Wikibiopedia

 

Alexander Bernfes

Alexander Bernfes (ur. Benjamin Ascher Bernfus w 1909 r. w Warszawie; zm. 27 grudnia 1985 r. w Londynie) był polsko-brytyjskim badaczem Holokaustu.

Życie

Benjamin Bernfus był synem rabina z Warszawy. Studiował, uzyskał doktorat i pracował jako wykładowca. Był więziony w warszawskim getcie podczas niemieckiej okupacji Polski. Udało mu się uciec i w 1943 r. przedostał się do Londynu, gdzie złożył raport polskiemu rządowi na uchodźstwie o niemieckich prześladowaniach Żydów w Polsce.

Bernfes zbierał i archiwizował fotograficzne dokumenty Holokaustu, w tym filmy nakręcone przez niemieckie siły okupacyjne i amatorskie zdjęcia niemieckich okupantów. Z archiwizowanych przez niego materiałów korzystali naukowcy, autorzy literatury faktu i organizatorzy wystaw. W 1963 r. we Frankfurcie nad Menem odbyła się wystawa "Getto warszawskie", która opierała się na materiale zebranym przez Bernfesa na potrzeby projektu wystawienniczego w Londynie w 1961 roku. W 1966 r. wyprodukował film dokumentalny "Getto warszawskie" dla BBC i wygłosił w nim komentarz. W 1973 roku wydawnictwo Orbis opublikowało angielskie tłumaczenie Raportu Stroopa z jego archiwum. Raport ten został już wcześniej opublikowany w aktach sądowych procesu norymberskiego przeciwko głównym zbrodniarzom wojennym.

Bernfes miał obsesję na punkcie kolekcjonowania. Jego zdezorganizowany majątek został uratowany z jego mieszkania przez Rafaela Scharfa po jego śmierci i został wysłany do Yad Vashem w Jerozolimie w 1993 roku.

Utwory (wybór)

Getto warszawskie, film dokumentalny, BBC, 1966

Richard Humble (red.): Getto warszawskie już nie istnieje : z archiwum Aleksandra Ben Bernfesa. Londyn : Orbis, 1973 (= Raport Stroopa)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności