funder All That I Am, którą zadedykowała Ruth Blatt, z domu Koplowitz. Powieść otrzymała australijską nagrodę Milesa Franklina w 2012 roku i została opublikowana w niemieckim tłumaczeniu w 2014 roku.

Dissertation

Ruth Koplowitz: Hölderlin jako autor listów. Augsburg, 1932 Frankfurt, Phil. Diss., 1931

Literatura

Charmian Brinson: Ruth Heinrichsdorff: An SAP Activist in British Exile, w: Charmian Brinson (red.): Keine Klage über England? Niemieckie i austriackie doświadczenia emigracyjne w Wielkiej Brytanii 1933-1945, Monachium: iudicium, 1998, s. 157-174.

Anna Funder: All that I am. Tłumaczenie z angielskiego Reinhild Böhnke. Frankfurt nad Menem : S. Fischer, 2014, ISBN 978-3-10-021511-6.

Alex Miller: The Simplest Words : A Storyteller's Journey. London : Atlantic Books, 2014 ISBN 978-1-925576-30-6 (Książka zawiera zdjęcie Ruth i Maxa Blattów. Według Millera Blattowie dzielili dom w Caulfield z Rosą i Robertem Kohnerami).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności