Wikibiopedia

 

Rose Meth

Rose Gruenapfel Meth, znana również jako Ruzia lub Reisel (10 listopada 1925 r. w Zatorze, Polska - 12 października 2013 r. w Nowym Jorku) była bojowniczką ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Brała udział w zbrojnym powstaniu Sonderkommando żydowskich więźniów 7 października 1944 roku.

Życie

Rose Gruenapfel była córką Shlomo Zalmana Gruenapfela (ur. 1890) i Rivki Miriam z domu Offen (ur. 1895). Miała trzy siostry i dwóch braci: Eliezera (1911), Davida, Pearlę (1922), Sarę Ethel (1928) i Chayę (1929).

Została deportowana do Auschwitz w sierpniu 1943 r., a pod koniec 1944 r. przydzielono ją do pracy w Zakładach Związkowych. Musiała pracować dwanaście godzin dziennie w tak zwanej prochowni, razem z bliską przyjaciółką, Ester Wajcblum, znaną jako Estuscha. Często mylono je z siostrami. W marcu 1944 r. dołączyła do organizacji podziemnej i rozpoczął się przemyt czarnego prochu w bardzo małych porcjach, który za pośrednictwem różnych posłańców trafiał do mężczyzn, którzy używali go do budowy ładunków wybuchowych. Na początku łańcucha znajdowała się prochownia, w której obok dwóch kobiet pracowały Genia Fischer i Regina Safirsztajn. Każdego dnia można było zebrać dwie pełne łyżki proszku. Proszek był ukryty w małych kawałkach materiału, które kobiety przemycały w stanikach lub torbach. Czasami trzeba było rozsypać trochę proszku podczas kontroli ciała. Robiono to w czasie oczekiwania. Praca oporu była dobrze zorganizowana, tak że strażnicy SS nie podejrzewali niczego przez prawie rok.

W obozie Rose Gruenapfel wymieniła chleb na papier, aby móc zapisać to, co przeżyła i widziała, aby móc później zeznawać. Pamiętała napomnienie ojca, aby zapamiętać wszystko, co się tam wydarzyło. Niektóre z tych notatek można dziś znaleźć w archiwach Yad Vashem. 6 stycznia 1945 r., podobnie jak wielu innych więźniów, została zmuszona do bycia świadkiem egzekucji Ali Gertner, Rózi Roboty, Reginy Safirsztajn i Ester Wajcblum, jej najlepszej przyjaciółki, które były zaangażowane w powstanie. Zostały powieszone na placu apelowym dwa tygodnie przed opuszczeniem obozu koncentracyjnego. Z powodu chronicznego niedożywienia na jej stopach pojawiły się czyraki, przez co czasowo nie mogła chodzić. Mimo to ostatecznie przeżyła Auschwitz i marsz śmierci.

W 1946 roku Rose Gruenapfel wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych na pokładzie pierwszego cywilnego statku pasażerskiego po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo mieszkała w Chicago w stanie Illinois i pracowała jako projektantka mody. W 1948 roku poślubiła Irvinga Meth i przeprowadziła się do Nowego Jorku. Para miała trzech synów. Rodzina mieszkała w Bensonhurst na nowojorskim Brooklynie. Wraz z Anną Heilman, siostrą Ester Wajcblum, zainicjowała budowę pomnika ku czci czterech rozstrzelanych kobiet z ruchu oporu: Ala Gertner, Rózia Robota, Regina Safirsztajn i Ester Wajcblum. Został on wzniesiony w Yad Vashem w 1991 roku.

Ostatnie dziesięć lat życia spędziła w Kew Gardens Hills, Queens, Nowy Jork. Jej mąż zmarł w 2005 r. Jej rodzice i 86-letnia babcia zostali zamordowani w obozie zagłady w Bełżcu 2 lipca 1942 roku. Jej brat Elieser został deportowany przez getto w Płaszowie do obozu koncentracyjnego Mauthausen, gdzie zginął. Pozostałe wymienione wyżej rodzeństwo oraz jej szwagierka Rachela zostali zamordowani w Auschwitz, siostry w wieku 14, 15 i 21 lat w komorach gazowych w grudniu 1943 r.

Upamiętnienie

W 2016 r. jej dzieci i wnuki stworzyły piosenkę Rose Meth, The Unsung Heroine.

Literatura

Gideon Greif, Itamar Levin: Uprising in Auschwitz, The Revolt of the Jewish "Sonderkommando" on 7 October 1944, Böhlau Verlag Cologne Weimar 2015.

Brana Gurewitsch: Mothers, Sisters, Resisters: Oral Histories of Women Who Survived the Holocaust, Tuscaloosa, AL: The University of Alabama Press, 1998. ISBN 0-8173-0931-4 (angielski)

Andreas Kilian: Der "Sonderkommando-Aufstand" in Auschwitz-Birkenau, Neue Forschungsergebnisse und Erkenntnisse zu Vorgeschichte, Ablauf und Folgen des legendären Häftlings-Aufstands im Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau, März 1943-November 1944, In: Zukunft braucht Erinnerung, data dostępu 22 lutego 2020 r.

Lore Shelley: The Union Kommando in Auschwitz: The Auschwitz Munition Factory Through the Eyes of Its Former Slave Labourers. Lanham, University Press of America, 1996. 421 stron. ISBN 0-7618-0194-4

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności